Příznaky poporodní deprese: Na kterých pět projevů si dát pozor

 • Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  31. července  2016 
   06:00

  Během prvních týdnů po porodu může spousta žen pociťovat i jiné emoce než jen ty pozitivní. Poporodní splín neboli baby blues postihuje v různé míře dokonce čtyři ženy z deseti. Část z nich tak vážně, že to může vyžadovat odbornou pomoc. Poznáte typické příznaky poporodní deprese? 

 • Proč se to děje?

  ...

  Pokud pociťujete místo euforie z narození potomka spíše frustraci, nezoufejte. Nejste v tom sama. Postnatální splín se vyznačuje příznaky, podle kterých bezpečně poznáte, že jde o nevítaný poporodní stav. Jeho projevy jsou různé a u různých žen rozdílné. U většiny díky bohu odezní do několika týdnů, u deseti až dvanácti procent matek ale depresivní nálady přetrvávají i několik měsíců a je nutné je řešit s odborníkem.

 • Jaké příznaky jsou typické?

  ...

  Určitě je dobré symptomy nepodceňovat a neskrývat je před svými blízkými. Jaké znaky vám napoví, že trpíte poporodním splínem?

  1. Dochází u vás k náhlým výbuchům pláče, a to bez zjevného důvodu. Když pláčete, nejste schopná pláč zastavit.

  2. Jste přehnaně podrážděná, nedůtklivá, nervózní a můžete pociťovat nevysvětlitelnou či přehnanou úzkost, například o své dítě.

  3. Nechutná vám jídlo a trpíte žaludečními a střevními potížemi (například zácpou nebo naopak průjmem).

  4. Jste extrémně unavená, vyčerpaná a letargická, takže nejste schopná dělat nic navíc, někdy se ani postarat o dítě. Můžete také trpět ztrátou paměti a nesoustředěností.

  5. Trpíte pocity viny, že jste neschopná matka, a vyčítáte si, že se nedokážete postarat o dítě a o rodinu. Tyto pocity nedokážete zvládnout vůlí.

 • Kdy vyhledat odbornou pomoc

  ...

  V případě, že tyto znaky přetrvávají i po několika týdnech, a přidá se k nim například silné svalové napětí vedoucí až k strnulosti, apatii a odmítání kojení či nezúčastněnosti během něj, k vnitřnímu odmítání dítěte a kontaktu s ním, strachu z dalšího dne a různým fóbie, je na místě vyhledat odbornou pomoc.

  Přečtěte si více o kojení

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
720p 360p
Týden čtení dětem: Alespoň dvacet minut denně!
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku