Pro ženyReceptyBleskAha!Reflex
Přihláška nebo registrace
Můžete použít login z jiných webů Czech news center





obnovit heslo+

Dáváte dětem paracetamol? Pozor na předávkování!

Horečku nemusíte hned srážet, ale rozhodně ji změřte, neřiďte se pouze odhadem
Horečku nemusíte hned srážet, ale rozhodně ji změřte, neřiďte se pouze odhadem
Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
27. února  2016 
 06:00

Zapamatujte si: horečka je sice jedním z příznaků onemocnění, jako jsou viróza nebo pravá chřipka, ale není tím příznakem, na který byste se měli zaměřit především. Daleko důležitější jsou tlumení dráždivého kašle či udržování čistého nosu a používání nosních kapek. Abyste se tak mohli rozhodnout, musíte si však být jistí, že vaše dítě skutečně nemá vysokou horečku. Změřte ho, nespoléhejte se na to, že dobře odhadnete, kolik vaše dítě zrovna má. 

 

Víte, co dělat, jakmile se tělesná teplota vašich dětí vyšplhá nad 37 stupňů? Nic. Řešit byste měli až horečku přes osmatřicet stupňů. Pokud srážíte i nižší teplotu, zbytečně tělu ztěžujete boj s infekcí, s níž by si jinak možná poradilo samo.

Naučte se kombinovat léky

Ke srážení vytrvalé vysoké horečky je ideální kombinace léků s paracetamolem a ibuprofenem. Léky se dětem podávají střídavě po čtyřech hodinách. Takto častého podávání se bát nemusíte, ale pod čtyři hodiny už nechoďte. Je přitom jedno, zda se léky podávají ve formě tablet, sirupu nebo čípku. Zvláště u ibuprofenu je dobré držet se spíše horní hranice doporučeného dávkování, jinak nemusí zabírat tak, jak potřebujete.

U paracetamolu buďte mnohem opatrnější. Pozor také, abyste omylem nekombinovali léky se stejnou účinnou látkou – zmíněný paracetamol je v paralenu stejně jako v panadolu či třeba coldrexu (ten by se beztak dětem dávat neměl). Rozdíl mezi bezpečnou a nebezpečnou dávkou není velký, při předávkování hrozí poškození jater. Zejména v noci hrozí, že dáte léku více nebo že se špatně dohodnete s druhým rodičem na tom, co už nemocnému dítěti podal. Má proto smysl si podané léky psát, podobně jako to dělají sestry v nemocnici. 

Pozor také třeba na to, že paracetamolové čípky jsou někdy až pro děti od sedmi kil - některá miminka tolik váží ve dvou měsících, jiná ne ani v půl roce. Je třeba také dobře kontrolovat sílu léků pro různě staré děti, protože některé tabletky mají 125 mg účinné látky, jiné 250. 

Otrava způsobená předávkováním paracetamolem je jednou z nejčastějších příčin akutního selhání jater. Pacient do několika dnů umírá a zachránit ho lze pouze rychlou transplantací jater.

Proč nesrážet hned? 

„Je chyba srážet horečku, nebo dokonce zvýšenou teplotu hned, jak se objeví, jde o přirozený způsob, kterým tělo bojuje s infekcemi,“ říká pražský dětský lékař Tomáš Karhan. Jeho rada platí i pro dospělé. O horečce lékaři mluví, pokud teplota vystoupá nad osmatřicet, do té doby jde o zvýšenou teplotu. Tu byste snižovat neměli, protože právě díky ní se tělu daří hubit viry či bakterie.

Teprve vyšší teplota je pro tělo vyčerpávající, a proto je vhodné ji snižovat, aby měl organismus sílu bojovat. Pozor, cílem není šestatřicet a půl, ale jde o to, abyste teplotu srazili třeba do rozmezí mezi sedmatřiceti a osmatřiceti.

Teplota by se měla měřit jen ráno, v poledne, večer a případně v noci, abyste měli jasno v tom, jak se vyvíjí; večer je obvykle vyšší než ráno. Nemá smysl ji měřit častěji. Ani rychlý vzestup teploty až ke čtyřicítce, či dokonce výše nemusí znamenat, že je hodně zle, a to ani tehdy, pokud dítě či dospělý blouzní. V takovou chvíli je ale třeba horečku už hodně účinně – ideálně kombinací léků a zábalů – srážet. Zejména u malých dětí může teplota až ke čtyřicítce vyletět rychle, naopak mnoho dospělých horečku nemívá ani u pravé chřipky či angíny.

Chat s odborníkem: Dětská psycholožka Ilona Špaňhelová radí, co s problémy dětí

Chat s odborníkem: Dětská psycholožka Ilona Špaňhelová radí, co s problémy dětí

Máte doma dítě, které na všechno říká ne? Stává se vám, že se váš potomek zasekne kvůli hlouposti a udělá scénu, klidně uprostřed oslavy nebo na ulici?…celý článek

Pomoci mohou také zábaly. Používají se zejména u dětí, ale stejně zabírají i u dospělých. U dětí je pak důležité chladit jen končetiny, celkové zábaly jsou pro tělo příliš šokující. Osvědčené jsou zábaly s jablečným octem, který se přidá do vody, v níž látku na zábaly namáčíte. Zábaly se nesmějí používat, pokud má člověk při horečce studené ruce či nohy.

Pokud je nemocný s horečkou celkově schvácený a nedaří se ji žádným způsobem srazit, a přidají-li se navíc třeba dušnost či upadání do mdlob, vyrazte na pohotovost nebo zavolejte záchranku. Tu byste měli zavolat i tehdy, pokud se u malých dětí při horečce objeví celkové křeče.

720p 480p 360p 240p
Co radí dětský praktik a homeopat Tomáš Karhan? • 

Sdílej na facebooku
Autor: wall

Diskuse ke článku

.