Chyťte pokémona! Proč mít (nebo nemít) radost, že děti hrají tuhle hru

Foto: Randy Miramontez / Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
21. července  2016 
 06:00

Svého času byli součástí naší početné rodiny. Tři naši synové na pokémonech ujížděli a dodnes si pamatuji jméno toho nejznámějšího a nejoblíbenějšího – Pikachu. Věk neznámý, pohlaví samec i samice, titul elektrický, role hlavní, karma kladná a výskyt? Momentálně v jednatřiceti státech světa. Hitem letošního léta je totiž geolokační hra Pokémon Go, která je u nás dostupná teprve pár dní, a už vyvolala téměř davové šílenství.

Jak je možné, že nějaká mobilní aplikace dokáže to, co nedokáže skoro žádný rodič školou povinných dětí – donutit je dobrovolně vypnout počítač, vyrazit ven a vydržet tam třeba čtyři hodiny v kuse?

Můj nejstarší syn, který ještě před týdnem nevystrčil nos z baráku, ušel za tři dny už sedmnáct kilometrů! Co to vlastně znamená, když vám dítě oznámí, že jde ven chytat pokémony? Zjednodušeně řečeno: funguje to podobně, jako když jdete chytat kešky. I zde se využívá funkce GPS v chytrých telefonech. 151 hlavních postaviček z populární herní a televizní série hledáte v reálném světě a úkolem je chytit pokémony – tedy fyzicky dojít s telefonem na příslušné stanoviště a tam postavičku pomocí telefonu trefit kulatým pokeballem.

Kromě toho také bojujete v takzvaných gymech (arénách). Nemá smysl to dál podrobně vysvětlovat, protože děti to chápou nejlíp. Pro vás jako rodiče má význam hlavně to, že jde o hru zábavnou, která přinutí děti chodit, a ještě je něčemu naučí.

PODÍVEJTE SE NA ZÁBĚRY ZE HRY

Výhody a nevýhody hry:

  • Děti snadno a rychle vyláká z domu. Ovšem nejen děti – pokémony může hrát celá rodina, dokonce i babičky a dědečkové.
  • Abyste získali pokémona, musíte najít určitý předmět, který se nalézá v tzv. pokéstopech, tedy místech leckdy velmi zajímavých, třeba i historicky. Můj syn takhle za tři dny navštívil asi tři starobylé kostely, jedno muzeum, několik parků, pomníků a pamětních desek. Jeho svět se hned rozšířil. V pokéstopu najdete i fotografii daného místa a jeho popis, velmi často se zajímavou informací.
  • V bojové části hry je nutná spolupráce více lidí, což je ideální na to, aby se vaše děti stýkaly se svými kamarády taky v reálném světě, nikoli jen virtuálně pomocí FB, Skypu atd.
  • Drobnou nevýhodou je to, že musí být stále zapnutý displej – hra funguje s pomocí GPS a ta užírá dost energie. A taky musíte dětem zaplatit mobilní data, na ta ale zase hra tolik náročná není. 
  • Může se stát i nebezpečnou – pokud se pokémon objeví na místě, kde hrozí například úraz. V americkém městě San Diego se vážně zranili dva muži, kteří při hledání pokémona spadli z útesu. Proto své děti pečlivě instruujte, jak mají hru hrát a na co si mají dávat pozor.
  • Rozhodně jim nedovolte, aby chodily samy na opuštěná místa a pozdě v noci. Stanovte určitá pravidla, která by měla platit, zvláště pokud je dětem teprve deset let.

A ještě jednu nevýhodu tahle hra má. Je vysoce návyková a může doslova zatemnit mozek. Vysvětlete dětem, že mají dávat pozor na provoz a že by bylo smutné nechat se přejet autem jen kvůli tomu, že se snaží ulovit pokémona Pikachu.

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
360p
Páni kluci s abíčkem už tenhle víkend! Vezměte děti a doražte
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku