Danka porodila zdravé dítě navzdory silné cukrovce

Malá Terezka krátce po narození
Foto: FTV Prima
Sdílej na facebooku
11. května  2016 
 06:00

I když se dcera Terezka narodila císařským řezem, dostala jí mladá matka ještě na porodním sále na hruď. Lékaři se na porod předem chystali, protože žena trpí cukrovkou, a tak se mimo jiné báli, aby holčička nebyla také nemocná. 

Danka Pančíková (26) čekala dítě, ale zároveň trpěla cukrovkou  I. typu. Tedy tou, která se objevuje bez ohledu na to, jak zdravě člověk žije, a nedá se jí prakticky nijak předejít. Její těhotenství bylo tím pádem rizikové a lékaři jí doporučili, aby svoje dítě přivedla na svět císařským řezem. Po něm zjišťovali, zda její dcerka rovněž netrpí cukrovkou.

Vytouženou Terezku žena porodila za použití epidurální anestezie a miminko jí ještě na sále přiložili na hruď, zatímco lékaři dokončovali porod císařským řezem. Malá holčička poté putovala na novorozenecké oddělení, kde chvíli dostávala výživu pomocí sondy. "Pokud novorozenec nemůže pít, ale trávení funguje, je to nejjednodušší," říká lékař Miloš Černý z novorozeneckého oddělení nemocnice v pražském Motole. 

Podívejte se: Matky pomáhají svým dcerám přivést na svět děti

Podívejte se: Matky pomáhají svým dcerám přivést na svět děti

Už jsme si zvykli na to, že ženy k porodům doprovázejí jejich partneři. Duly nebo kamarádky. Ale matky? Přitom je to úplně přirozené, jak dokazují…celý článek

Po nějaké době mohla maminka svou dceru kojit. Malá Terezka pěkně rostla a i jinak byla v pořádku, ale stejně existuje riziko, že po své matce nemoc zdědí. „Diabetes I. typu se v novorozeneckém období neprojevuje. Mohou se projevit jiné, vzácnější typy diabetu (takzvaný MODY). Významný vliv na vývoj dalších komplikací má časná diagnostika onemocnění, ale především správná kompenzace diabetu – a to je pak také v rukou rodičů a později i jejích vlastních,“ doplňuje lékař Černý.

Dcerku s manželkou si z nemocnice nakonec hrdý tatínek odvezl v pořádku domů. Letos již dvouletou Terezku čeká v blízké době kontrolní vyšetření – v rámci studie dlouhodobého sledování dětí matek-diabetiček. Její mamince se daří také dobře, k prvorozené dceři si nedávno s manželem pořídili ještě syna Jakuba.

Skuteční pacienti, opravdoví lékaři, odhalení i těch nejtěžších diagnóz včetně unikátních záběrů z operačních sálů. Další díl cyklu Nemocnice Motol již ve čtvrtek 12. května ve 20.15 na Primě.

Sdílej na facebooku
Autor: red

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
360p
Páni kluci s abíčkem už tenhle víkend! Vezměte děti a doražte
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku