Kolik má přibrat žena během těhotenství: Ideální váhový přírůstek

Ideál? Asi tak dvanáct kilo navrch za celé těhotenství
Ideál? Asi tak dvanáct kilo navrch za celé těhotenství
Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
15. června  2016 
 12:00

Existují ženy, které během těhotenství přiberou osm kilo, i ty, které to dotáhnou na třicet. Ovlivnit se to přitom dá jen do určité míry, protože tělo si tak trochu dělá, co chce. Rozhoduje také míra těhotenských nevolností či to, nakolik se žena může i během gravidity hýbat. Kolik činí ideální váhový přírůstek? 

O tom, kolik žena přibere během těhotenství, rozhoduje i váha, s kterou začínala. Platí, že ženy s nadváhou mnohdy přiberou méně než ty, které byly na počátku gravidity štíhlé. 

U zdravých žen činí optimální váhový přírůstek v těhotenství zhruba dvanáct kilo, u obézních ovšem jen čtyři až sedm. Nesprávné jídlo a jeho nadbytek vedou k nadměrnému přibírání, a tady už je přímé riziko pro nenarozené dítě. "Obézní ženy mají častěji diabetes 2. typu a jsou častěji ohroženy takzvanou těhotenskou cukrovkou," říká Karolína Hlavatá ze společnosti Vím, co jím.

Studie zároveň jasně ukazují, že také děti, které byly v těhotenství nadměrně vystaveny vysoké hladině krevního cukru, jsou v dospělosti více obézní, mají vysoký tlak nebo rovnou cukrovku.

720p 480p 360p 240p
Co jíst během těhotenství a při kojení • VIDEO: 

Rozloženo na trimestry: v prvním by žena měla přibrat zhruba dva kilogramy, ve druhém šest a ve třetím čtyři až sedm kilo. 

Doporučený váhový přírůstek během těhotenství se liší také podle výchozího BMI, neboli Body Mass Indexu. 

  • BMI menší než 18: až 20 kilo
  • BMI 19 až 22: přibližně 15 kilo
  • BMI 22 až 23: přibližně 12 kilo
  • BMI 24 a větší: do 10 kilogramů

Rozhodně není pravda, že by těhotná žena měla jíst za dva, spíše by si měla hlídat, aby byla její strava vyvážená a aby v ní skutečně byl dostatek živin. Potřeba kalorií v průběhu těhotenství není o moc vyšší, než tomu bylo dříve. 

Sdílej na facebooku
Autor: wall

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
720p 360p
Týden čtení dětem: Alespoň dvacet minut denně!
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku