Dostihla vás krize s kojením? Podívejte se, kde všude se dá kojit

Kojení je rozhodnutím ženy, nikdo by ji k němu neměl nutit
Foto: Facebook/Public Breastfeeding Awareness Project
Sdílej na facebooku
7. srpna  2016 
 06:00

Chce vaše miminko pořád pít a vy máte dojem, že mu to nestačí? Jde zřejmě o růstový skok, kdy dítě vyžaduje vydatnější příděl mléka. Některé maminky tohle období ale „nedají“ a raději přestanou kojit. Jde to přitom zvládnout. Mimochodem, víte, že právě dne skončí Světvý týden kojení, který letos připadl na 1. až 7. srpna? 

Zvládnout takzvanou laktační krizi jde nejsnadněji tak, že nepřestanete kojit. Nabídku totiž řídí automaticky a naprosto spolehlivě poptávka. Čím vyšší „spotřeba“ je nahlášená, tím více se mléka tvoří. Někdy ale potřeba dítěte náhle prudce stoupne (právě v období růstového skoku), může trvat pár dnů, než se tvorba mléka opět srovná. Tvorba mléka je totiž řízená složitým hormonálně-nervovým regulačním systémem, díky kterému se uvolňují hormony prolaktin a oxytocin. Systém je pak posílá k prsním žlázám. Co tedy můžete udělat pro to, abyste laktační krizi zvládla? Hlavně zůstat v pohodě a obrnit se trpělivostí. Tedy pokud hodláte kojit i nadále.

GALERIE: Podívejte se na matky, které kojí kdekoli, když dítě chce

• Častěji a déle kojte. I když někdy tvorba mléka takřka úplně přestane, dá se znova nastartovat tak, budete dítě téměř trvale kojit.

• Důležité je i minimálně jedno noční kojení.

• Nechte dítě pít tak často, jak samo chce – v době růstového skoku potřebuje dítě krmit třeba každou 1,5 hodinu (i 10 až 12x za den).

• Jestli jste až dosud kojila jen z jednoho prsu, měla byste teď vystřídat během kojení oba prsy aspoň 4x. Tím se podpoří tvorba mléka. Každému prsu se tak dostane častý impulz k laktaci. Pokud je dítě plné a z druhého prsu nechce, mléko odstříkejte.

• Nezkracujte délku kojení, snažte se dítě udržet u prsu co nejdéle. Ale ne zase moc dlouho, maximálně 30 minut.

Prsa po porodu: Budou stejná jako dřív?

Prsa po porodu: Budou stejná jako dřív?

Jsou ženskou pýchou a spousta žen si na nich zakládá. I proto některé trápí, jak budou vypadat po narození dítěte a hlavně po kojení. Změní se prsa…celý článek

• Dítě se nesnažte odlákat od krmení, tím byste ho ještě víc naštvala a plakalo by mnohem víc.

• Pokud dítě pije méně než deset minut z každého prsu, tvorbu mléka můžete povzbudit odstříkáním.

• Laktační krizi můžete zvýšit i přírodními prostředky. Pomáhají čaje na podporu tvorby mléka (anýz, kopřiva, kopr, fenykl, koriandr, meduňka lékařská). Denně vypijte až tři hrnky čaje. Jakmile se tvorba mléka normalizuje, čaj už dál nepijte.

720p 480p 360p 240p
Kde všude matky kojí své děti • VIDEO: 

• Osobně doporučuji aromaterapii: nakapejte 2 kapky kmínového oleje na kostku cukru a cucejte ji. Zvýšíte tak laktaci.

• Jste-li zastánce homeopatie, můžete vyzkoušet například následující homeopatické léky: BRYONIA, CALCIUM CARBONICUM, PULSTATILLA, SEPIA NEBO AGNUS CASTUS. Bude lepší, když ale tuhle alternativu zkonzultujete s lékařem-homeopatem.

Pravda o kojení: Tabu, dřina nebo skvělý zážitek?

Pravda o kojení: Tabu, dřina nebo skvělý zážitek?

Když jsem před pár dny narazila na fotografie, které zveřejnila Melina Nastazia, úplně mě to dojalo. Její snímky zachycující kojící ženy s dětmi jsou…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: aši, red

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
720p 360p
Týden čtení dětem: Alespoň dvacet minut denně!
5. - 6. týden: Na mateřství jsou nejhorší pocity beznaděje
5. - 6. týden: Na mateřství jsou nejhorší pocity beznaděje

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku