Hubne se při kojení, nebo naopak tloustne? Nejčastější mýty!

 • Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  24. listopadu  2016 
   06:00

  Mýtů spojených s kojením je mnoho, většina z nich je absolutní nesmysl, některé však mohou mít částečně reálný základ. Čemu věřit a čemu ne? 

 • Mýtus číslo jedna: po kojení se tloustne

  720p 480p 360p 240p
  Markéta Paulová ze Státního zdravotního ústavu: Jakým tempem a kdy rostou kojené děti? • VIDEO: 

  Přímý vliv kojení na hmotnost nebyl nikdy prokázán. To, že některé maminky během kojení přiberou, může mít mnoho příčin, přímo laktace to však není! Důvodů může být mnoho: například stravování dle doporučení našich babiček v duchu hesla „jez za dva!“ nebo „dojídání“ únavy a nevyspání sladkostmi či absolutní změna životního stylu.

 • Mýtus číslo dvě: kojením se hubne

  ....

  Ani toto zcela protichůdné tvrzení není pravdivé, respektive jej nelze generalizovat. Některé maminky opravdu během několika měsíců kojení zhubnou, je však otázka, zda by k tomu nedošlo i bez kojení vlivem změny životního rytmu. Na kojení jako na redukční kúru tedy raději nespoléhejte.

 • Mýtus číslo tři: čím menší prsa, tím horší kojení

  ...

  Dle laktačních poradkyň je to tvrzení absolutní nesmysl, nicméně zkušenosti některých maminek s opravdu malými („žádnými“) prsy jsou takové, že v prvních týdnech kojení potřebovaly odbornou radu ohledně správné polohy miminka během krmení, která by umožnila kvalitní přisátí.

 • Mýtus číslo čtyři: velká prsa, kojení jde samo

  480p 360p 240p
  Kojení jako něžné pouto mezi matkou a dítětem • VIDEO: 

  I to je dle laktačních poradkyň nesmysl. Ostatně už ve starověku měli lékaři i laici vypozorováno, že velikost prsou není přímo úměrná kvalitě kojení a mléka. Jako kojné pro urozená miminka se hledaly ženy, které měly pevná ňadra střední velikosti (pochopitelně musely splňovat ještě další kritéria).

 • Mýtus číslo pět: jakmile přijde viróza, je mléko infekční

  ...

  Ve většině případů je tomu u běžných infekčních chorob právě naopak! Během některých nemocí obsahuje mléko protilátky, které tělo matky vytvoří, aby ochránilo miminko. Bohužel existují i choroby, které jsou mateřským mlékem naopak přenosné (HIV, hepatitida atd.).

  Další čtyři mýty najdete ZDE na webu Maminka.cz

/
Autor: red
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
720p 360p
Týden čtení dětem: Alespoň dvacet minut denně!
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku