Kdy děti skutečně potřebují rovnátka a kolik to bude stát?

720p480p360p240p
Klára Bělíková z pražské Dental Office H33 hovoří o rovnátkách pro děti
VIDEO: Adam Balažovič
Sdílej na facebooku
27. května  2016 
 06:00

Rovnátka už dávno nejsou něco, za co se děti stydí. Naopak – děti si vybírají výrazné barvy tak, aby jim zámky ladily s longboardem nebo oblíbenými doplňky. Rovnátka si pořizuje i čím dál tím více dospělých, kteří chtějí dosáhnout dokonalého chrupu. Jak je to u dětí: řeší se tím zdravotní problémy nebo spíše estetické? A kolik za rovnátka rodiče zaplatí?

Zatímco řada dospělých si rovnátka pořizuje z estetických  důvodů, u dětí zatím převažují především důvody zdravotní. "Křivý chrup se totiž na některých místech hůře čistí, a zuby se tak mohou více kazit," říká ortodontistka Klára Bělíková z pražské Dental Office H33. Křivý skus může zavinit špatnou výslovnost nebo potíže s jídlem, rychlé obrušování zubů i jejich padání.

Kontroverzní video: Rodiče nechají holčičku, aby spadla do vody a sama vyplavala

Kontroverzní video: Rodiče nechají holčičku, aby spadla do vody a sama vyplavala

Je těžké se na to dívat, ale je to věc, kterou by mělo umět každé malé dítě. S takovým podtitulkem se internetem šíří video, na kterém zhruba půlroční…celý článek

Obecně nelze říci, v jakém věku je nejlepší rovnátka nasadit. To stanoví odborník po důkladném vyšetření. "Fixní rovnátka se většinou nasazují ve chvíli, kdy má dítě prořezané všechny stálé zuby. Také je důležité, aby si dítě umělo pořádně zuby čistit. Některé vady je potřeba řešit v období růstu a není dobré příliš otálet. Jde například o zákusy řezáku," říká Bělíková. Vždy záleží na konkrétním případě a doporučení ortodontisty.

Odborník volí mezi dvěma typy rovnátek: mezi snímacími a fixními. Jednodušší snímací rovnátka vyjdou rodiče nanejvýš na 2000 korun za jednu řadu zubů, složitější stojí kolem 5000 korun. Fixní rovnátka vyjdou podstatně dráž, je to kolem 10 000 za každý oblouk rovnátek kovových. Méně nápadná keramická, nebo dokonce takzvaná neviditelná vyjdou ještě o hodně dráž. O tom, která rovnátka budou pro vaše dítě nejvhodnější, rozhodne opět odborník.

720p 480p 360p 240p
Klára Bělíková z pražské Dental Office H33 hovoří o rovnátkách pro děti • VIDEO: 

Sdílej na facebooku
Autor: is
Klíčová slova:

Diskuse ke článku

.
Video
720p 360p
Týden čtení dětem: Alespoň dvacet minut denně!
5. - 6. týden: Na mateřství jsou nejhorší pocity beznaděje
5. - 6. týden: Na mateřství jsou nejhorší pocity beznaděje

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku