Po pár dnech už do školky nechce? Co zkusit a co rozhodně ne

 • Foto: profimedia.cz
  Sdílej na facebooku
  5. září  2016 
   12:00

  Pětiletý syn začal chodit do státní školky. Ve čtvrtek šel domů po obědě, v pátek si vyprosil, že tam bude i odpoledne. Domů šel oba dny nadšený. V pondělí ráno odmítl vstávat a řekl, že do školky už chodit nebude. Klasická situace, ale co s tím? 

 • Má smysl ho ukecávat?

  ...

  Můj syn nakonec potřeboval jen pět minut, aby se probral a začal školku brát jako fakt. Po snídani už měl náladu vyloženě dobrou a těšil se tam, takže vlastně nebylo co řešit, ještě jsme se dohodli, v kollik dneska půjde domů - chtěl ve čtyři, aby tam nebyl poslední, což chápu. A je to jeden z tipů, jak dětem nástup do školky usnadnit. Pokud je to jen trochu možné, snažte se je vyzvedávat tak, aby nešly domů až nakonec. 

 • Školka není za trest

  ...

  Každopádně, i když váš potomek ze školky nevýská nadšením, nesnažte se mu podsunout myšlenku, že když se z ní nechce radovat, bude tam chodit za trest. Žádní řeči o tom, že už ho máte plné zuby a že ho doma rozhodně nechcete. Neříkejte mu ani to, že vás to v práci nebaví a že holt jeho to nebude bavit ve školce. 

 • Neslibujte nemožné

  Na druhou stranu, není úplně fér tvrdit mu, že ve školce je od rána do večera zábava a že tam budou samé skvělé děti a perfektní učitelky. Protože to jim rozhodně zaručit nemůžete. Ale můžete ho zkusit navnadit třeba tím, že může vyzkoušet hračky, které doma nemá a že se mezi dětmi možná najdete pár nových kamarádů, které budou bavit stejné hry jako je. 

 • Vyprávějte mu o té svojí

  ...

  Děti ocení, když jim budete vyprávět, jak jste roky ve školce prožili vy. Vzpomeňte si třeba na to, jaká jídla vám chutnala a která jste nesnášeli, nebo jak jste to měli s odpoledním spaním. Nebo jak se vám nechtělo vstávat nebo naopak, jak s evám někdy nechtělo domů, protože jste se zabrali do nějaké hry. A jak jste se těšili, když jste někdy mohli jít "po o". 

 • Trvejte na svém

  Práce i péče o batole se dají skloubit snadněji, než si myslíte

  Když už jste se rozhodli, že dítě bude chodit do školky, nevzdávejte to, když projevuje větší či menší nevoli. Některé děti si zvyknou hned, jiné potřebují dva až tři týdny, jiné začnou stávkovat až po pár dnech či týdnech, kdy jim dojde, že školka je napořád. V některých hodinách to nejvíce drhne v pondělí, protože o víkendu si potomek přece jen školce trochu odvykne. Počítejte s tím. 

 • Neuplácejte, ale nabídněte čas

  ss

  I když potřebujete,a by dítě do školky hodilo a nebojkotovalo ji, neuplácejte ho tím, že mu snad budete nosit hračky nebo ho snad litovat - tak to přece nechcete. Spíše mu nabídněte, že ho třeba v pátek budete vyzvedávat dříve a něco spolu budete pravidelně podnikat. 

/
Autor: wall
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
720p 360p
Týden čtení dětem: Alespoň dvacet minut denně!
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku