Dokonalá svatba

Domácí úkoly ze školky? Trochu šok. Jak to je u vás?

Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
7. září  2016 
 12:00

Moc se mi líbí myšlenka, že školáci by si  - alespoň na prvním stupni - měli učení odbýt ve škole. A že by už neměli mít žádné domácí úkoly. Proto mě domácí úkol ze školky docela šokoval. 

Víte, jak vypadá noční můra pětiletého kluka? Věc, k níž ho nechcete nutit, protože víte, že ho nebude bavit. Jako papír velikosti A4 plný kytiček k vybarvování, doplněný navíc o motýlky, který na ty kytičky lítá a dítě mu má ukázat kudy. Tedy nakreslit. 

...
Typický úkol pro hodné holčičky. Našla jsem ho ve středu ráno v šatně mezi oblečením svého syna s jasným zadáním: domácí úkol. Ze včerejška, samozřejmě, protože starší brácha, který ho vyzvedával, ho přehlédl. Což chápu. Takže černý puntík? Nakonec snad ne, ale zaskočilo mě to dost.

Jako ve škole

Domácí úkoly ze školky? A takové? Pro syna, kterému je pět a ze školky zatím chodí hotový tak, že dopadne na gauč a usne, protože byl dosud zvyklý po obědě spát a to už se mezi předškoláky moc nenosí? Jako zkouška toho, co si dítě zapamatuje? Jako trénink na školu? Jako trik na rodiče, zda dávají pozor? Kudy má ten motýl vlastně lítat? Otázky, samé otázky. 

Že by se toho od doby, kdy chodily do školky starší děti, tolik změnilo? Vždyť je to obyčejná venkovská školka, žádná výběrová, která dítě připravuje k zápisu na prestižní základní školy. 

Když jsem o zadání napsala na facebook, ukázalo se, že většina rodičů mezi mými známými považuje takový úkol za poněkud přehnaný. A že jejich děti mívaly úkoly typu "dones oblíbenou hračku", ale pracovní list, jehož vyhotovení vyžaduje mimo jiné totální nasazení rodiče, ne.  Takže doufám, že to ani u nás nebudou moc hrotit. Budu se na to muset přeptat. 

Co si myslíte o úkolech pro předškoláky vy? Nechceme toho po nich trochu moc? 

Skvělý trik: Okoukejte způsob, jakým William a Kate mluví s dětmi

Skvělý trik: Okoukejte způsob, jakým William a Kate mluví s dětmi

Domluvit se s batolaty a předškoláky do nějakých tří čtyř let je někdy těžké. Existuje přitom celkem jednoduchý trik, který to může hodně usnadnit.…celý článek

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Nevozte děti do 13 let v autě vepředu, i když mají metr a půl: Je…
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku