Zápis do školy? Žádná panika, tenhle školní rok až v dubnu

Času dost, zápis je až v dubnu
Času dost, zápis je až v dubnu
Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
23. listopadu  2016 
 06:00

Pětiletý syn by měl jít příští školní rok do první třídy, a tak jsme se doma – krom návštěv u logopeda – začali zajímat o to, kdy že je ten zápis. Protože roky býval na přelomu ledna a února, tak jsme nabyli dojmu, že je možná nejvyšší čas trochu zapracovat na potomkově jemné motorice. Zjistili jsme však, že ještě máme celkem čas – zápis je až na jaře. A je to dobře. 

Je rozdíl, jestli je dítěti u zápisu do školy dávno šest pryč nebo jestli šesté narozeniny teprve oslaví. A každý měsíc může hrát velkou roli. Proto je jedině dobře, že se ministerstvo školství rozhodlo posunout termín zápisu do první třídy z klasického zimního termínu na duben. 

"Zápisy se budou na všech základních školách konat v období od 1. dubna 2017 do 30. dubna 2017," stojí ve zprávě ministerstva, změnu zavedla novela školského zákona. 

720p 480p 360p 240p
Kdy mají rodiče řešit, že dítě drží pastelku nebo tužku úplně špatně? • VIDEO: 

Jedním z důvodů změny je fakt, že se stále více rodičů rozhodlo, že svému dítěti dají odklad, aby za spolužáky nezaostávalo. Někdy to má skutečně smysl, někdy to rodiče chtěli skoro za každou cenu, zvláště pokud dítě slaví narozeniny až ke konci školního roku. A nemálo rodičů se pro odklad rozhodlo na doporučení odborníků na základě toho, co dítě předvedlo u zápisu. To se přitom může za pár měsíců výrazně zlepšit a u zápisu na jaře se tak ukáže, že dítě odklad nepotřebuje. 

K zápisu do první třídy dle zákona nadále povinně chodí děti, kterým bude v tomto školním roce šest let, a během první třídy by tak měly oslavit sedmé narozeniny. K zápisu tak předškolák jít musí, i když mu rodiče míní dát odklad. 

Pravdivé fotografie: Jak skutečně vypadá život s dětmi

Pravdivé fotografie: Jak skutečně vypadá život s dětmi

Rodičovství je skvělá věc. Ale rozhodně to není procházka růžovou zahradou. Je to pěkná dřina, i když všechno běží hladce. Taky to u vás doma někdy…celý článek

Nadále platí, že lze přijmout i dítě mladší, které by do první třídy nastoupilo ještě dříve, než mu bude šest, ale je to o něco složitější. Dítě musí být dostatečně vyspělé a jeho rodiče o předčasný nástup do školy musí přímo požádat. "Podmínkou přijetí dítěte narozeného v období od září do konce prosince k plnění povinné školní docházky je také doporučující vyjádření školského poradenského zařízení, podmínkou přijetí dítěte narozeného od ledna do konce června doporučující vyjádření školského poradenského zařízení a odborného lékaře, která k žádosti přiloží zákonný zástupce," zní pokyny z resortního ministerstva. 

 

Skvělý trik: Okoukejte způsob, jakým William a Kate mluví s dětmi

Skvělý trik: Okoukejte způsob, jakým William a Kate mluví s dětmi

Domluvit se s batolaty a předškoláky do nějakých tří čtyř let je někdy těžké. Existuje přitom celkem jednoduchý trik, který to může hodně usnadnit.…celý článek

Lulu, Milena, Axl, River... Jaká zvláštní jména daly celebrity dětem a proč?

Lulu, Milena, Axl, River... Jaká zvláštní jména daly celebrity dětem a proč?

River, přesněji řečeno River Rocket. Nebo Řeka Raketa. Přesně takhle se jmenuje nejmladší pátý potomek kuchařské hvězdy Jamieho Olivera a jeho ženy…celý článek

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
720p 360p
Kam o víkendu: Krajinou kolem pivovaru nebo na festival pro batolata?
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku