Máte doma puberťáka? Tohle jsou vaše práva a povinnosti!

 • Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  18. října  2016 
   06:00

  Po pár klidných letech s mladším školákem k vám domů dorazila puberta? Napadlo vás někdy, že když máte doma dospívající dítě, neměli byste řešit jen jeho povinnosti, ale také práva? Že se vám do toho moc nechce? Chápeme, ale berte to jako fakt. Na druhou stranu – i vám kromě spousty povinností zůstávají vaše práva a děti by to měly vědět, jakkoli se proti vám potřebují vymezovat. 

 • Máte právo na to, aby vás dítě respektovalo

  ...

  Všude se mluví o tom, že děti mají právo na respekt, a to v každém věku. Teď spolu s pubertou možná přichází čas na to, abyste si promluvili o tom, že je na místě respektovat i rodiče, stejně jako ostatní členy domácnosti, tedy třeba ostatní mladší či starší sourozence. 

 • Nastavte pravidla, omezte výsady

  ...

  Rodiče mají právo stanovit pravidla a případně omezit privilegia, pokud pubertální potomek pravidla nedodržuje. Týká se to zejména pravidel, která platí pro všechny členy domácnosti. Týkají se například uklízení, návštěv, pití alkoholu a podobně. 

 • Rodiče mají právo říci NE

  ...

  Důvěra mezi rodiči a dospívajícími bývá velkým problémem. Děti mají právo dělat chyby a klidně ty samé, kterých se kdysi dopouštěli jejich rodiče, ale rodiče mají zodpovědnost dítěti něco, co je příliš nebezpečné, rovnou zatrhnout – říci NE. 

 • Právo na pravdu

  ...

  Rodiče mají právo klást otázky a očekávat, že na ně dostanou pravdivé odpovědi. Neznamená to ale, že se mají vyptávat na každičký detail ze života teenagera, protože s věkem roste potřeba soukromí, a to je zase právo vašich potomků. Mimochodem – když chcete něco vědět, ptejte se, když je pubertální dítě v klidu. 

 • S kým, kde a co?

  ...

  Rodiče mají právo vědět, kde jejich dospívající děti jsou, s kým tam jsou, a obecně i to, co tam dělají. Netřeba zacházet do podrobností. 

 • Ptejte se okolí

   

  ...

  Rodiče mají právo mluvit s každým, kdo se podílí na životě jejich dospívajících potomků. Znamená to, že jde o učitele, lékaře, trenéry, všelijaké instruktory, ale také jejich přátele, případně rodiče těchto přátel. A mají právo po nich požadovat pravdivé odpovědi na své dotazy.

 • Celistvost rodiny je důležitá

  ...

  Je v pořádku, pokud se rodiče snaží, aby rodina držela pohromadě, i když teenageři mají poněkud odstředivé tendence. Týká se to přání, aby i dospívající seděli s rodinou u stolu, alespoň někdy, trávili s ní Vánoce nebo se účastnili rodinných oslav s dalšími příbuznými. 

 • Komunikace

  ...

  Rodiče mají právo sledovat, jak děti komunikují se svým okolím. Je jasné, že naprostý přehled mít nemůžete – ani to není žádoucí. Ale alespoň rámcově byste měli mít přehled, zda dítě používá Facebook, Instagram a další sociální sítě, případně zda komunikuje s přáteli přímo. 

  Zbytečná dětská výbavička? Za co nemusíte utrácet, protože to nevyužijete

  Zbytečná dětská výbavička? Za co nemusíte utrácet, protože to nevyužijete

  Jako prvorodička nejspíš nemáte přesnou představu o tom, co všechno budete pro své miminko v příštích měsících potřebovat. Reklamy tvrdě útočí a vy…celý článek

/
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
720p 360p
Kam o víkendu: Krajinou kolem pivovaru nebo na festival pro batolata?
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku