Dítě nechce do školy: Co radí psycholog Václav Mertin?

720p480p360p240p
Psycholog Václav Mertin: Co dělat, když dítě přijde ze školy zklamané?
VIDEO: Adam Balažovič
Sdílej na facebooku
6. září  2017 
 06:00

Mnohé z dětí se do školy těší tak, že nemohou dospat. Mají o ní své představy, které se ovšem v řadě případů od reality liší. Co říct takovému zklamanému školákovi, radí psycholog Václav Mertin. 

Škola vzbuzuje v některých dětech, nejčastěji v prvňáčcích, spoustu očekávání. Některým z nich se pak stane, že jsou realitou lehce zklamáni. Jak to, že se první den nenaučili spoustu nových věcí, jak jim dospělí slibovali? Jak to, že paní učitelka nechala kluky lítat o přestávce po třídě? Jak to, že si děti nosí do školy hračky, když ty patří jen do školky? 

I některé starší děti, které již vědí, o co ve škole jde, mohou být nějakou nenadálou situací ve škole rozhozeny: Dostanou novou paní učitelku, zjistí, že se kamarád odstěhoval, nebo zažijí nepříjemný konflikt se spolužákem. Zklamané nebo zaskočené děti pak mohou reagovat vzdorem, v krajním případě už nehodlají ve školní docházce pokračovat. Dospělým mohou tyto problémy připadat banální. Pro děti ale mívají větší význam, než si rodiče umějí představit.

Pro školáky je důležitý i dostatek spánku. Kolik ho potřebují? Podívejte se.

720p 360p
Kolik hodin spánku děti potřebují? Podle věku!

"Někdy se ty příčiny mohou zdát nám dospělým opravdu nesrozumitelné," říká dětský psycholog Václav Mertin. Zklamané dítě je dobré podle odborníka podpořit. "Nikoliv ovšem tím, že s ním budeme daný problém rozebírat ze všech stran," říká Mertin. Rodičům doporučuje spíš mluvit o tom zajímavém a hezkém, co dítě ve škole čeká. Jistě se něco takového podaří najít a prvotní zklamání postupně ustoupí do pozadí. Většinou to chce trpělivost a čas.

9 nesmyslů, které bude škola od září zase chtít po vašich dětech

9 nesmyslů, které bude škola od září zase chtít po vašich dětech

Až po pár nájezdových dnech začne normální výuka, dočkáte se. Požadavky, které učitelky diktují do dětských notýsků – případně posílají mailem – a…celý článek

Školní retro: 15 věcí, které jste určitě do školy nosili taky

Školní retro: 15 věcí, které jste určitě do školy nosili taky

Zatímco dnešní děti nosí do školy lehké a ergonomické batohy už od první třídy, my jsme nosili klasické tašky, s jejichž váhou si nikdo hlavu nelámal.…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: is

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
360p
Botanicum vás potěší ilustracemi i množstvím informací
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku