Zase vši! Jak se jich zbavit? Zkuste slivovici a všiváček

 • Jen hřeben nestačí. Musíte si s dítětem sednout a pečlivě odstranit pomocí prstů všechno, co do vlasů nepatří.
  Jen hřeben nestačí. Musíte si s dítětem sednout a pečlivě odstranit pomocí prstů všechno, co do vlasů nepatří.
  Foto: Swiss Pharmaceutical Investments
  Sdílej na facebooku
  9. listopadu  2015 
   06:00

  Zapomeňte na to, že vši trápí jen děti z rodin, kde se z hygieny zase tak nestřílí. Tyhle cizopasníky čas od času přinese ve vlasech snad každé dítě, které chodí do školky či do školy. Ale jakmile se u vás doma objeví, snažte se jich zbavit co nejrychleji. Nedejte jim šanci se příliš rozmnožit. 

 • Pátrejte pečlivě, musíte dostihnout každého nepřítele

   

  Vši řádí na českých školách!

   

  Ve  škole jsou vši! U vás doma možná ne, ale stejně – ačkoliv je to otrava, nějakou dobu byste měli svému potomkovi kontrolovat vlasy každý den. Posaďte si ho pod světlo a zkoumejte pečlivě oblasti kolem uší a krku, kde se vši drží nejraději a kde kladou svá vajíčka – hnidy. Ty vypadají jako lupy, jen drží pevně na vlasech, takže se z nich musí stáhnout pomocí nehtů. Když je rozmáčknete, prasknou.

  Mimochodem – veš není žádný skokan, jen přelézá. Chytíte ji nejsnáze tak, že se skloníte k nakaženému člověku a vaše vlasy se setkají. Nebo si od někoho půjčíte hřeben, na kterém zůstaly zavšivené vlasy.

   

 • Vytáhněte do boje se speciálními přípravky, umyjte hlavu i dospělým

   

  Víkend je ideální na to, abyste si dopřála domácí vlasovou kúru

   

  Pokud jste hnidy, nebo dokonce vši objevila, vyrazte do lékárny a kupte si speciální přípravky. K dostání jsou šampony, gely, vlasová tonika nebo spreje. Ideální jsou ty na olejové bázi, protože oleje jednoduše vši udusí. Vybraný přípravek naneste na vlasy, nechte působit a pak pečlivě vyčesejte pomocí hustého hřebenu. Postup musíte po sedmi dnech pro jistotu opakovat.

   

  Návod čtěte důkladně, jelikož by vaše dítě mohlo trpět alergií na některou složku z hubicího přípravku. Obvykle je nutné likvidační postup opakovat jeden až dva týdny.

   

 • Převlékněte postele, vyperte ložní prádlo i ručníky

   

  vší

   

  Vyperte ložní prádlo, ručníky a také oblečení, které mohlo přijít do styku s vlasy vašeho dítěte. Vyčistěte a vydezinfikujte hřebeny, sponky i čepice, pečlivě vysajte postele, křesla i koberce. Sáčku z vysavače se ale zbavte. Stačí jedna zatoulaná veš a za pár týdnů máte „nadělení“ zpátky.

   

 • Zahrajte si na opice, skvělou službu prokáže kovový všiváček

   

  Hřeben proti vším.

   

  Zkušenost rodičů, kteří museli odvšivovat své děti, je jasná – jen hřeben obvykle nestačí. Musíte si s dítětem sednout a pečlivě odstranit pomocí prstů všechno, co do vlasů nepatří.Skvělým pomocníkem je malý hustý kovový hřebínek zvaný všiváček. Prodává se samostatně nebo jako součást některých balení šamponů proti vším. 

  Pečlivě vyberte z vlasů mrtvolky. Může se vám totiž klidně stát, že mezi mrtvolkami přehlédnete nějakou živou veš, a celý postup likvidace byste tak museli opakovat znovu. Před mechanickým vybíráním mrtvých vší vždy dítěti hlavu namočte, na suchých vlasech totiž umí živá veš velmi rychle lézt – a umí se tak vyhýbat hřebenu. 

   

 • V nouzi použijte nůžky, ale nejdřív zkuste ještě slivovici

   

  Nejdřív přišly krátké vlasy, pak nové tělo a nová identita.

   

  Nemá smysl stříhat dítě při výskytu vší na ježka. U kluků to možná nevadí, ale holčičky razantní stříhání obvykle nesou dost špatně. Přesto jim budete muset hodně dlouhé vlasy zastřihnout, jinak se parazitů nezbavíte.

   

  Tip navíc: Než sáhnete po nůžkách, vyzkoušejte slivovici. Vlasy pečlivě rozčešte a houbičkou naneste na pokožku hlavy slivovici. Vlasy zabalte do igelitu a nechte alkohol hodinu působit. Pak vlasy umyjte šamponem.

   

 • Poctivě kontrolujte

  ...

   

  „Je vhodné dětem hlavu pravidelně prohlížet, protože samičky kladou těsně k pokožce hlavy denně až sedm vajíček – hnid – z nichž se líhnou za sedm až deset dní larvy. Během krátké doby tak může mít dítě vší plnou hlavu,“ říká MUDr. Michaela Ferancová ze serveru lekari-online.cz.

   

   

   

   

   

 • Co když šampon nezabírá?

  ...

  Může se stát, že použijete prostředek, na který mají vši už vytvořenou odolnost. V tom případě se poraďte v lékárně a zkuste jiný, na trhu je jich několik druhů. Nebo je možné, že jste nedodrželi správný postup odvšivení. Většinou je třeba akci opakovat a prostředek musíte použít dvakrát i víckrát. Když si nevíte rady, pomůže vám dětský lékař nebo lékárník.

/
Autor: MAJ, wall
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
1080p 720p 360p
Vyzkoušeli jsme autosedačku s airbagem. Jak dopadla v našem testu?
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku