Děti nekoukají na televizi, sedí u počítače. Je to lepší, nebo horší?

Foto: Shutterstock
Sdílej na facebooku
13. září  2016 
 06:00

Bijete se v prsa, protože vaše děti nekoukají na televizi? Pak si raději spočítejte, kolik času stráví u tabletu, chytrého telefonu nebo počítače. Často jde o hodiny denně. 

Rodiče už si toho nejspíše všimli. Školáci a teenageři stojí o televizi méně než jejich generace a naopak o to více času tráví na internetu, a tím pádem na tabletu, počítačích nebo chytrých telefonech. 

Výzkum britské výzkumné společnosti Childwise mezi dětmi ve věku 7 až 16 let tuhle generační změnu potvrdil. Čas strávený sledováním televize klesl za deset let v průměru téměř o hodinu, naopak extrémně vzrostl čas strávený na síti. V kategorii od 7 do 16 let tráví děti online aktivitou průměrně tři hodiny čistého času, patnáctiletí a šestnáctiletí pak dokonce téměř pět hodin denně. Mezi českými a britskými dětmi tu nejspíš nebude rozdíl. 

720p 480p 360p 240p
Pokus: Děti se tak zabraly do tabletů, že nevnímají, co se děje kolem nich • VIDEO: 

A pozor, děti se nevyhýbají ani tomu, co dává televize, ale dívají se na to na noteboocích, tabletech a mobilech. „Množství času stráveného na internetu a na sociálních sítích může pochopitelně znervózňovat rodiče, kteří často ani nemají přehled o tom, čemu konkrétně se jejich potomek na svém mobilu vlastně věnuje,“ říká Ondřej Ševeček, bezpečnostní analytik a odborný lektor počítačové školy Gopas. 

Co s tím? Přísnými zákazy mnoho nezmůžete, lepší je vysvětlit jim, jaká negativa může přílišné množství času stráveného on line mít. Potomci jsou totiž často počítačově mnohem gramotnější, než se možná domníváme, a případné zákazy by tak v mnoha případech byly nejspíše schopné obejít.

Po pár dnech už do školky nechce? Co zkusit a co rozhodně ne

Po pár dnech už do školky nechce? Co zkusit a co rozhodně ne

Pětiletý syn začal chodit do státní školky. Ve čtvrtek šel domů po obědě, v pátek si vyprosil, že tam bude i odpoledne. Domů šel oba dny nadšený. V…celý článek

Stejně důležité je dětem objasnit i možná bezpečnostní rizika, která s internetem souvisí. Ať už jde o ztrátu soukromí, zneužití osobních informací či poškození počítače viry. „Obecně doporučujeme dětem důrazně vysvětlit, aby nesdíleli na internetu žádné informace o sobě, o své rodině nebo bydlišti. Zvláště u teenagerů je třeba zdůraznit, aby se nescházeli s nikým, koho poznali na internetu a koho osobně neznají,“ říká Ondřej Ševeček.

Přílišné používání tabletů, mobilů a počítačů může mít dokonce negativní dopady na zdraví. „Nedostatek pohybu a dlouhotrvající sezení v nepřirozené poloze může způsobit záněty šlach i kloubů či bolesti hlavy. Zejména pro děti je dostatek pohybu zásadní a příliš mnoho času stráveného internetovou aktivitou tak může mít ještě silnější negativní dopad,“ vysvětluje lékařka Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

Matka obléká spící miminko do různých kostýmů: Podívejte se na rozkošné fotky

Matka obléká spící miminko do různých kostýmů: Podívejte se na rozkošné fotky

Fotíte své děti horem dolem a nevíte už, jak neobvykle byste je zachytili? Fotografka Laura Izumikawa z Los Angeles na to šla celkem originálně. celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: red

Diskuse ke článku

.
Video
360p
Kam o víkendu? Co takhle Páni kluci, Ratolest fest, obří mamut nebo…
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku