Takhle už se dětí neptejte! Jak se s nimi bavit, aby nám něco řekly?

 • Jak ses měl ve škole? Hloupý dotaz. Jděte na to jinak.
  Jak ses měl ve škole? Hloupý dotaz. Jděte na to jinak.
  Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  8. října  2017 
   06:00

  Jako malé nezavřely děti pusu, ale čím jsou starší, tím méně se nám svěřují. Problém je, že se špatně ptáme. Některé otázky bychom měli spolknout dříve, než je vyslovíme nahlas, protože se odpověď na ně stejně nedozvíme. Ale jak se dětí ptát, abychom z nich něco dostali? Úplně jinak!

 • Co bylo ve škole?

  ...

  "Co bylo ve škole? Jak ti šel dějepis? Co jste měli k obědu? Uměl jsi to na klavíru? Proč máš zase špinavé triko?" Přesně tak bychom se dětí ptát neměli – co se pomocí těchto otázek vlastně snažíme zjistit? Otázka "co bylo ve škole?" je vlastně zoufale nekonkrétní a těžko se na ni odpovídá i dospělému, natož malému dítěti.

  Školní retro: 15 věcí, které jste určitě do školy nosili taky

  Školní retro: 15 věcí, které jste určitě do školy nosili taky

  Zatímco dnešní děti nosí do školy lehké a ergonomické batohy už od první třídy, my jsme nosili klasické tašky, s jejichž váhou si nikdo hlavu nelámal.…celý článek

  Zrovna tak si dokážeme představit, že třeba to triko si potomek neumazal schválně a že se na otázku "proč" v tomto případě nijak kloudně odpovědět nedá.  Ptát se jinak, a hlavně lépe není nijak složité, jen je potřeba o tom alespoň ze začátku více přemýšlet. 

 • Dejte najevo skutečný zájem

  ...

  Problém oněch skoro automaticky kladených dotazů (které jsme už sami často coby děti nesnášeli) je mimo jiné v tom, že jimi nedáváme najevo skutečný zájem – k čemu nám vlastně bude informace, co přesně mělo dítě k obědu? Skutečně nás to zajímá nebo jen máme pocit, že bychom se měli na něco zeptat, a tak jdeme cestou nejmenšího odporu? 

 • Jak se ptát lépe?

  ...

  Tady je malá inspirace, jak se ptát mnohem lépe:

  1. Potkal(a) jsi dnes někoho zábavného?

  2. Nudil(a) ses hodně?

  3. Co tě naštvalo?

  4. Co měla kamarádka dneska na sobě?

  5. Kdo tě ve škole naštval?

  6. Dozvěděl(a) ses dnes něco, co tě překvapilo?

  7. Co máš chuť dělat?

  8. Neobjevil(a) jsi nějaký super nový film nebo muziku?

  9. Na co máš dneska náladu?

  10. Chutnal ti oběd?

 • Jak hledat témata k hovoru

  ...

  Když se chcete potomků na něco zeptat, zamyslete se nad tím, jaké vlastně vaše dítě je a co prožívá. Zatímco osmiletá holčička dost možná nejvíce řeší, která ze spolužaček s ní kamarádí a která ne, dvanáctiletý kluk daleko spíše řeší novou počítačovou hru. Důležité jsou i otázky na školu jako takovou. Snažte se děti nestresovat, ale zároveň neberte školu příliš na lehkou váhu. Děti samy ji často berou hodně vážně, není divu – je pro ně stejně zásadní jako pro vás chození do práce. 

 • Věnujte tomu čas

  Přílišná starostlivost rodičů

  Tak jako tak najděte si na hovory s dětmi čas. Platí totiž, že když si s nimi budete povídat jako s malými (tehdy, když budou řešit věci, které jsou podle vás banální nebo vás vlastně ani nezajímají), budou s vámi pravděpodobně mluvit i v době dospívání, kdy budou celkově na slovo mnohem skoupější. 

  Retro: Co naše děti už nezažijí, ačkoli pro nás to bylo normální

  Retro: Co naše děti už nezažijí, ačkoli pro nás to bylo normální

  Šestiletý syn měl před pár dny virózu, a tak jsem mu chtěla pustit nějaký film. Volba padla na starší českou dětskou klasiku Ať žijí duchové. Ještě…celý článek

  5 chyb, které byste měli nechat dělat své dospívající děti

  5 chyb, které byste měli nechat dělat své dospívající děti

  Rodiče většinou chtějí pro své děti to nejlepší. Logicky – takže se jim snaží v životě všelijak pomáhat. Bohužel pokud to přeženou, paradoxně svým…celý článek

/
Autor: Majka Dvořáková, Radka Wallerová
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
720p 360p
Vyrazte na jarmark, food festival, rande s Francií, do kasáren či…
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku