4 kouzelné věty, díky kterým se domluvíte se svými dětmi

Které věty byste měli zařadit do svého slovníku?
Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
29. února  2016 
 06:00

Jsou situace, kdy má rodič pocit, že všechno, co řekne, je špatně. Nebo mu něco vylítne z pusy dřív, než se stačil pořádně zamyslet a hned toho lituje. Rodiče o tom vědí své. Zkuste do svého života zapojit následující věty: možná vás z mnohých těchto situací osvobodí. Které věty nám komunikaci s dětmi mohou usnadnit?

"Musím o tom chvíli přemýšlet."

Většina trpí něčím, co americká psycholožky Wendy Mogel nazývá "reflex okamžité odpovědi". "Všechny dotazy ale nemusí být zodpovězeny hned," říká. "Tahle věta vám přinese několik výhod: čas, který budete na odpověď nebo k rozhodnutí potřebovat. Vyhnete se také tomu, říct první nesmysl, který vám vytane na mysli, nebo pokušení dát dítěti planý slib," dodává odbornice. Počítejte s tím, že pokud tuto větu začnete používat vy, vaše dítě si ji nejspíš osvojí také. Možná vás to bude v některých situacích štvát, obecně je ale dobré učit ho trochu myslet dřív, než začne mluvit.

5 vět, které dětem nikdy neříkejte! Nesmyslné výčitky a plané sliby

5 vět, které dětem nikdy neříkejte! Nesmyslné výčitky a plané sliby

Rodiče se většinou vyhnou skutečně drsným prohlášením vůči potomkům, ale občas vypustí věty, které také dokážou napáchat mnoho škody. Tyto věty používáme…celý článek

"Nezkusíš to říct/udělat ještě jednou?"

Ideální věta ve chvíli, kdy vaše dítě zařve, že tu panenku prostě CHCE KOUPIT! Nebo křičí, že si bačkory PROSTĚ NEVEZME! Případně něčím hodí – a každého ještě napadne řada situací. Touto větou můžete dát jasně najevo, že toto chování nebudete tolerovat. Zároveň ale dítě nijak nehodnotíte, dáváte mu hned šanci jeho chování napravit, aniž by si dítě připadalo nepříjemně.

"Jaký z toho máš pocit?"

Řada rodičů má tendenci děti chválit a povzbuzovat. "Teď se ti ty obloučky na lyžích fakt povedly." "Perfektní, sama sis zavázala tkaničky." Možná by ale stálo za to spíš než dítě chválit poukázat na to, že ono samo by ze sebe mohlo mít radost. Tak se totiž nestane závislé na pochvale a hodnocení druhých, ale naučí se, že jeho pocity jsou to nejdůležitější. Samozřejmě věta "jak se cítíš" zní občas trochu krkolomně, dá se ale podle potřeby modifikovat: "Asi sis to užila." Nebo: "Jak se ti to líbilo?" Případně můžeme použít i prosté: "Tak co?"

První momenty po porodu! Podívejte se na třicítku dojemných fotografií

První momenty po porodu! Podívejte se na třicítku dojemných fotografií

První pohled na vlastní dítě krátce po narození patří k nejsilnějším životním zážitkům. Dokládá to i několik desítek snímků, které na svém webu zveřejnila…celý článek"Všechno zlé je pro něco dobré."

Jsou dny, kdy se nic nedaří. Na návštěvu měl dorazit kamarád, ale onemocněl. Z poličky spadla skvělá legostavba a rozbila se na tisíc kousků, a ještě ke všemu venku leje. Den v podstatě na nic, ale možná... Možná že v "tom celém srabu" se dá najít něco dobrého! Zkuste to dítěti říct, ovšem počítejte spíš s jeho výbuchem. Ale vytrvejte a zkuste mu jeho negativní myšlenky otočit o 180 stupňů. Je to těžké, ale rozhodně to není naposled, kdy plány vybuchnou a je potřeba improvizovat. A s pozitivním přístupem to vždycky půjde snáz.


Sdílej na facebooku
Autor: is

Diskuse ke článku

.
Video
Marshmallow test: Odolaly děti sladkosti, nebo ne? Podívejte se na…
22. týden: První kopance!
22. týden: První kopance!