Dokonalá svatba

Kde sebrat odvahu promluvit s dospívajícími o sexu. My už víme, jak na to!

 • Hovory o sexu nemusí být vždycky trapas
  Hovory o sexu nemusí být vždycky trapas
  Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  10. května  2016 
   06:00

  Děsí to rodiče, děsí to dospívající děti. Otec přijde a přiškrceným hlasem řekne: "Chtěl bych si s tebou promluvit." A syn ho nutně musí odměnit otráveným výrazem a očima v sloup. Stejně bude pravděpodobně reagovat dcera, když si s ní matka bude chtít promluvit "o ochraně". Hovory o sexu mohou být pro obě strany pěkný trapas, ale také nemusí. Proč se nám do toho jako rodičům nechce? A co dělat, aby to bylo oběma stranám příjemné?

 • Proč se nám do toho nechce?

  Dcera odmlouvá matce
  Je na to moc brzy

  Mnozí rodiče žijí v domnění, že pokud doma otevřou s dospívajícím téma sexu, antikoncepce nebo pohlavně přenosných chorob, bude to jejich potomek vnímat tak, že dostal zelenou k zahájení sexuálního života. Proč je tato obava mylná? V první řadě váš potomek rozhodně nebude čekat na vaše svolení. A za druhé: mnoho studií dokazuje, že děti, kteří s rodiči o sexu hovoří otevřeně a od malička, jsou při zahájení sexuálního života odpovědnější.

  Vždyť toho vědí víc než my

  Zatímco za nás se vše o sexu vešlo na tři strany přírodopisu v sedmé třídě, některé naše děti mají sexuální výchovu už na prvním stupni. Časopisy jsou plné rad na témata, která jsme se naučily probírat s kamarádkama nad třetí skleničkou vína až v dospělosti. Tak co by ještě chtěly?

  1080p 720p 480p 360p 240p
  V kolika letech by dívka měla poprvé navštívit gynekologa a jakou antikoncepci zvolit? • VIDEO: 

  Ve skutečnosti ale většina dospívajících stojí o to, aby si mohli s rodiči povídat. Tak nějak přirozeně, ovšem. Polovina amerických dívek se v nedávném výzkumu publikovaném v Psychology Today svěřila, že by rády podrobněji probraly s rodiči, jak přesně sex odmítnout. Konkrétní situace a jak říct ne.

  Nevím jak začít

  Pokud máte doma teenagera a nikdy jste se o sexu nebavili, bude asi těžké jen tak přijít a začít o sexu hovořit. A možná vám to bude i trapné. Obzvlášť, pokud patříte k rodinám, kde se o sexu také nemluvilo. Je to pochopitelné. Co dělat, aby to trapné nebylo?

 • Začněte v mladším věku

  ...
  Pokud budete o sexu hovořit s dítětem odmalička, nebude to pro něj ani pro vás v dospívání tak ožehavé. Snažte se věcně a pravdivě odpovídat na všechny jeho otázky, které začne pokládat už někdy v předškolním věku. "Pokud se (předškolní) dítě zeptá, jak se narodilo, má mu rodič říct, že maminka mu dala vajíčko (není to ale takové vajíčko, jako máme v ledničce, je daleko menší) a tatínek dal spermii. Toto vajíčko se se spermií spojilo a z nich vznikla jejich holčička nebo kluk. Protože byli hodně malincí, museli pak ještě devět měsíců růst u maminky v bříšku a pak se narodili... Pro první chvíli tato informace dítěti většinou stačí," uvádí Ilona Špaňhelová v knížce Průvodce dětským světem, kterou vydalo nakladatelství Grada. Můžete jim půjčit v knihovně knihy pro daný věk a nechat je, ať se vás ptají.
 • Buďte otevření dotazům a nemoralizujte

  ...
  Pokud se vás vaše dítě na něco zeptá, zkuste v první řadě omezit jakoukoliv svou reakci typu: no snad už tohle NEŘEŠÍŠ, NEDĚLÁŠ, TO NEMYSLÍŠ VÁŽNĚ? To, že se vás děti ptají na sexuálně přenosné nemoci neznamená, že mají problémy nebo dokonce sex. Také věta "Na to máš snad ve svým věku času dost, ne?" nejspíš vaše dítě od dalších hovorů spíše odradí. Pamatujte: čím otevřenější a věcnější budete, tím spíše se s vámi vaše dítě bude bavit i v pozdějším věku.
 • Nesnažte se říct vše najednou

  ...
  Pokud na hovor o sexu dojde, nesnažte se chytit příležitost za pačesy a dohnat vše, co jste dosud nestihli. Témat je hodně: od zamilovanosti po první sexuální styk, ochrana a těhotenství, pohlavní choroby i zneužívání a umění říct ne. Pokud vedeme "rozhovor" s dítětem, měla by slova proudit oběma směry a dítě by nemělo být vystaveno dvouhodinové přednášce.
 • Respektujte jejich soukromí

  ...
  Váš dospívající bude většinou ochoten sdělit vám jen to nejnutnější. A rodiče budou určitě chtít vědět víc. Určitě ovládáte dokonalé strategie, jak za pomoci vhodně kladených otázek dostat z potomka to, co chcete vědět. Zkuste ale tyto vyšetřovatelské metody nechat během této konverzace stranou.
 • Vsaďte na humor

  ...

  Sexualita nemusí být brána smrtelně vážně, naopak, toto téma skýtá dost příležitostí k veselosti. Pochopitelně volte citlivě, z čeho si přesně budete dělat legraci, aby to vašeho dospívajícího akorát neurazilo. Každopádně vám humor určitě pomůže mnohé situace odlehčit.

/
Autor: is
Sdílej na facebooku
Klíčová slova:

Diskuse ke článku

.
Video
Nevozte děti do 13 let v autě vepředu, i když mají metr a půl: Je…
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku