Dokonalá svatba

8 rodičovských přístupů, které zhoršují chování dětí

 • Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  23. června  2016 
   06:00

  Rodiče někdy krotí problematické dětské chování způsobem, který ho jen zhoršuje. Samozřejmě – nervy ujedou každému, špatné ale je, když se z takových reakcí stane norma. Co dělat, když nechcete, aby váš potomek křičel, rval se nebo se vztekal kvůli každé hlouposti?

 • Křik

  ...

  Na planetě Zemi asi neexistuje rodič, který by na dítě nikdy nezvedl hlas. Jenže když to děláte dnes a denně, k ničemu to nevede, protože děti se naučí pouštět pokyny pronášené zvýšeným hlasem jedním uchem dovnitř a druhým ven, skutečně tak nevnímají, co jim řeknete. A co hůře – samy začnou považovat křik na někoho druhého za normu. 

 • Neustálé připomínání

  ...

  Rodič, který se dětí neustále vyptává, zda už si všechno udělaly, a připomíná jim jejich povinnosti, se dost možná nedočká toho, že se jeho dítě začne jednoho dne chovat zodpovědně a bude si všechno pamatovat samo. Proč by to děti dělaly, když vědí, že máma s tátou tak činí za ně? 

 • Opakované hrozby

  ...

  Když budete dětem dokola vyhrožovat, aniž by následoval trest, o kterém mluvíte, pochopí časem, že jen tak plácáte. A že nejste důslední. Proč by mělo poslouchat, když mu vyhrožujete, že zrušíte výlet za jeho drzost, když ví, že jste to ještě nikdy takto neudělali? 

 • Přednášky

  ...

  Dlouhé kázání nemá nejlepší výsledky. Vážně ne – nejedno dítě si možná pomyslelo, že by radši dostalo facku než poslouchat rodičovské výlevy. A navíc jsou tahle sdělení tak nejasná, že dítě z nich vůbec nemusí pochopit, jak by se mělo příště zachovat. Stejně bude potomek během vašeho proslovu dumat o tom, kdy už skončíte a co bude dělat potom, než by se zamýšlel nad svým chováním. 

 • Zahanbování

  ...

  Můžete svého potomka shodit před jeho sourozenci nebo vlastně před kýmkoli, ale zkuste se tomu vyhnout, i když vás dítě vážně hrozně moc vytočilo. Sice ho uvedete do rozpaků a bude si tu situaci pamatovat, ale taky vás může začít nenávidět. Každopádně to potencuje vztek, a ono se tak vůbec nemusí uklidnit. 

 • Nevhodné důsledky

   

  ...

  Když dítě mlátí svého sourozence a vy mu dáte stokrát napsat, že bratra bít nesmí, je to docela velký trest. Ale bohužel vašeho potomka nenaučí nic o tom, jak příště řešit spory mírovou cestou. A ještě začne nenávidět psaní. Snažte se hledat tresty, které přímo souvisí s tím, co dítě provedlo. 

 • Příliš krutý trest

  ...

  Nejeden rodič v hněvu vypustí něco jako "měsíc nebudeš smět na počítač" nebo "dva měsíce zaracha", což je ve většině případů příliš krutý trest, a navíc neefektivní, protože pro dítě je jeho konec tak v nedohlednu, že ho nic nemotivuje k tomu, aby se chovalo lépe.

 • Výprask

  ...

  Nemluvě o tom, jak nevhodné jsou tresty tělesné, které mimo jiné zvyšují pravděpodobnost, že i z vašeho potomka vyroste agresor. Bohužel – šest z deseti českých rodičů tělesné tresty schvaluje a asi polovina z nich je používá.  

/
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
720p 480p 360p 240p
Hit: Jak okamžitě utišit plačící dítě? Mrkněte na trik zkušeného …
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku