Vozíte děti v autě v zimní bundě? Je to pro ně smrtelně nebezpečné

Zimní bunda v sedačce? Příště už raději ne
Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
6. února  2016 
 06:00

Zkuste příště zapomenout na to, že děti do auta posadíte v zimní bundě. Protože by je to mohlo stát zdraví, či dokonce život. Když na sobě totiž mají tlusté teplé oblečení, nechrání je autosedačky tak, jak mají. 

 

Jak to vypadá, když někam teď v zimě vyrážíte autem? Děti nejspíše obléknete do zimních bund a kombinéz a zapnete do autosedaček, ty malé ideálně ještě doma rovnou do vajíčka, protože je to tak nejjednodušší. Jenže je to špatně. Protože pokud je dítě takto navlečené, nemusí autosedačka v případě nehody zafungovat správně. Proč? vysvětlení přináší i naše fotogalerie

Na tlustém oblečení totiž pásy nepřiléhají správně, takže v případě nárazu nebo prudkého brzdění může dítě ze sedačky vyklouznout. "Tuto radu dávají výrobci sedaček i například německý autoklub ADAC, který se bezpečnosti dětí v autech hodně věnuje. Týká se to všech věkových skupin a všech druhů sedaček," potvrdil Petr Buček, šéfredaktor portálu AutemBezpečně.cz. Přesvědčivě to ukazují i příslušné crash testy, které můžete vidět na videu.  

Co hrozí, když dáte do sedačky dítě v tlusté bundě? • VIDEO: 

V každém návodu k dětské sedačce se můžete dočíst, jak do ní dítě správně připoutat. "Mezi dítě a pásy byste měli strčit pouze konečky prstů. Jakákoli větší vůle znamená jediné: dítě v případě nárazu z pásů vyklouzne a neudrží se v sedačce. Musíme si také uvědomit, že úkolem sedačky není jen ochrana při čelním nárazu, ale i fixování dítěte při převrácení vozidla," upozorňuje web detskebezpeci.cz 

Silná zimní bunda způsobí to, že pásy nelze dostatečně utáhnout. V případě nárazu působí dítě na pásy takovou silou, že se bunda stlačí a dítě ze sedačky doslova vylétne. Schválně si vyzkoušejte, o kolik musíte povolit pásy, když poutáte dítě v bundě. Tento rozdíl může být klidně 10 až 15 cm, což je však podstatně více, než je  tloušťka stlačené bundy. 

Silná bunda může představovat problém i u větších dětí a dospělých, kteří používají klasický tříbodový pás. Vrstva oblečení totiž umožní větší pohyb člověka a náraz může skončit poraněním břišních orgánů.

360p 240p
Crash test ukázal, že děti v zimním oblečení nejsou v sedačce v bezpečí • VIDEO: 

Sdílej na facebooku
Autor: wall

Diskuse ke článku

.
Video
1080p 720p 480p 360p 240p
5 důvodů, proč děti doopravdy potřebují zavinovačku
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku