Co nikdy neříkejte, když vaše dítě začne s někým chodit

 • Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  5. dubna  2016 
   06:00

  Jak děti rostou, člověk si říká, že si asi jednou přivedou své partnery. A že bude lepším tchánem nebo tchyní, než třeba vyfasoval sám. Jenže je na to vlastně ještě dost času, takže to zatím není třeba řešit. A najednou vidíme, že potomek zdaleka ne dospělý se s někým vodí za ruku, a nám ten dotyčný leze na nervy. Co s tím, do čeho mluvit a do čeho ne? 

 • Nad čím přivřít oči?

  ...

  Jdete tak po městě a najednou v dálce vidíte svou dceru, jak se s někým vede za ruku, nebo snad dokonce líbá? Vezměte zpátečku nebo aspoň otočte hlavu na druhou stranu a ušetřete oba trapné situace. Co byste asi tak získali, kdybyste se k ní přihlásili? Je totiž jedno, zda byste se tvářili jako chápaví rodiče nebo jí šli něco takového zatrhnout, trapas to bude v každém případě. A že vám to vadí? V určitém věku už se to přece zakázat nedá. A vlastně naopak: tyhle zkušenosti jsou přímo potřeba. 

 • S tímhle chodíš?

  ...

  Byl by zázrak, kdyby vám syn nebo dcera po svém boku představili někoho, kdo vám bude na první dobrou sympatický. Už proto, že to nejspíše bude taky tak trochu vyjevené tele, které se navíc bude stydět. Takže se nesnažte být moc bodří, stejně jako se moc nevyptávejte, ačkoli jste zvědaví až na půdu. A rozhodně se nesnažte svému potomkovi nového partnera vymluvit, či dokonce zakázat, to snad jen tehdy, kdyby se dcera rozhodla pro největšího gaunera na okrese. Myslíte, že se kvůli vám rozejdou? To už spíš společně provedou nějakou pitomost. 

 • Pod jednou střechou

  ...

  V dobách, kdy mi bylo mezi patnácti a dvaceti, neexistovalo, že bych si domů přivedla kluka. Ono by nás to vlastně ani nenapadlo – poslouchat kvůli tomu měsíce všechny ty ultratrapné rodičovské narážky? Děkuji, nechci. To dnešní dospívající podobné otázky zjevně nesouží. Klidně si přivedou svého partnera domů, někdy se alespoň zeptají na souhlas rodičů. Doporučujeme co nejdříve si ujasnit pravidla: že klidně ano, ale v sedm ráno je koupelna vaše – a podobně. 

  Rozhodně není třeba je zvát na opulentní nedělní oběd, kam přijede i babička z Kašperských Hor, ale klidně jim nabídněte svačinu nebo kafe. Pomoci by vám mělo i vědomí, že ten nebožák nebo nebožačka, které váš potomek přivedl až na váš práh, jsou z rozhovoru nejméně dvakrát nervóznější než vy.

 • Hlavně neplánujte budoucnost

  ...

  Hlavně před potomkem, natož před jeho partnerem neplánujte společnou budoucnost mladého páru. Ani oni sami neví, jak dlouho spolu budou, a podobné řeči jim každopádně budou hodně nepříjemné. Něco jako "teď si užijte a za deset let se těším na vnoučátka" si před sotva dospělými potomky odpusťte. Vynechte také trapné historky z dětství vašeho dítěte. 

 • A jak to máš s antikoncepcí?

  ...

  Psychologové podobný postup – tedy ono nevměšování – vcelku schvalují, ale s tím, že je dobré mít v té době za sebou nějaké ty domácí debaty nejen o antikoncepci, ale třeba i o tom, jak se ke klukům nebo holkám chovat a co si nenechat líbit. Jistě, asi by bylo na místě zasáhnout, kdyby se vaše dcera spustila s tím největším gaunerem, ale to se chválabohu zase tak často neděje.

 • Tohle už je moc

  ...

  Pokud se u vás doma přítelkyně a partneři vašich ratolestí střídají jako apoštolové na orloji, máte podle psycholožky Marie Kovářové právo se ohradit i v případě, že už je potomek dospělý. Na druhou stranu – zkuste se na to dívat pozitivně, a to i když se partneři podezřele rychle střídají po boku dcery. Kdy jindy by si měli dospívající vyzkoušet, co jim na povaze a chování druhých vyhovuje a co ne? Podle odborníků je to dokonce ideální prevence, aby se později člověk nevrhl do vážného vztahu a "nenabil si čumák".

/
Autor: red
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
360p
Páni kluci s abíčkem už tenhle víkend! Vezměte děti a doražte
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku