Dokonalá svatba

Co matky řeší: Krmit kojence lžičkou, či ho nechat jíst rukama?

720p480p360p240p
Sdílej na facebooku
19. listopadu  2015 
 06:00

Možná jste si toho už také všimli. Někteří rodiče nedávají svým malým dětem žádné polévky, mixovanou zeleninu či příkrmy ze skleniček, ale pěkně před ně položí kus mrkve či okurky, případně kousky jiného jídla – a ať si s tím kojenci či batolata nějak poradí. Řeč je o metodě nazvané baby-led weaning, neboli o dítětem řízeném odstavování. Setkat se můžete i se zkratkou BLW. Funguje to? Jaké jsou výhody a nevýhody? 

Nešiďte děti tím, že jim budete dávat mixované jídlo, nechte je, ať poznají skutečný tvar a opravdovou chuť různých potravin. Tak nějak by se dal shrnout postoj zastánců metody baby-led weaning, kteří nechávají své potomky, aby už od věku několika měsíců sami jedli rukama více či méně nakrájené jídlo. 

Jedna výhoda se zdá být jasná: nemusíte nic mixovat ani pasírovat, nemusíte vařit či kupovat pro své děti žádná speciální jídla. Další už tak jasná není, ale také dává logiku: děti se učí jíst přirozeně u rodinného stolu stejné jídlo – nebo jeho část – jako jeho rodiče a sourozenci, což mnozí kojenci kvitují s nadšením.  

10 rad, jak posílit dětskou imunitu aneb skoncujte s věčnou rýmou

10 rad, jak posílit dětskou imunitu aneb skoncujte s věčnou rýmou

Jak to, že některé děti jsou celý podzim a zimu zdravé, maximálně mají občas nudli u nosu, zatímco u jiných kašel střídá angínu, rýma se hned mění…celý článek

Obvykle se s baby-led weaning metodou začíná, když je dítěti asi půl roku a začíná samo projevovat zájem o tuhou stravu a o jiné jídlo, než jakým je mateřské mléko. Vždy je třeba čekat, až zájem projeví samo dítě, jeho psychická vyzrálost je důležitým předpokladem úspěchu.

...
...
Dítě by nemělo novinku na svém talíři či stolečku dostat, když je hladové. Poprvé ji má dostat spíše jako předmět ke zkoumání, když je syté a spokojené. Jídlo by mu rozhodně nikdo neměl nutit, takže metoda zjevně není nic pro někoho, kdo je v klidu teprve tehdy, když je miska před potomkem prázdná. 

Mimochodem – nádobí není zpočátku vůbec potřeba. "Dítě jí rukama a kousky potravin lze položit přímo před ně na stůl – doporučujeme používat gumový omyvatelný ubrus. Též je možno jídlo v kouscích dítěti pokládat na plochu, která je součástí jeho jídelní stoličky," píše na svém webu rodinná poradkyně Eva Labusová. Z toho je jasné, že baby-led weaning nenadchne ani rodiče, kteří mají rádi u stolu především pořádek. Také se s dítětem, které se stravuje zrovna takhle, těžko budete moci jen tak vydat na návštěvu nebo do restaurace. 

Odměna by však měla být sladká: samostatné dítě se zdravým vztahem k jídlu. 

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
720p 480p 360p 240p
Hit: Jak okamžitě utišit plačící dítě? Mrkněte na trik zkušeného …
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku