Dokonalá svatba

10 potravin, které děti do jednoho roku nesmějí jíst!

 • Foto: iStock.com
  Sdílej na facebooku
  1. února  2018 
   08:00

  Váš potomek bude pravděpodobně chtít ochutnat vše, co uvidí jíst vás, ale nezapomínejte, že ne vše se pro něj hodí. Že malému dítěti neprospějí kořeněná a příliš slaná jídla, je nejspíš jasné, ale i níže uvedené potraviny nejsou pro méně než roční děti vhodné. 

 • Kravské mléko

  ...

  Nepoužívejte kravské mléko jako náhradu za mléko mateřské nebo kojenecké. Pro kojence je kravské mléko příliš těžké a špatně stravitelné. Konzumovat ho ale můžou například v jogurtu nebo pečivu.

 • Lepkavé a hodně tvrdé potraviny

  ...

  Mezi ně se řadí například tvrdé bonbony, marshmallow, žvýkačky a žvýkací bonbony. Malé děti ještě neumějí jídlo v takové konzistenci zpracovat a mohly by se dusit.

 • Velké kousky tvrdé syrové zeleniny a ovoce

  ...

  Máme na mysli například mrkev, celé kousky syrového a konzervovaného ovoce, problematické mohou být i velké kuličky hroznů nebo kanadských borůvek – i tady hrozí nebezpečí udušení. Před konzumací stačí ovoce nakrájet na malé kousky a takto je dítěti nabídnout.

 • Celé ořechy

  720p 480p 360p 240p
  120 dní, během nichž se malé dítě učilo jíst nemixovanou stravu • VIDEO: 

  Všechny druhy ořechů představují pro děti do čtyř let nebezpečí, protože hrozí, že se jimi začnou dusit, protože je nerozkoušou. Je možné použít oříšková másla a přimíchat je do kaše nebo namazat na chleba. Raději však ne v rodinách s dispozicí k alergii. 

 • Med

  med, plástev

  Med může obsahovat bakterie, které mohou způsobit botulismus (=otravu) dítěte. Děti starší než jeden rok a dospělé už obvykle neohrozí, jejich organismus si s nimi poradí. Existuje tu také riziko alergické reakce na pyly. 

 • Jakékoliv nápoje obsahující cukr nebo kofein

  Pozor! Dětská pitíčka jsou plná cukru • VIDEO: 

  Nejmenším dětem nedávejte sladké nápoje ani nápoje s bublinkami, či dokonce kofeinem. Nejen káva, ale ani cola nebo ledový čaj nejsou vhodné pro děti. Nejen pro obsah kofeinu, ale také pro obsah cukru. Děti mají i bez nich energie až až. Cukr v ovoci je pro ně daleko lepší. 

 • Více než 120 ml ovocné šťávy denně

  720p 480p 360p 240p
  Holčička se tváří šokovaně, když ochutná avokádo • VIDEO: 

  I když jsou čistě ovocné šťávy nesporně zdravé a plné vitaminů, u kojenců může jejich větší množství způsobit průjem. Případně alergickou reakci. Pokud bude dítě žíznivé, nařeďte je vodou nebo je střídejte s bylinkovým čajem nebo čistou vodou.

 • Nepasterizované sýry

  ...

  S tímto druhem sýrů je u malých dětí spojeno mírné riziko otravy jídlem. Většina u nás prodávaných sýrů je pasterizovaná, ale raději si při koupi přečtěte etiketu nebo se zeptejte prodejce. V běžné prodejní síti se sice prodávají vesměs sýry pasterizované, ale riziko se týká třeba výrobků z farem. 

 • Mořské plody

  .

  Zejména jde o krevety, humry, kraby či mušle. Rozhodně je nenabízejte dětem, pokud máte na zmíněné měkkýše a korýše v rodině alergii. Domluvte se s lékařem, jak v budoucnu postupovat. Rizikem je také vysoký obsah těžkých kovů. 

 • Některé druhy mořských ryb

  ...

  Ryby jako mečoun, žralok, štíhlice nebo královská makrela mají vysoký obsah rtuti. Dokonce ani dospělí by tyto ryby neměli jíst často.

  Rizika umělého oplodnění, o kterých se moc nemluví: Co se může stát?

  Rizika umělého oplodnění, o kterých se moc nemluví: Co se může stát?

    Když už člověk podstupuje umělé oplodnění (IVF), je v takovém psychickém rozložení, že jej od jeho úmyslu nemůže odradit snad vůbec nic. Měsíce,…celý článek

  Vždy dokonalá Ivanka Trump: Podívejte se, jak žije s manželem a třemi dětmi

  Vždy dokonalá Ivanka Trump: Podívejte se, jak žije s manželem a třemi dětmi

  Můžete si prohlédnout desítky, možná stovky fotografií Ivanky Trump. Je jedno, zda jde o oficiální fotky nebo snímky ulovené potajmu nějakým…celý článek

/
Autor: Radka Pilzová
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
1080p 720p 360p
Které sušenky byste dětem rozhodně dávat neměli?
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku