Vznikne v Praze konečně porodní dům? Bylo by to fajn

Foto: s
Sdílej na facebooku
21. května  2016 
 08:00

Část lidí dělí rodící ženy na ty, které chtějí rodit v porodnici, a na ty, které chtějí nebo dokonce rodí doma. Přitom by velká část z obou skupin dost možná volila alternativu, která tu zatím není možná: porodní dům. Všechny pokusy na jejich zřízení narazily na zdejší zákony a neochotu úřadů. Teď by se to snad mohlo změnit. 

Každý, kdo se zajímá o to, jak se rodí a jak by se mohlo rodit v českých porodnicích a o další věci s tím spojené, může ještě do neděle zajít v pražském kině Na Perštýně na Festival o těhotenství, porodu a rodičovství. V rámci Světového týdne respektu k porodu ho pořádá Hnutí za aktivní mateřství. 

Když člověk při procházení expozicí narazí na scénku z porodního sálu, kde za lůžkem s držáky na nohy stojí poněkud hrozivě vypadající porodník, zamrazí ho, zvláště když si uvědomí, že v některých českých porodnicích to i v roce 2016 vypadá přesně takhle a že to zdravotníci považují za normální, a dokonce potřebné, ačkoli výzkumy dávno ukazují něco jiného. Totiž že porod v příjemném prostředí není jen zbytečná vymyšlenost pro pohodlí matky, ale že přispívá k rozvoji potřebného vztahu mezi ní a dítětem a že nakonec může oběma prospět i po zdravotní stránce. 

360p 240p
První momenty po narození • VIDEO: 

Ženy, přinejmenším ty pražské, ale možná budou mít do budoucna na výběr. „Rád bych se zasadil o zahájení rozhovorů a odborných diskusí na téma vzniku porodních domů, které přispějí ke zlepšení zdravotní péče a vůbec kvality života nás všech,“ říká pražský zastupitel Miloš Růžička (Trojkoalice), který zároveň předsedá výboru pro zdravotnictví a bydlení. 

Je pravda, že v Praze už jeden porodní dům U Čápa existuje, a to více než deset let, ale může nabízet v zásadě jen přípravu na porod v podobě různých kurzů, rodit se v něm nesmí. To by muselo jeho vybavení odpovídat vybavení porodních sálů ve špitálech a navíc by zde trvale musel být lékař, což jde proti smyslu ideji porodních domů, kde má porod vést porodní asistentka, která k tomu má dostatek vzdělání i zkušeností. 

Například v Rakousku, jehož podmínky jsou srovnatelné s Českem, podle biostatičky Markéty Pavlíkové funguje 13 porodních domů. Velmi rozšířená je tato forma péče v Anglii. Studie přitom potvrzují, že porod v těchto zařízeních je bezpečný. 

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
720p 360p
Týden čtení dětem: Alespoň dvacet minut denně!
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku