Rodičovská dovolená 2017: vše, co potřebujete vědět

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  3. února  2017 
   10:00

  Rodičovský příspěvek čeká v roce 2017 mnoho změn. Přečtěte si, jak podat žádost o rodičovský příspěvek nebo jakou si můžete zvolit rychlost čerpání. Je možné si na rodičovské dovolené přivydělávat? A víte, kdy vám rodičovská končí a jak je to s docházkou dítěte do školky?

 • Kdy vzniká nárok na rodičovský příspěvek?

  ...

  Na rodičovský příspěvek máte nárok po skončení peněžité pomoci v mateřství (PPM). V případě, že jste neměla na mateřskou nárok, dostanete rovnou rodičovský příspěvek, a to hned po narození děťátka. Rodičovský příspěvek nevyplácí OSSZ jako PPM, ale odbor sociální podpory při úřadu práce.

  Pokud se v rodině narodí další dítě, nárok na rodičovský příspěvek na starší dítě zaniká, a to i v případě, že na narozené dítě náleží rodičovský příspěvek ihned od narození ve stejné výši, v jaké náleží doposud na starší dítě. Změnu je nezbytné ohlásit příslušnému orgánu, aby nevznikl přeplatek na dávce.

  ...
  Mateřská dovolená 2017 – vše, co potřebujete vědět. ČTĚTE ZDE!

 • Jaká je výše rodičovského příspěvku?

  ...

  Letos vláda přišla s novinkou, díky níž se budou moci rodiče rozhodnout, jakým způsobem svůj rodičovský příspěvek vyčerpají. Je na nich, jakou výši a délku čerpání si zvolí, navíc vše budou moci přizpůsobit aktuální situaci.

  Celková výše rodičovského příspěvku je 220 tisíc korun a rodiče jej mohou čerpat nejdéle do 4 let věku dítěte. Rodičovský příspěvek, respektive jeho výše se nemění ani v případě, že se rodiče na rodičovské dovolené vystřídají.

  Mateřská dovolená 2017: Kalkulačka mateřské

 • Jak vyřídit žádost o rodičovský příspěvek?

  ...

  O rodičovský příspěvek se žádá na úřadu práce, kde je třeba předložit rodný list dítěte, občanský průkaz rodiče a také potvrzení od České správy sociálního pojištění o nároku na dávku, která ovlivňuje nárok a výši rodičovského příspěvku.

  A co práce na rodičovské dovolené? Mohu si přivydělat? Při pobírání rodičovského příspěvku můžete pracovat u svého zaměstnavatele či u jiného zaměstnavatele bez omezení, je možná i samostatná výdělečná činnost.

  Další informace najdete ZDE

  20 vět, které byste měli říkat své babičce každý den. Zaslouží si to!

  20 vět, které byste měli říkat své babičce každý den. Zaslouží si to!

  Ať už máte babičku, která bydlí s vámi, vedle vás, ve stejném městě nebo pět set kilometrů daleko, určitě miluje z celého srdce vaše děti – své vnuky…celý článek

  Lakují si nehty, malují se, pečou dorty a vyrábějí masky! Otcové, kteří žijí s dětmi sami

  Lakují si nehty, malují se, pečou dorty a vyrábějí masky! Otcové, kteří žijí s dětmi sami

  To, že někdy děti vyrůstají jen s matkou, už lidem přijde celkem běžné. Ale spousta dětí vyrůstá naopak jen s otcem, což s sebou přináší i některé…celý článek

/
Autor: Maminka.cz
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
1080p 720p 360p
Děti čtenářek testovaly chodítka. Jak dopadla? A co na ně rodiče?
5. - 6. týden: Na mateřství jsou nejhorší pocity beznaděje
5. - 6. týden: Na mateřství jsou nejhorší pocity beznaděje

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku