Ničí dítě vztah? Jaké jsou nejčastější důvody, proč se rodiče malých dětí rozvádějí

Rodičovství prověří váš vztah. Náročná je hned péče o novorozence.
Rodičovství prověří váš vztah. Náročná je hned péče o novorozence.
Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
5. března  2016 
 06:00

Rozdílnost povah, nevěra, alkoholismus nebo jiná závislost. To jsou nejčastější příčiny rozpadu manželství. Velkou zatěžkávací zkouškou je ovšem také narození dítěte. I to nezřídka se vztahem zamává a ne každá dvojice to ustojí. Přibývá partnerství, která se po narození dítěte rozpadnou. Jaké jsou nejčastější důvody?

Rodičů, kteří po narození dítěte zjistí, že spolu nemohou žít, v současné společnosti přibývá. Nejsme v tom sami, například podle studie provedené ve Švédsku v roce 2012 se rozpadne až každý třetí vztah poté, co se dvojici narodí děti. Proč vztahy najednou přestanou fungovat?

rozchod
Méně času pro sebe i druhé

Rodiče se musí vypořádat s faktem, že mají méně času – na sebe i na druhé. Dosud si – i ve vztazích – žili poměrně svobodně. Každý se věnoval své kariéře, svým koníčkům, každý byl individualitou. A této svobody se teď oba musí částečně vzdát. Na to řada z nich není ani zvyklá a – po pravdě řečeno – ani moc připravená. Bez toho to ovšem nejde (pokud tedy rodiče nechtějí svěřit dítě do péče prarodičů nebo chůvy) a přichází frustrace. Mnozí navíc odmítají tradiční dělení rolí "muž živí, žena doma pečuje", ale přesně nevědí, jak by to nové mělo vypadat. Oba chtějí pracovat, oba chtějí být s dětmi a oba jsou pod tlakem, protože to nefunguje podle jejich představ.

Samotné představy o rodičovství bývají také často zkreslené. Většina nastávajících rodičů sice není úplně "mimo" a nemyslí si, že se budou celou dobu jen usmívat. S nějakými trablemi počítají, ovšem mnozí z nich jsou každodenní realitou zaskočeni. Děti jsou náročné, nenechají rodiče vyspat, popovídat si, nenechají jim chvilku pro intimnosti, chtějí jejich plnou pozornost, a navíc chtějí, aby se rodiče smířili se svou odpovědností. Jenže řadě z nich se tak úplně dospět nechce. Život přece nabízí tolik možností, co vyzkoušet – proč všechno vsadit na jedinou kartu s hodnotou rodina?

Bolí ho bříško, proto pláče.
Dítě není překážkou

Obecně se vztahy rozpadají velice jednoduše: partneři se při prvním náznaku problémů nebo neshod raději rozejdou, než by se snažili vztah napravovat. A dítě v tom čím dál tím více přestává být překážkou. Pokud si to páry nezkomplikovaly sňatkem, je rozstěhování otázkou chvilky. Obecně platí, že pokud měl vztah pevné základy nebo pokud jsou rodiče rozhodnuti to zvládnout, rodičovství je možná zaskočí, ale nerozhází. Pokud ve vztahu existovaly nějaké problémy, na které dosud tak nějak nezbýval čas, s dítětem vyplynou na povrch a budou se muset řešit.

Sdílej na facebooku
Autor: is

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
360p
Páni kluci s abíčkem už tenhle víkend! Vezměte děti a doražte
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku