Trauma: Selhala jsem u porodu jako matka. Jak z toho ven?

Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
14. září  2016 
 06:00

Není málo žen, které si vysní, jakým způsobem přivedou na svět dítě. A když pak vše nejde podle jejich představ, vyčítají si to. Stejně jako si jiné ženy vyčítají, že místo přirozeného porodu nakonec přišlo jejich dítě na svět císařským řezem. Podobné trápení může ovlivnit vztah k dítěti a stav ženy na dlouhé roky. Jak se tím vypořádat? 

"Máte zdravé dítě, tak co byste chtěla víc?“ Tohle dost často slýchávají maminky po porodu, který byl třeba komplikovanější, než je běžné, nebo proběhl úplně jinak, než si ony vysnily.

Pocity žen, které byly při porodu vystaveny nějakému traumatu, bývají různé: Některé mají pocit, že jim jejich porod někdo ukradl, jiné cítí bezmoc, vztek na systém a následně na sebe, že se tomu nedokázaly vzepřít. A ten nejhorší pocit je pocit viny, který mají vůči svému dítěti a který se samozřejmě projeví i na vztahu k novorozenci.

70 fotek porodů, které ukazují ženskou sílu: Která je vaší favoritkou?

70 fotek porodů, které ukazují ženskou sílu: Která je vaší favoritkou?

Narození dítěte patří k nejsilnějším životním okamžikům. Dokládají to i záběry z těchto momentů, které pořizují otcové miminek, porodní asistentky…celý článek

„Žena, místo aby porod vnímala pozitivně jako začátek nového života a své nové role matky, ho vnímá jako katastrofickou událost spojenou s pocitem ohrožení života (svého, novorozence nebo obou), se silným strachem a úzkostí. Často dochází ke znovuprožívání určitých situací spojených s porodem. Objevují se nepříjemné pocity, ale i konkrétní obrazy strachu, bezmoci, hrůzy, které žena během něj zažila. Pocity jsou tak intenzivní a živé, že nervový systém a tělo nerozlišují, že se jedná o vzpomínky, a žena v podstatě prožívá trauma znovu a chová se podle toho, například může mít strach vyjít z domu, není schopná postarat se o novorozence, má záchvaty pláče z bezmoci nad tím, co se v porodnici stalo a tak dále,“ vysvětluje praktička Somatic Experiencing® a holistická terapeutka Monika Nyklíčková.

TADY si můžete přečíst více, jak se vyrovnat s tím, když máte pocit, že jste porod nezvládly tak, jak jste si vysnily

Sdílej na facebooku
Autor: red

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
720p 360p
Týden čtení dětem: Alespoň dvacet minut denně!
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku