Zlatíčka 2017

Nejhorší pití pro vaše děti: Nevadí jen limonády, ale také čaje či energy drinky

Nejen sladké limonády jsou pro děti nevhodné
Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
3. února  2016 
 06:00

Sycené nápoje a sladké džusy už většina rodičů vnímá jako něco, co by rozhodně nemělo být pravidelnou součástí jídelníčku dětí ani dospělých. A to hlavně kvůli obrovskému množství cukru – jedna lahvička nápoje často obsahuje takové množství, jaké má dítěti stačit na celý den. Existuje ovšem i řada dalších nápojů, které jsou mezi dětmi velice oblíbené a jejichž konzumace je stejně nevhodná. Které byste rozhodně svým dětem dopřávat neměli?

Všichni víme, jak důležité je, aby děti dodržovaly pitný režim a že nejlepší by bylo, kdyby pily jen vodu. Mnozí z rodičů už se naučili kontrolovat obsah cukru i v pití. Mezi dětmi i mezi rodiči se ale těší oblibě i další nápoje, kde cukr není tou nejhorší složkou. Některé nápoje jsou pro děti stejně nevhodné jako ty sladké. Které to jsou a co jim dát místo toho?

Takhle to vypadá doopravdy! Skutečná podoba mateřství očima fotografky

Takhle to vypadá doopravdy! Skutečná podoba mateřství očima fotografky

Čím menší dítě, tím větší doma panuje chaos. Nebo taky čím více dětí, tím větší chaos. Americká fotografka Daniela Guenther si rozhodně nebrala servítky…celý článek

Iontové nápoje pro sportovce

Někteří malí sportovci nosí na tréninky speciální nápoje s tím, že dodají tělu potřebnou energii a minerály. U běžně sportujících dětí ale tyto doplňky nejsou vůbec nutné, všechny potřebné živiny by měly dostat z pestrého jídelníčku. Mnohem lepší je dát jim vodu a dostatek cukrů, vitaminů a minerálních látek například z ovoce: zkuste pomeranče nebo vodní meloun. Ten pomůže doplnit ztracené tekutiny, má dobrý vliv na játra a hospodaření těla s energií potřebnou pro fyzický výkon.

720p 480p 360p 240p
Pozor, dětská pitíčka jsou plná cukru! • VIDEO: 

Energetické nápoje

Jsou velice oblíbené hlavně u dospívajících, kteří tak doplňují energii po probdělých nocích nad učením nebo s přáteli. Kromě cukru obsahují i velké množství kofeinu (jedna plechovka přibližně jako jedna káva), případně i dalších látek, jako je například guarana. Tyto látky mají účinky podobné. Zrychlují srdeční tep, nadměrně dráždí neurony, což může vést k potížím a křečím. Kromě vysokého množství cukru a podpory rizika nadváhy taky mohou omezovat chuť k jídlu, a zvyšovat tak riziko rozvinutí poruch příjmu potravy. Nadměrná konzumace pak může způsobit problémy se spánkem, a tím i další obtíže.

Takhle už se dětí neptejte! Jak se s nimi bavit, aby nám něco řekly?

Takhle už se dětí neptejte! Jak se s nimi bavit, aby nám něco řekly?

Jako malé nezavřely děti pusu, ale čím jsou starší, tím méně se nám svěřují. Problém je, že se špatně ptáme. Některé otázky bychom měli spolknout dříve,…celý článek

Nápoje se sníženým obsahem cukru

Snaha snížit podíl cukru v nápoji je určitě chvályhodná, vždycky je ale potřeba podívat se na to, co dalšího pití obsahuje. Může to být například glukózo-fruktózový sirup. Pro výrobce je výhodnější, protože je levnější. V lidském těle se ale chová jinak než klasický cukr a mnohem rychleji se po něm tloustne.

Čaje v lahvích

I když vypadají na první pohled zdravěji než sycené limonády, ve složení si s nimi moc nezadají: obsah cukru většinou bývá také vysoký. Mnohem lepší je čaj uvařit doma a slazení si regulovat sám.

Káva

I když to zní na první pohled zvláštně – ano, některé děti pijí s oblibou kávu s kofeinem. Není výjimkou, že na některých základních školách jsou automaty na kávu. Primárně pochopitelně pro učitele, rodiče a dospělé návštěvníky, nikdo už ale nekontroluje, kdo si v nich kávu kupuje nejčastěji. Mnohé děti základní školou povinné se přiznávají, že jim káva z automatu chutná a pomáhá jim lépe se soustředit. Kofein – jak už jsme uvedli – každopádně nepatří do jídelníčku dětí ani dospívajících.

Sdílej na facebooku
Autor: is

Diskuse ke článku

.
7. týden: Věřím v těhotenství, i když mě okolí zrazuje
7. týden: Věřím v těhotenství, i když mě okolí zrazuje

Geny? Opuštěné děti víc ohrožuje absence milující bytosti, ústavy nejsou řešením

Geny? Opuštěné děti víc ohrožuje absence milující bytosti, ústavy nejsou řešením

Nestálost vztahů, nedůvěra vůči světu, nedostatek empatie. Takové následky si do života mohou ve vyšší míře přinášet děti, které neměly to štěstí, aby…

Poradna: Po porodu mě trápí inkontinence. Jak se dá únik moči řešit?

Poradna: Po porodu mě trápí inkontinence. Jak se dá únik moči řešit?

Na dotaz odpovídá gynekolog Mudr. Daniel Struppl, který se specializuje na operační laparoskopii a miniinvazivní přístupy v léčbě gynekologických obtíží.