Jak správně chválit děti? Tohle rozhodně nedělejte!

Chvalte úsilí, ne výsledek
Chvalte úsilí, ne výsledek
Foto: iStock
Sdílej na facebooku
28. ledna  2018 
 06:00

Každé dítě je jiné. Na některé platí metoda cukru, na jiné biče. Jedno je ale jisté. Pochvalu potřebujeme občas všichni. I psychologové se shodují, že pozitivní motivace funguje lépe než tresty. Ovšem ani s chválou se to nemá přehánět. Rodiče by měli chválit konkrétně a spíše úsilí než výsledek. Jak tedy chválit správně? Tady je malý návod. 

Pochvala musí být konkrétní

Chválíte děti obecně. Říkáte jim "pěkné, ty jsi šikula, moc hezké"? Chyba. Taková pochvala nemá žádný účinek. Dokonce je spíše kontraproduktivní. Děti jsou pak na pochvale závislé a neustále ji vyžadují. Buďte v chválení konkrétní. Zaměřte se na detaily nebo konkrétní činnost. Chválíte například obrázek? Vyzdvihněte jednu věc, třeba: "Ty mráčky jsou opravdu moc povedené, tu modrou jsi trefil/a přesně!"

Chvalte úsilí, ne výsledek

Nehodnoťte výsledek, ale popište a pochvalte úsilí. "Vidíš, byl jsi trpělivý, tak se ti povedlo z kostek postavit vysokou věž. Skvělé!"

Myslete to upřímně!

Pochvala musí být upřímná. Nechvalte jen kvůli tomu, abyste chválili. Znáte to sami, když vám někdo říká, že je to pěkné, ale nemyslí to upřímně, většinou to poznáte. Děti vám musí důvěřovat. Proto jim nelžete. Neříkejte, že už umí lyžovat, když sotva sjedou kopec. Ale řekněte jim, že vidíte, jak se snaží, a za snahu je pochvalte. Když to tak půjde nadále, určitě se z nich stanou dobří lyžaři.

Zakázaná věta: Proč byste dítěti neměli říkat, že je šikovné?

Zakázaná věta: Proč byste dítěti neměli říkat, že je šikovné?

Zase jí řekla, že je šikulka! A navíc ji pořád chválí! Co máme dělat? Přesně tohle řeší čím dál více rodičů, kterým vadí přístup starší generace, která…celý článek


Děkujte

Místo chvály dětem děkujte. Dokázaly něco, co pro ně muselo být obtížné? Oceňte úsilí dítěte a poděkujte mu za to. "Vím, že jsme u doktora čekali dlouho. Díky, že jsi byla trpělivá a nezlobila jsi."

Povzbuzujte!

Místo chvály zkuste dítě povzbudit. Učí se jezdit na kole? Motivujte ho slovy: "Vidíš, to je ono. Jen tak dál a budeš jezdit jako závodník." Povzbuzení často funguje lépe než chvála.

Mluvte o svých pocitech

Je důležité, aby dítě vědělo, co jeho chování způsobuje. Ať už v kladném nebo záporném slova smyslu. Pokud ale mluvíme o chválení, svěřte se mu, když vás něčím potěší. "Udělal jsi to přesně tak, jak jsem chtěla." "Jsem moc ráda, že ti snídaně chutnala a že jsi hezky seděl u stolu a nevrtěl se. Děláš mi radost!"

Učte dítě empatii

Nejen vaše pocity jsou důležité. Naučte dítě, aby bylo pozorné i k ostatním. Pokud má sourozence, je to jednodušší. Oceňte každou jeho snahu v péči o bratříčka nebo sestřičku. "Když Anička plakala a ty jsi jí podal dudlík, moc jsi jí pomohl. Děkuji."

Neverbální pochvala

Někdy ani nemusíte použít slova a dítě pozná, že udělalo něco dobře a vy jste to viděli a ocenili. Stačí pouhý úsměv, přikývnutí nebo mrknutí. A jsou i situace, kdy je toto gesto lepší než tisíc slov.

Náhodně zaslechnutá pochvala

Nikdy byste neměli mluvit o dítěti tak, jako by tam nebylo. Ovšem existují výjimky a těmi jsou pochvaly. Pokud máte pocit, že vaše dítko něco dokázalo nebo bylo obzvláště trpělivé, pozorné nebo šikovné, řekněte to partnerovi (či jiné dospělé osobě). Když to dítě zaslechne, potěší ho to a motivuje. 

Šikovná holčička? Zapomeňte, děti se chválit nemají, tvrdí část rodičů

Šikovná holčička? Zapomeňte, děti se chválit nemají, tvrdí část rodičů

Pamatujete? Po roce 1990 začala v Česku přísná výchova ustupovat a děti se začaly chválit. Za všechno, všude a pořádně nahlas. To se poslední roky…celý článek

Méně pochval, více spánku a žádné lhaní. Takhle má vypadat výchova!

Méně pochval, více spánku a žádné lhaní. Takhle má vypadat výchova!

Rodičovských příruček existuje velké množství. Jedna však všechny rady pěkně shrnuje. Jmenuje se Nurture Shock a bohužel nevyšla v českém překladu.…celý článek

4 kouzelné věty, díky kterým se domluvíte se svými dětmi

4 kouzelné věty, díky kterým se domluvíte se svými dětmi

Jsou situace, kdy má rodič pocit, že všechno, co řekne, je špatně. Nebo mu něco vylítne z pusy dřív, než se stačil pořádně zamyslet – a hned toho lituje.…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: Gabriela Kolinová

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
720p 360p
Je to kluk! Královští sourozenci se přijeli podívat na miminko
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku