Richarda v Motole kvůli srdci operovali pár dní po narození: Jinak by nepřežil

Chlapeček s maminkou pět dní po operaci
Foto: FTV Prima
Sdílej na facebooku
14. června  2016 
 16:00

Pečlivé vyšetření během těhotenství a následný specializovaný chirurgický zákrok zachránily život a zdraví malému klukovi, který by ještě před pár desítkami let neměl moc šancí. Richard se narodil s přehozenými cévami. Kdyby na to lékaři nepřišli dříve, než se narodil, mohl se už pár dní po narození dostat do kritického stavu. 

Richard Kohout byl ještě u mámy v bříšku, když u něj lékaři při kontrolním sonografickém vyšetření odhalili vrozenou srdeční vadu. Rodičům vysvětlili, že jejich zatím nenarozený syn má přehozené dvě hlavní cévy v srdci.

„Byla stanovena diagnóza transpozice velkých tepen. Pro vadu je při vyšetření typické, že jsou přehozené odstupy velkých tepen: z pravé komory odstupuje srdečnice (aorta) a z levé komory odstupuje plicnice. U této vady je včasné stanovení diagnózy velmi důležité, protože umožňuje zahájit léčbu hned po narození – dříve, než se novorozenec dostane v důsledku nedostatečného okysličování krve do kritického stavu,“ vysvětluje profesor Tomáš Tláskal z Dětského kardiocentra.

Video, které vás rozesměje do pěti sekund! Pes, který sebere holčičce popcorn

Video, které vás rozesměje do pěti sekund! Pes, který sebere holčičce popcorn

Smích je zdraví prospěšný a podle předního českého psychiatra a propagátora léčby smíchem Karla Nešpora bychom se měli smát každý den, i když není…celý článek

Jakmile se chlapeček narodil – podobné porody se rovnou plánují do porodnic, které mohou nabídnout navazující péči – přijali ho v Dětském kardiocentru Nemocnice v Motole v Praze. Operaci provedli lékaři týden po jeho narození.

Celý příběh přibližuje FOTOGALERIE

Při náročném zákroku trvajícím sedm hodin chirurgové přetnuli obě cévy a přišili je obráceně, tedy tak, jak měly být. „Operace i pooperační průběh byly u Richarda mimořádně klidné, bez sebemenších komplikací. Po operaci srdce všechny děti necháváme na dýchacím přístroji, novorozence zpravidla jeden až sedm dní. Richarda bylo možné od dýchacího přístroje odpojit už za 24 hodin," chválí svého pacienta profesor Tláskal.

Gwyneth Paltrow a 12 dalších celebrit s podivným přístupem k výchově dětí

Gwyneth Paltrow a 12 dalších celebrit s podivným přístupem k výchově dětí

I mezi hvězdnými rodiči se najdou takoví, kteří přistupují k výchově poněkud zvláštně. Nebo rozhodně jinak než většina. Od pojídání vlastní placenty…celý článek

Už čtvrtý den po operaci mohl chlapeček být na pokoji se svou maminkou, osmý den po operaci je propustili domů. Dnes se Richardovi daří stále výborně, nemá žádné problémy a je jako jiné tříleté děti. Naposledy byl na ambulanci u kardiologa před půl rokem, vážil 16 kilo a nepotřeboval žádnou léčbu. 

„Echokardiografické vyšetření ukázalo normální nález. Do Motola přijde Richard na ambulanci koncem června 2016. Příklad optimálního načasování vyšetření a chirurgické léčby těžké vrozené srdeční vady, která bez léčby končí úmrtím v prvém roce života, ukazuje, že je děti s touto vadou možné zachránit, a lze jim nabídnout dokonce i plnohodnotný život,“ uzavírá lékař Tláskal.

Skuteční pacienti, opravdoví lékaři, odhalení i těch nejtěžších diagnóz, včetně unikátních záběrů z operačních sálů. Další díl cyklu Nemocnice Motol uvidíte již ve čtvrtek 16. června ve 20.15 na Primě.

Sdílej na facebooku
Autor: red

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
360p
Páni kluci s abíčkem už tenhle víkend! Vezměte děti a doražte
5. - 6. týden: Na mateřství jsou nejhorší pocity beznaděje
5. - 6. týden: Na mateřství jsou nejhorší pocity beznaděje

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku