Nevozte děti do 13 let v autě vepředu, i když mají metr a půl: Je to nebezpečné!

Pro děti do 13 let jsou airbagy nebezpečné
Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
17. srpna  2016 
 20:00

Spousta dětí se nemůže dočkat toho, až budou měřit metr a půl, aby jim rodiče dovolili sedět v autě vepředu místo ježdění v sedačce vzadu. Další děti tam jezdí i mnohem menší, protože to rodiče z nějakého důvodu potřebují a zákon to umožňuje, pokud má dítě příslušnou autosedačku. Dělat by to však neměli, pokud potomkům není alespoň třináct let. 

Když řídíte a posadíte dítě v sedačce vedle sebe, přináší to spoustu výhod. Najednou na něj vidíte a ono na vás, ubude hádek mezi sourozenci, pokud další potomek sedí vzadu. A pokud je to starší dítě, může vám třeba podávat kafe či pomáhat s navigací. Zákon není proti, už od roku 2006 mohou vepředu sedět děti bez jakéhokoli věkového omezení, jen musí mít vhodnou sedačku. 

Jenže pokud je vašemu dítěti méně než třináct let, raději tomuto pokušení odolejte, protože je to pro něj nebezpečné. A to dokonce i tehdy, když bude mít sedačku či podsedák. A nebezpečné to je i pro děti vyšší než metr a půl, které sedačku či podsedák nepotřebují. Mimochodem – nemusí ji mít, pokud jim zároveň už bylo dvanáct let, což ale mnoho rodičů snad ani netuší. 

360p 240p
Co se stane, když se proti dítěti vymrští v autě airbag? • VIDEO: 

Vzadu je to pro vašeho potomka mnohem bezpečnější, ze statistik vyplývá, že přední sedadlo představuje o třetinu vyšší riziko úmrtí při případné nehodě. Děti navíc ohrožují airbagy – dětské sedačky se s nimi používat nesmějí, ale jsou opravdu vypnuté? Mnoho rodičů si navíc myslí, že vypnutí airbagů se týká pouze nejmenších dětí. Případně ani nevědí, jak se airbagy vypínají. Nebo jezdí autem, které není jejich, a tak tuhle věc vůbec neřeší. 

Proč jsou airbagy tak nebezpečné? Kosti dítěte jsou až do puberty, která obvykle začíná plus minus ve třinácti letech, pružné a měkké ve srovnání s dospělými, a proto může prudce vystřelený airbag dítěti ublížit, či ho dokonce zabít. Jde zejména o těžká zranění hlavy, obličeje nebo zranění krku.

Vozíte děti v autě v zimní bundě? Je to pro ně smrtelně nebezpečné

Vozíte děti v autě v zimní bundě? Je to pro ně smrtelně nebezpečné

Zkuste příště zapomenout na to, že děti do auta posadíte v zimní bundě. Protože by je to mohlo stát zdraví, či dokonce život. Když na sobě totiž mají…celý článek

O rizicích spojených s jízdou vepředu píše web babycenter.com s tím, že největší hrozbu představují airbagy pro děti upoutané v sedačkách pro nejmenší proti směru jízdy: při nehodě by airbag nejspíš sedačku prudce přitiskl k sedadlu spolujezdce, což by mohlo mít fatální následky. A jinak – nebezpečné jsou i airbagy vzadu, pokud je vaše auto má a pokud tam sedí dítě. To rovněž ukazuje video v tomto článku. 

Přečtěte si více o zdraví dětí 

Sdílej na facebooku
Autor: wall

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
1080p 720p 360p
Natočila srdceryvný vzkaz novorozenému synovi. Pak chlapečka dala k…
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku