Jak poznat rozdíl mezi chřipkou a nachlazením? U dětí i dospělých

 • ...
  ...
  Foto: Shutterstock
  Sdílej na facebooku
  21. listopadu  2016 
   06:00

  Mnoho rodičů říká, že jejich děti mají chřipku, ačkoli jde o banální nachlazení, s nímž často ani není třeba chodit k lékaři. Ale chřipka zase tak běžná není, klidně se vaší rodině mohla několik let úplně vyhýbat. Jak od sebe obě potíže rozlišit? 

 • Kde se bere chřipka?

  ...

  Letošní podzim zdraví příliš nepřeje. Neustálé kolísání teplot způsobuje, že se mezi lidmi dobře daří různým bakteriím a virům, a tak je kolem nás neustále někdo nemocný. Nejčastější chorobou pak je tradičně chřipka a nachlazení. Chřipkou každoročně onemocní více než milion Čechů, na obyčejné nachlazení statistiky neexistují, protože s takovou „banalitou“ k lékařům nechodíme – průměrně však máme například rýmu aspoň dvakrát ročně. A právě chřipku a nachlazení si hodně lidí plete, přitom každá nemoc je trošku jiná a každá potřebuje trošku jinou léčbu.

 • V čem si jsou obě nemoci podobné

  ...

  Jde o nemoci dýchacích cest, jsou však způsobeny různými viry. Ty se šíří kapénkovou infekcí, kontaktem s hleny či prochladnutím. Viry napadnou sliznice, nejprve se projeví pálením v hrdle, které se poté rozvine do rýmy či kašle. Ucpání nosních a dalších přidružených dutin může způsobit bolest hlavy.

 • Rýma: ano, či ne?

  480p 360p 240p
  Podívejte se, jak děti snášejí odsávání rýmy • VIDEO: 

  Obě nemoci mají podobné příznaky, tedy bolesti hlavy a končetin. Ale například pro chřipku je typický suchý kašel, zatímco pro rýmu ne, nicméně může se objevit později jako druhotný příznak. Příznaky nachlazení jsou sice obtěžující, ale pro lidský organismus nejsou nebezpečné. U chřipky bývají tyto příznaky daleko silnější a trvají déle, navíc chřipka může některé lidi s oslabeným organismem ohrozit i na životě.

 • Jak poznáte, čím vy nebo dítě trpíte

  ...

  Rychlost Hlavní rozdíl spočívá především v nástupu nemoci. Zatímco nachlazení přichází postupně a příznaky se pomalu zhoršují, chřipka většinou útočí rychle, její inkubační doba je 18 až 24 hodin.

  Horečka Dalším odlišujícím znakem je horečka. U nachlazení jde o spíše doprovodný příznak, a pokud se objeví, dosahuje nejvýše 38 stupňů Celsia. Častější jsou zvýšená teplota nebo zimomřivost. U chřipky je naopak horečka příznačná, objevuje se rychle a přesahuje 38 stupňů Celsia, spíš může vystoupat až ke 40 stupňům Celsia.

  Kašel I podle kašle lze odlišit nachlazení od chřipky. U nachlazení se vyskytuje často, ale většinou teprve na konci nachlazení, když ostatní příznaky již skoro odezněly, pro chřipku je typický bolestivý suchý kašel od začátku.

  Délka nemoci Liší se i délka trvání nemoci. Nachlazení trvá většinou 7 až 9 dnů, a pokud ho nemocný zaléčí, dopřeje si alespoň dva dny klidu a dostatek tekutin, obejde se bez následků. Chřipka trvá 7 až 14 dní, úplné zotavení může trvat i několik týdnů.

  Další rozdíly: u nachlazení dochází jen výjimečně k úbytku sil, zatímco u chřipky je úbytek sil náhlý a velmi dobře citelný. Stejné je to s bolestí svalů a končetin, mohou se objevit i při nachlazení, ale nebývají tak silné jako u chřipky.

  Jak má vypadat léčba nachlazení a jak se léčí chřipka? Další informace najdete ZDE

  70 fotek porodů, které ukazují ženskou sílu: Která je vaší favoritkou?

  70 fotek porodů, které ukazují ženskou sílu: Která je vaší favoritkou?

  Narození dítěte patří k nejsilnějším životním okamžikům. Dokládají to i záběry z těchto momentů, které pořizují otcové miminek, porodní asistentky…celý článek

/
Autor: red
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
720p 360p
Týden čtení dětem: Alespoň dvacet minut denně!
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku