Dokonalá svatba

Máme se bát spalniček? Epidemie už je v Česku, nemoc může být smrtelná

 • Očkují se děti od 15 měsíců.
  Očkují se děti od 15 měsíců.
  Foto: iStock.com
  Sdílej na facebooku
  12. dubna  2017 
   12:58

  Epidemie spalniček, která teď propukla na severní Moravě, rozhodně není první podobného druhu. Čas od času se objevují i očkování navzdory – mimo jiné kvůli tomu, že rozhodně nechrání stoprocentně a časem jeho účinky vyprchávají. Ale lékaři varují, že jich bude přibývat, čímž stoupne i riziko, že někoho postihnou závažné komplikace nemoci, nebo na ni dokonce zemře. 

 • Proč tu teď řádí spalničky? Mohou za to odpůrci?

  ...

  „Vzestup počtu případů spalniček v Evropě je očekávaná situace, u nás je proočkovanost v rámci Evropy i díky přetrvávající povinnosti této vakcíny lepší než v mnoha jiných zemích. V komunikaci s odpůrci očkování jsem osobně upozorňoval na to, že rodiče, kteří jim uvěří, mohou způsobit epidemie. Ty sice povedou ke zvýšení proočkovanosti následkem zvýšené poptávky po vakcínách, pro některé děti už ale může být pozdě. Teď se to jasně dokazuje v Rumunsku,“ říká Rastislav Maďar, prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny.

  V Rumunsku onemocněly tři a půl tisíce dětí a téměř dvě desítky jich na spalničky zemřely. V Česku na nemoc nikdo nezemřel od roku 1980. Před dvěma lety chorobě podlehlo batole v Berlíně, kde také vypukla lokální epidemie. 

 • Příčin je více

  Hrozí Česku epidemie spalniček?

  Další příčinou vzestupu počtu případů nemoci je daleko větší pohyb lidí po světě, spolu s nimi se šíří i nemoci. A jelikož vakcína proti spalničkám nechrání navěky, jakmile se sem původce choroby dostane, může se šířit.

  PFAPA, syndrom ruka-noha-ústa či pátá dětská nemoc: Už je vaše děti měly?

  PFAPA, syndrom ruka-noha-ústa či pátá dětská nemoc: Už je vaše děti měly?

  Už jste někdy slyšeli o nemoci jménem PFAPA, která vypadá tak trochu jako viróza nebo bakteriální nemoc, ale antibiotika by byla na nic? Hlavním a…celý článek

  Takovou příčinu měla lokální epidemie v Ústí nad Labem před dvěma lety, nemoc si přivezl dospělý muž z Indie, kde se vcelku běžně vyskytuje. Tehdy v Ústí zaznamenali skoro dvě stovky nemocných, na severu Moravy jich je zatím kolem čtyř desítek. A ani hygienici zatím nepotvrdili, co vlastně zvýšený výskyt nemoci vyvolalo. 

  Poslední velká epidemie v zemi proběhla mezi dospívajícími počátkem 90. let, příčinou nebyli ani odmítači očkování, tehdy skoro nebyli, ani migrace, ale zřejmě nekvalitní vakcína. 

 • Co na vakcíně vadí?

  Na Slovensku vzniká legislativní návrh týkající se očkování dětí

  Právě vakcína proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám patří mezi ty, které rodiče odmítají nejčastěji. Běží zrovna petice usilující o to, aby vakcína byla jen dobrovolná. Šíří se poměrně pomalu, i s podpisy by za poslanci měla zamířit až po parlamentních podzimních volbách. 

  Její autoři tvrdí – mimo jiné – že je tohle očkování zbytečné, protože jde o poměrně banální onemocnění, kdežto očkování je další zátěží dětského organismu. A že pořádně nechrání ani proti jednomu z nich, protože očkovací kalendář musí být kompromisem, kdežto kdyby se očkovalo samostatně, byly by intervaly mezi dávkami přesnější. Naopak už se neargumentuje tím, že vakcína označovaná jako MMR způsobuje autismus, ačkoli se najdou jedinci, kteří tomu věří.

 • Má smysl očkovat malé děti?

  Odpůrci poukazují i na to, že tyto nemoci jsou nebezpečné zejména pro dospělé, avšak do té doby ochrana často nevydrží, jak dokládá například i nedávná severočeská epidemie spalniček či občasný výskyt příušnic mezi českými puberťáky.

  Tohle jsme nesnášeli! 9 věcí, které bychom dětem rozhodně dělat neměli

  Tohle jsme nesnášeli! 9 věcí, které bychom dětem rozhodně dělat neměli

  Je spousta věcí, které jsme jako děti nesnášeli a u kterých jsme se doslova upsali čertu, že je na svých dětech nebudeme opakovat. Které mě štvaly…celý článek

  Jenže například vakcinolog Rastislav Maďar tvrdí, že právě očkování dětí chrání dospělé před zarděnkami, které jsou nebezpečné zejména pro těhotné ženy. Nebo dospělé muže před příušnicemi, které způsobují neplodnost. Podle něj jsou navíc fatální komplikace nemoci i mezi dětmi častější, než se dosud soudilo. S očkováním se začíná v 15 měsících. 

  Bylo by řešením, kdyby proti nemocem existovaly samostatné vakcíny? Těžko říci. 

 • Příznaky spalniček: Poznali byste je?

  480p 360p 240p
  Děti bez očkování by neměly chodit do školy, rozhodl slovenský parlament • VIDEO: 

  Spalničky se sice projevují převážně vysokou horečkou, kašlem a typickou vyrážkou po celém těle, pokud ale onemocní malé dítě či dospělý s oslabenou imunitou, přidávají se velmi často komplikace v podobě zápalu plic, zánětu středního ucha nebo zánětu mozku, často se přidávají bakteriální onemocnění oslabeného organismu.

  Nejhorší komplikace, jejíž pravděpodobnost je 1:600, je subakutní sklerotizující panencefalitida, tedy neléčitelné nervové onemocnění, na které desetina nemocných umírá ještě během prvních tří měsíců od propuknutí choroby. Dalších 80 procent nemocných zemře během následujících tří let a zbývajících 10 procent zemře do deseti let.

 • Koho očkovat a koho ne?

  Pokud patříte do rizikové skupiny, pak se určitě nechte očkovat.

  „Očkování každého dítěte musí posoudit lékař individuálně, pokud má pochybnosti, je možné odložit ho na později," radí vakcinolog Maďar. Avšak pokud očkování posunují nebo negují rodiče ve velkém bez zdravotního důvodu, ohrožují tím podle něj nejen své dítě, ale i ostatní, které nemohou být očkovány, i kdyby jejich rodiče chtěli. Na to, že za šířením spalniček je snižování počtu očkovaných dětí, letos poukázala i Světová zdravotnická organizace.

  Většina případů spalniček se objevila v zemích, kde proočkovanost klesla pod 95 procent – Francie, Německo, Itálie, Polsko, Rumunsko, Švýcarsko a Ukrajina. Teď epidemiologové očekávají vzestup počtu nemocných na Slovensku.

  Co říká lékař o očkování jako takovém? 

  1080p 720p 480p 360p 240p
  Doc. MUDr. Rastislav Maďar doporučuje i mnohá nepovinná očkování • VIDEO: 

  Dáváte dětem hroznové víno? Pozor, je to nebezpečné!

  Dáváte dětem hroznové víno? Pozor, je to nebezpečné!

  Dáváte svým dětem, včetně batolat, hroznové víno? My taky, protože ho – zvláště když je bez pecek – milují, a navíc je zdravé, rozhodně zdravější než…celý článek

  Jak rostou děti Ani Geislerové, Moniky Absolonové či Báry Nesvadbové? Podívejte se!

  Jak rostou děti Ani Geislerové, Moniky Absolonové či Báry Nesvadbové? Podívejte se!

  Zatímco některé celebrity se snaží, aby se jejich děti před objektivy moc neobjevovaly, jiné je prezentují jako nedílnou součást svého života a běžně…celý článek

/
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Nevozte děti do 13 let v autě vepředu, i když mají metr a půl: Je…
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku