Nechte své děti chodit do školy a ze školy samotné! Psycholog vysvětluje proč | Supermámy

Nechte své děti chodit do školy a ze školy samotné! Psycholog vysvětluje proč

V kolika je pustíte samotné do školy?
V kolika je pustíte samotné do školy?
Foto: istock.cz
Sdílej na facebooku
28. srpna  2019 
 06:00

Chodí váš potomek do školy sám, vodíte ho do ní, nebo dokonce vozíte? Zatímco rodiče dnešních dětí často museli ze školy po svých a sami, mnozí z jejich synů a dcer to přinejmenším na prvním stupni vůbec neznají. Rodiče pro ně jezdí autem nebo je alespoň při cestách MHD doprovázejí až ke školním vratům. Nepřeháníme to trochu? Čtěte, jaké jsou zkušenosti našich čtenářek.

Když jsem před lety zůstala sama s dvěma dětmi, které zrovna nastupovaly do první a třetí třídy, musela jsem celkem brzy přistoupit na to, že se alespoň občas budou přepravovat po Praze beze mě.

Neměla jsem na výběr – musela jsem chodit do práce a studentku na hlídání jsem si mohla dovolit pouze na ty nejhorší přesuny dětí. V té době jsem narazila na dvě úplně odlišné reakce: část žen mě naprosto chápala, dělaly to podobně, zatímco další se tvářily vyděšeně a bylo jasné, že by své potomky autem nejraději dovezli i k maturitní zkoušce.

Spíše než na věku dítěte záleží na složitosti cesty

Zajímalo mě, jak se na rodičovský přístup k vodění nebo vození dětí do školy nebo na kroužky dívají psychologové. A psycholog Václav Mertin z Karlovy univerzity by klidně pustil do školy samotného už prvňáka. Samozřejmě za určitých podmínek.

"Pokud cesta není logisticky náročná, tak bych s prvňákem šel dvakrát třikrát, možná týden a pak už ne. Zejména tehdy, když třeba stejným směrem chodí víc dětí, když škola není daleko. Se staršími dětmi bych do školy nechodil," uvedl na dotaz, zda to podle něj rodiče dnešních dětí s doprovázením potomků do školy nepřehánějí a dokdy je tam mají vodit nebo vozit.

Školní retro: 15 věcí, které jste nejspíše do školy nosili taky

Školní retro: 15 věcí, které jste nejspíše do školy nosili taky

Pamatujete na náladu z doby, kdy jste sam chodili do školy? Připomeňte si ji i díky fotkám retro školních pomůcek. Zatímco dnešní děti nosí do školy…celý článek

Celkově však podle jeho slov rodiče ustrašení nejsou. "Ve velkých městech je spousta věcí mnohem komplikovanějších než dřív, dynamičtějších, řada věcí se mění ze dne na den," má pochopení po ty, kdo v takovém místě vozí nebo vodí do školy nebo kroužků i starší děti.

Když se něco semele, dítěti nemusí nikdo pomoci

Psycholog Mertin upozornil ještě na další riziko, které samostatně cestujícím dětem hrozí. "Dnešní veřejnost se neplete do cizích věcí, takže kdyby se něco stalo, hrozí nebezpečí, že v tom dítě zůstane samo," upozorňuje psycholog. Může jít třeba o banalitu: tramvaj kvůli nějaké nehodě pojede jinudy, dítě může zazmatkovat a zabloudit.

Podobně poměrně kladně hodnotí i to, když rodiče pro děti chodí na kroužky – podle něj to může svědčit o tom, že se zajímají o to, co děti dělají ve volném čase. Navíc během cesty mohou ledacos probrat.

"Ale nemám na mysli kroužky, které jsou ve škole nebo do pěti deseti minut chůze," podotýká nicméně psycholog. Na takové děti mohou bez potíží dojít samy.

Řiďte se podle toho, jak vyspělý je váš potomek

Při rodičovském zvažování by každopádně mělo největší roli hrát vyhodnocení toho, jak je dítě samostatné a jak si například umí poradit v méně standardních situacích.

Výsledkem může být třeba rozhodnutí, že sedmiletá holčička už cestu zvládne, zatímco devítiletý chlapeček typu mimoň ještě ani omylem.

Koloběh života. Muž se fotil se synem celých 26 let. Skvělý nápad!

Koloběh života. Muž se fotil se synem celých 26 let. Skvělý nápad!

Tomu se říká výdrž. Tento neznámý muž se fotil se svým synem dlouhých 26 let. První fotografie byla pořízena v roce 1986, poslední v roce 2012. Na…celý článek

"U nás je to o to jednodušší, že dětem stačí dojít pár set metrů na zastávku, odkud všechny sváží do školy autobus. Jiný tu v té době nejede, takže se nemohou splést," říká Blanka, matka svou žáků prvního stupně ze středních Čech. Jenže stejně jsou tam mezi dětmi velké rozdíly – část rodičů totiž přesto vozí děti až ke škole autem a po vyučování je zase odváží. Nemají tak šanci, že by třeba zažili něco spolu se svými vrstevníky na společné cestě ze školy – některé z nich totiž někdy na odpolední autobus nečekají a po dohodě s rodiči chodí domů pěšky.

Když jsme byli malí, byly ulice bezpečnější, tvrdí rodiče

A jak se rodiče dívají na to, že by jejich děti chodily samy ze školy nebo na kroužky přímo ve velkém městě? "Nedovedu si to představit, ačkoli my se sestrou jsme to už na prvním stupni dělaly běžně, pravděpodobně jsme samy chodily ze družiny už v první třídě," říká Brňanka Kamila. Podle ní je však například doprava mnohem rušnější a rychlejší, což považuje za nebezpečné.

Přiznává i obavu z toho, že by její dvě dcery mohl cestou někdo obtěžovat. Toho se nebojí Karolína z Kolína. "Ze školy chodí moje děti samy, obě jsou na prvním stupni. Ale do školy je kvůli času vozíme, bylo by mi jich líto, kdyby se musely více než půl hodiny handrkovat z našeho satelitu až do školy v centru města autobusem. Stejně do Kolína často jezdím na pracovní schůzky," říká tato finanční poradkyně.

K častějšímu vození dětí do školy nepochybně přispívá i fakt, že mnohé děti chodí do jiné školy než do té nejbližší v místě bydliště, například kvůli jazykové specializaci dané školy.

V 10 vypadají na 40! Nepovedené fotky z dětství, na které chcete zapomenout

V 10 vypadají na 40! Nepovedené fotky z dětství, na které chcete zapomenout

Pamatujete? V dětství jsme snad všichni chtěli vypadat starší. Ale asi ne tak, jak dopadli školáci na fotkách v  téhle galerii. Troufáme si tvrdit,…celý článek

Krušný život rodičů! Fotky ukazují, jak život s malými dětmi vypadá doopravdy

Krušný život rodičů! Fotky ukazují, jak život s malými dětmi vypadá doopravdy

Tohle nás baví. Protože alespoň víme, že v tom nejsme sami. Že i jiní rodiče, kteří mají malé děti, zažívají občas situace, které se zdají legrační…celý článek

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Proč jsou matky nevyspalé? Noční video odhaluje pravdu!

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku