Už zase si cucá palec? Jak ho to spolehlivě odnaučit? | Supermámy

Už zase si cucá palec? Jak ho to spolehlivě odnaučit?

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  2. února  2017 
   06:00

  Prst v puse nebo jeho cucání se obvykle objevují v prvním roce života. Do čtyř let by to ale mělo spontánně zmizet. To, že si děti strkají do úst všechno možné, je normální, poznávají tak okolní svět. Ovšem někdy je to kvůli tomu, že jsou frustrované, nudí se nebo mají jiný problém.

 • Cucání jako uklidňující prostředek

  ...

  Mnoho odborníků považuje cucání palečku, prstu nebo dudlíku u dětí do čtyř let za běžný a neškodný zvyk. Ovšem dítě, které si zvykne používat prstík jako fyzicky uklidňující mechanismus, se brzy začne na paleček spoléhat jako na psychologickou útěchu. „Občasné cucání palečku v určitém věku nemusí znamenat žádnou emocionální poruchu nebo dysfunkci,“ říká dětská psycholožka Caroline Winkler, autorka knihy Výchova dětí.

  Pokud ale dítě cucá paleček neustále, už to v pořádku tak docela není. Může to totiž vadit vývoji řeči a také škodit zubům. Stomatoložka Hana Lásková říká: „Časté cucání palečku i používání dudlíku může ovlivňovat růst zubů, a vytvářejí se tak ortodontické anomálie, což se přenáší i do dospělého chrupu.“

  Na druhou stranu, je fér říci, že cucání palce a okusování nehtů může mít i světlé stránky a že naopak může přispět k většímu zdraví dítěte - psali jsme o tom tady

  Dítě, které kouše! Víme, jak ho to odnaučit. Hlavně ho netrestejte

  Dítě, které kouše! Víme, jak ho to odnaučit. Hlavně ho netrestejte

  Nevíte, co si počít, protože váš potomek každý den někoho kousne? Jednou sourozence, podruhé děti ve školce a nakonec si smlsne na vaší ruce. Takové…celý článek

 • Jak reagovat a co nedělat

  ...

  Nejdříve si dobře všímejte, kdy si dítě cucá paleček. Je to ve chvíli, kdy je unavené, nervózní nebo odpočívá? Máte pocit, že ho to uklidňuje? Nebo ho cucá skoro pořád? Pokuste se ignorovat občasné cucání během dne, a pokud si dítě začne cucat paleček, zkuste ho dát do postýlky, může být opravdu hodně unavené. Důležité je, abyste mu za to nenadávali, neškádlili ho a nepoužívali sarkasmus – určitě není vhodné mu říkat: „No, jen si cucej ten palec ještě víc.“ Navíc dítě v tomto věku není ještě schopné plně pochopit, co tím vlastně myslíte.

 • Jaké techniky k odnaučení pomůžou?

  ...

  Odolávejte nutkání, abyste dítěti paleček vyndávali z úst násilím, ničeho tím nedocílíte. Buďte připraveni na to, že dítě se bude učit necucat palec postupně, takže na něj nespěchejte. Jakmile si začne cucat paleček, nabídněte mu jiné způsoby, jak se fyzicky uklidnit. Hlaďte ho po zádech, pomazlete se s ním nebo si ho dejte na klín a čtěte mu pohádku. Můžete mu dát také nějakou hračku, se kterou se může samo mazlit (ideálně takovou, která vyžaduje obě ruce). Respektujte, jaké uklidňující techniky si dítě samo vybere, a nechte tomu volnější průběh. Mému prostřednímu synovi pomohlo vyměnit paleček za látkovou plenu. 

  Kňourání a fňukání: 5 tipů, jak to dítě odnaučit během krátké doby

  Kňourání a fňukání: 5 tipů, jak to dítě odnaučit během krátké doby

  Jako bezdětná jsem doslova nesnášela ukňourané děti, které se mnou náhodou cestovaly v tramvaji nebo v jiném hromadném dopravním prostředku. Dušovala…celý článek

 • Zaměstnávejte jeho ruce a hrajte si

  ...

  S většími dětmi už můžete vypracovat plán, podle kterého dítě nesmí cucat palec například v kuchyni nebo obýváku. Když to dodrží, dostane odměnu. Snažte se také, aby mělo batole neustále co dělat a mělo zaměstnané obě ruce. Někdy to opravdu stačí, aby během týdne dítě přestalo paleček používat. Nedávejte moc příkazů, raději s dítětem mluvte a navrhněte řešení formou hry. Někteří rodiče nastaví dítěti budík, kterým se omezí cucání na určitý čas.

  „Začali jsme na třiceti minutách a snižovali to po pěti minutách každé dva dny,“ říká Jana H. z Prahy. Jiná maminka vymyslela speciální signál, kterému rozuměla jen ona a její syn, kterým tajně dítěti připomněla, že má vytáhnout palec z pusy. Nikdy nešetřete chválou, i při malém úspěchu. Zdá se vám, že je dítě cucáním až moc posedlé, a je mu už třeba pět let? Poraďte se s dětským lékařem.

  7 potravin, které by děti měly ochutnat do prvních narozenin

  7 potravin, které by děti měly ochutnat do prvních narozenin

  Možná vaše dítě s důvěrou ochutná všechno, co mu předložíte, možná, že zkusí jen to, co samo bude chtít. Náš článek nediktuje, jen doporučuje,…celý článek

  5 projevů dětského chování, které bychom neměli dětem nikdy vyčítat

  5 projevů dětského chování, které bychom neměli dětem nikdy vyčítat

  Možná vám leze krkem, když vaše dítě pořád fňuká nebo se vás pořád na něco vyptává, ale některé dětské projevy jsou dány tím, jak děti rostou a vyvíjejí…celý článek

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Tohle všechno vědí sociální sítě o vašich dětech! Šokovalo to i je …

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku