Karolína: Dcera chodí do alternativní školy, pro rodinu jsem snob nebo lesana

V některých školách se mladší žáci mohou obrátit s prosbou o pomoc na starší spolužáky
V některých školách se mladší žáci mohou obrátit s prosbou o pomoc na starší spolužáky
Foto: Shutterstock
Sdílej na facebooku
21. listopadu  2015 
 06:00

Většina rodičů předškoláků řeší v tuto chvíli, kam s potomkem v lednu k zápisu. Jsou i tací, kteří mají jasno už od narození dítěte. Jiní pečlivě volí školu podle nejrůznějších kritérií – podle povahy dítěte, vzdělávacího plánu školy i její vzdálenosti od bydliště. "Ještě bych mezi ně zařadila i vztah ostatních členů rodiny k té škole," říká s trochou nadsázky pětatřicetiletá Karolína z Prahy. Sama zjistila, že to není zanedbatelná položka.

"Chodila jsem do klasické panelákové základky, kde nás bylo ve třídě přes třicet. Učitelka chtěla hlavně klid a poslušnost. Já byla šprtka, mně to zas tak nevadilo. Kluky občas vytahala za krátké vlásky za ušima, aby dosáhla svého," popisuje maminka dvou holčiček své vzdělávání v ZŠ. Sama říká, že ji to spíše zocelilo a že vlastně nijak netrpěla. Ale pro své děti chtěla něco jiného. Obzvlášť v této době, kdy možnosti jsou. "Při vybírání školy pro mne bylo jedno z nejdůležitějších kritérií to, aby ta škola považovala vzdělání dítěte za společnou věc školy i rodičů. Aby stála o spolupráci, aby tedy nezamkla dítě do třídy a neřekla: vyzvedněte si ho v pět, a co tady děláme, je naše věc."

Mnoho jich navštívila, vše pečlivě s manželem zvážili a pro jednu takovou se rozhodli. Dcera byla od prvního dne ve škole nadšená. "Nešla tam s ní žádná kamarádka ze školky, tak jsme byli zvědaví." Ale všechno probíhalo v klidu a v pohodě. Až do prvních rodinných setkání. "Že jsem trochu za exota u kamarádek, na to jsem si během debat zvykla. Nějak jsem si dokázala obhájit své rozhodnutí a respektovat to, že ony mají jiný názor a zvolily klasickou školu. Ale že ze mne udělá exota i moje rodina, to jsem nečekala." Karolína se ocitla v paradoxní situaci – rodina ji dílem považuje za snoba, který si vymýšlí extrabuřty a není mu nic normálního dobré, dílem ji neváhají titulovat slovy jako "biožena", "lesana" nebo "alternativka".

Od blízkých to nečekala

Adventní věnec
Karolína sama by to ještě ustála, horší je, že i její dcera začíná vnímat, že na její školu babičky a tety koukají nějak divně. "A přitom se učí stejné věci jako v ostatních školách – číst, psát, počítat. Jen trochu jinak, dle mého pohledu vhodněji vzhledem k její zkoumavé povaze. Ale když začne babičkám vyprávět, že měli ve škole podzimní jarmark nebo adventní dílnu, dostane se jí odpovědi otázkou: kolik už máš jedniček? No kolik asi – žádnou, protože mají slovní hodnocení. Na to se rodina začne shovívavě usmívat a začnou mluvit o tom, jak ty známky jsou takové jasnější a přehlednější a jak vlastně víme, co malá umí a co ne. A jestli si myslíme, že bude mít na to, studovat jednou střední školu. Vidím na ní, že je zmatená a trochu smutná. Proč se babička nemůže zeptat, jak vyzdobila věnec, a proč s ní musí hned řešit systém hodnocení?" diví se Karolína.

Školu by neměnila

Karolína byla připravena na to, že pro mnoho lidí může být kvůli své volbě terčem posměchu, ale to, že se to bude obracet proti dceři, zabolelo. A od blízkých to bolí dvojnásob. "Školu bych neměnila," říká. "Příbuzné samozřejmě také ne. Jen mě čeká asi náročné období, hodně vysvětlování a sama nevím, jestli se rodině podaří se s tím smířit. Věděla jsem, že nástup do školy bude komplikovaný, ale ten problém přišel ze strany, odkud jsem to nečekala. Možná paradoxně o to víc jsem radši, že dcera tráví čas mezi lidmi, kterým tohle divné nepřijde."

Sdílej na facebooku
Autor: is

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
1080p 720p 360p
Branky, body, kokoti: Pozor na levný pivo, krásný holky a kecy o …

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku