Nezvěte Mikuláše s čertem domů, varují psychologové. Ať děti raději věří na Ježíška | Super mámy

Nezvěte Mikuláše s čertem domů, varují psychologové. Ať děti raději věří na Ježíška

 • Nechte děti, ať věří na Ježíška
  Nechte děti, ať věří na Ježíška
  Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  4. prosince  2015 
   10:00

  Zatímco za výlohami přibývá postaviček Santa Clause, rodiče řeší, jak dětem vysvětlit, kdo vlastně nosí dárky, a jak to tedy je s Ježíškem. A do kdy tohle tajemství udržet. Už zítra bude navíc chodit Mikuláš spolu s čertem a andělem – zatímco některé rodiny si je zvou až do pokoje, v jiných nesmějí překročit práh. Jak to máte vy? 

 • Mikuláš jako hrůzný zážitek? Raději ne

  Dnes přijde Mikuláš, čert a anděl!

  Psychické problémy, nadměrná úzkost nebo trauma vedoucí ke koktání. To může být cena, kterou děti zaplatí za zdánlivě nevinné strašení Mikulášem a jeho kumpány. Psychologové proto radí (po mnohé rodiče překvapivě): domů si je rozhodně nezvěte. "Setkání s čertem, zvláště kdyby je dokonce fyzicky trestal či je strkal do pytle, je může dlouhodobě traumatizovat," řekla psycholožka Zora Dušková. Dítě se může stát ještě bojácnějším, mohou ho trápit noční můry či třeba začne koktat. Za největší chybu přitom považují odborníci to, že rodiče dopustí, aby čertovská exekuce probíhala přímo doma. Dítě se doma cítí bezpečně a rodičům věří, že právě domov pro něj ochrání před podobnými vlivy. Zvláště hroziví jsou pak čerti opilí. 

 • V cizině děti čerty nestraší

  Mikulášskou nadílku dnes očekává kde kdo.

  K nám domů proto Mikuláš a čerti nepřišli nikdy, ostatně sama si pamatuju, jak strašidelná a zároveň tak trochu trapná vždycky byla jejich návštěva v době, kdy jsem byla dítě. Nejdřív jsem se strašně bála, pak mi došlo, že Mikulášem je Jirka Janoušek ze sousedství, před kterým jsem se pro změnu strašně styděla. Nakonec jsem mu jako snaživá holčička i něco zarecitovala, zatímco čert chrastil řetězem a moje mladší sestra zoufale naříkala zalezlá pod konferenčním stolkem. Zdá se přitom, že v podobném zvyku si libují jen Češi. Mikuláš, neboli Santa Claus, například nikdy nenaznačuje, že by si snad chtěl někoho odnést. 

 • Ježíšek hrůzu nebudí

  ...

  Na rozdíl od Mikuláše postavy Ježíška se děti nebojí. Psychologové však upozorňují, že jim do zažitých představ vnáší zmatek postava Santa Clause, která se objevuje například v reklamách, v nichž se přitom hovoří o Ježíškovi. Možná stojí za to vysvětlit dětem, kde se tyto postavy vzaly a že se s Vánoci v různých částech světa pojí odlišné legendy. 

  A kde se vlastně Santa Claus vzal? Původně to byl Sintaklaas, svatý Mikuláš, který se objevoval v tradičních zvycích holandských přistěhovalců. Právě v Americe získal Santa Claus své soby – poprvé se objevili v roce 1823 v básni Account of a Visit from St. Nicholas, kterou napsal pravděpodobně Henry Beekman Livingston.

 • Něco od Ježíška, něco od ostatních?

  ...

  Ačkoli mi je čím dál víc proti srsti dětem jakkoli lhát, tajemství spojené s vánočními dárky beru na milost. Psychologové to dokonce doporučují. „Je to něco nadpřirozeného, tajuplného, nemateriálního, nehmatatelného, něco mimo naši běžnou každodenní zkušenost. A to děti v dnešní materialistické a pragmatické době rozhodně potřebují," řekl už před časem psycholog Jan Kulhánek a mně se to zdá rozumné. 

 • Dárky si dáváme i navzájem mezi sebou

  ...

  Skvělé je podle mě vysvětlení, které měla jedna moje kamarádka: dárky si u nich v rodině dávají lidé navzájem, protože se mají rádi, ale mnohé jim skutečně donese Ježíšek. Takhle se tomu vlastně dá věřit celý život, ne?

 • Pozor na stres, děti ho vnímají také

  ...

  Psychiku dětí v těchto dnech může záporně ovlivnit nejen pekelnické strašení, ale také předvánoční stres prožívaný jejich rodiči. "Dospělí často podléhají nakupovacím maratonům a odklánějí se od představy Vánoc jako svátků klidu, což děti vnímají a projevuje se to u nich rovněž," řekla psycholožka Dušková. Děti s oslabenou psychikou pak začínají trpět zdánlivě nevysvětlitelnými záchvaty breku nebo vzteku, více zlobí, případně provokují. Chybu by v ten moment učinil rodič, který by začal vyhrožovat, vyčítat či napomínat. Dítě nejvíce ocení, když se přípravy zvolní a rodiče budou mít více času na ně, tvrdí psychologové.

 • Ježíšek, Santa Claus i Otec Vánoc

  ...

  Zatímco vánoční stromeček zdobí lidé v Evropě stejně jako v Americe či v Asii, při pohledu na slavnostní tabuli už začínají odlišnosti. Ovšem ne všude se dárky nadělují o Vánocích, například v Řecku je svatý Vassilius nosí dětem až o silvestrovské noci, a to komínem. V Itálii se dárky nadělují dokonce až na Tři krále a nosí je tam podle tradice čarodějnice Befana. Je však možné, že i v těchto zemích narazíte vzhledem ke stále větší globalizaci, která se nevyhýbá ani vánočním zvykům, na obdarování už během prvních vánočních svátků.

  A třeba takové Německo je velké, a tak tu mají i více postav nosících hned na Štědrý den dárky – na jihu je to spíše Christkind, neboli Ježíšek, na severu Weihnachtsmann, který svým vzhledem připomíná Santu Clause. Má však dlouhý plášť a zrzavé vlasy a rozhodně není tak bodrý. Kromě pečených ryb a klobás je symbolem německého vánočního menu také sladká štóla.

  V Anglii se dárky rozdávají na Boží hod, původně ráno, ale poslední dobou se tento zvyk posouvá také na odpoledne nebo podvečer. Nosí je tu Father Christmas, neboli Otec Vánoc, oblečený do zelené nebo červené barvy, přijíždí na sobím spřežení. Zámořské Vánoce v mnohém připomínají ty britské. Ale vévodí jim v mnohem větší míře Santa Claus. Ve Francii nosí dárky komínem Pere Noël, neboli Otec Vánoc, k němuž dnes už rovněž patří sobí spřežení. 

/
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
1080p 720p 360p
Branky, body, kokoti: Pozor na hustý chlapy a holky, co můžou za 2.…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku