A kolik toho za večer vypije vaše dítě? | Supermámy

A kolik toho za večer vypije vaše dítě?

Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
26. června  2016 
 06:00

České děti a dospívající platí mezi svými vrstevníky za skoro největší pijáky alkoholu v Evropě. Než začnete lamentovat nad tím, jak je to hrozné, jak to vlastně máte s vínem nebo pivem vy? Pokud si taky rádi dáte skleničku, není na tom nic špatného, ale rozhodně neuspějete, když budete dětem dávat kázání o tom, jakým je alkohol zlem. 

„Ale náš David nepije!“ Touhle hláškou proslul jeden náš známý, když takhle reagoval v debatě rodičů o tom, jak to jejich potomci mají s alkoholem a cigaretami. Protože ho nikdy neviděl s pivem v ruce, jak se to jednou povedlo třeba nám, když jsme se navečer vraceli z výletu. A taky jsme si chtěli dát jedno na žízeň, protože to je přece úplně normální.

Je, jenže jak vysvětlit dětem, kde je ta správná míra, a taky to, že pít alkohol dejme tomu ve čtyřiceti je menší riziko, než když s ním začnou v patnácti? A to se stává úplně běžně a rozhodně ne jen dětem z rozvrácených rodin, jak se občas taky traduje. Dcera mojí kamarádky se v podstatě do němoty opila na studentském majálesu tři dny po patnáctých narozeninách, když se snažila držet krok se staršími chlapci, kteří jí ochotně kupovali vodku s džusem. Zdravotníci, kteří ji ošetřovali a kteří zavolali rodičům, měli ve svém stanu s podobnými případy plné ruce práce.

6 maličkostí, kterými děti potěšíte a dáte jim najevo, že je máte rádi

6 maličkostí, kterými děti potěšíte a dáte jim najevo, že je máte rádi

Dvacet čtyři hodin denně, sedm dní v týdnu se o ně staráte. Snažíte se jim dát to nejlepší, vychovat z nich soběstačné a šťastné jedince. Tak proč…celý článek

Jasně, jsou dospívající, kteří pijí tak, že je to úplně vyřadí, protože nedokážou vstát ani do školy, jakou mají kocovinu. Toho si rodiče nepochybně všimnou a dost možná to budou řešit. „Ale naši studenti to dělali tak, že si vždycky parta z nich koupila láhev vodky, kterou společně v parku vypili. Přišli jsme na to náhodou a rodiče netušili nic,“ líčila mi Romana Čechová, kantorka z jednoho osmiletého gymnázia. Studentům bylo sotva patnáct, nejstarším sedmnáct. Vodku jim vždycky někdo prodal, vietnamští prodejci občanky nikdy nechtěli.

...
Sociolog Martin Buchtík, spolutvůrce kampaně, která má mladé lidi naučit zodpovědnějšímu chování vůči alkoholu, tvrdí, že za vším je do značné míry hodně velká tolerance vůči alkoholu ve zdejší společnosti. Což podle něj u dětí a dospívajících vůbec není na místě, protože čím dříve člověk začne pít, tím spíše s tím bude mít celoživotní problémy – podobně jako to platí třeba u cigaret. A navíc vyvíjejícímu se organismu škodí pití víc než dospělým.

Na druhou stranu je fér přiznat, že nynější dospívající pijí méně, než v ti minulých letech, protože se i bez rodičovského kázání chovají zodpovědněji než předchozí generace. Vidět je to i v tom, že na později odkládají zahájení sexuálního života a že se zároveň více zajímají o antikoncepci.

Potud fajn, ale stejně jsou čísla o spotřebě alkoholu vysoká, i když například podíl mladistvých ve věku 13 a 15 let dopřávajících si alkohol alespoň jednou týdně poklesl mezi lety 2010 a 2014 téměř dvojnásobně. Výrazně se snížil také podíl teenagerů, kteří zažili svou první zkušenost s alkoholem ve věku 13 let a nižším. V roce 2010 se tento podíl blížil 60 procentům mladistvých, v roce 2014 tento podíl klesl na 25 procent. Odborníky nicméně zneklidňuje třeba to, že podobně jako mezi kuřáky stoupá podíl pijících dívek.

Dej si džus, potřebuješ vitaminy: Které rady babiček o výživě neplatí?

Dej si džus, potřebuješ vitaminy: Které rady babiček o výživě neplatí?

Také jste strávili polovinu oběda ve školní jídelně vymýšlením strategie, jak pronést talíř s nedojedeným jídlem mezi učitelským dozorem a ještě uniknout…celý článek

A kdo za to může? Špatní kamarádi? Vlastně ani moc ne. Martina Ferencová, koordinátorka kampaně Alkohol zodpovědně tvrdí, že daleko spíše dospělí a zejména rodiče, kteří pijí před dětmi, mají doma volně dostupný alkohol a moc neřeší, když se jejich potomek opije, ačkoli mu ještě nebylo osmnáct, a tak by pít vůbec neměl.

Dá se to popsat třeba takhle: zatímco ze špatných školních známek se mnoho rodičů hroutí, opilecké excesy svých dětí berou jako svého druhu humorné historky. Což by podle odborníků neměli. A pokud potomek pravidlo o zákazu pití nedodrží, měl by následovat trest, třeba v podobě zákazu dalších koncertů a podobných akcí na nějakou jasně vymezenou dobu. Je to totiž účinnější než kázání o tom, že alkohol škodí zdraví. 

Je alkohol lepší než heroin? 

...
A samozřejmě, vrstevníci také hrají svou roli. "Je to jemný, ale setrvalý tlak vrstevnických skupin, který ke konzumaci alkoholu mladé lidi přivádí. Tolerance nepití je v tomto kontextu chápána jako něco výjimečnějšího, něčeho, čeho člověk musí dosáhnout např. výběrem správných kamarádských skupin. Tolerance je obsažena i ve vyprávěních našich respondentů, když hovoří o tom, že normou je konzumaci limitovat ve smyslu „když to nepřeženu, tak je to v pohodě“,"řekl sociolog Martin Buchtík. Podle něj považují mladí lidé za problém, když je kvůli pití trápí výpadky paměti, zvracení a ztráta vědomí.

Odborný výzkum zároveň ukázal, že rodičům vadí, že alkohol je součástí naší společnosti a že není v jejich silách od něj své dítě úplně uchránit, proto volí strategii tolerance omezené konzumace. Dále argumentují tím, že by jejich děti mohly „pít na truc“, že je lepší, když poprvé ochutnají alkohol pod jejich dohledem. Případně si namlouvají, že alkohol tak nevadí, protože je to pořád lepší, než kdyby dítě bralo drogy. 

Sdílej na facebooku
Autor: wall

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti LIVE: Vypnutej Vémola, lhář sexuolog a vězení…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku