Co budou vaše děti doopravdy muset umět, až vyrostou? Ve škole se to neučí! | Supermámy

Co budou vaše děti doopravdy muset umět, až vyrostou? Ve škole se to neučí!

 • Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  6. prosince  2016 
   06:00

  Možná vás trápí, že dítě nemá nejlepší známky, možná vám vadí, že ze školy nosí jednu poznámku za druhou. Ale napadlo vás někdy, že se tam stejně učí věci, které mu k ničemu nebudou a že v životě bude potřebovat něco úplně jiného? Třeba těchto deset dovedností, které sepsali editoři webu Huffington Post. 

 • Jak bude vypadat budoucnost?

  ...

  Předpovědi budoucnosti jsou ošidné, stačí se podívat na starší titulky obálek časopisů, kde letadla přistávají na vrcholku mrakodrapů a lidé cestují vzducholodí z jednoho města do druhého. Dokonce i nad články vydanými po roce 1980 dnes krčíme rameny a ty právě napsané budou nejspíš připadat další generaci k smíchu. Přesto nebo právě proto se Nicholas Enna, ředitel společnosti Enterprise Applications, zamyslel nad tím, jak se práce a kariéry asi změní v nadcházejících desetiletích. Zde je seznam 10 dovedností, jaké by měli budoucí zaměstnanci – tedy vaše děti – mít.  

 • 1. Musíte umět žít ve virtuálním světě

  ...

  O virtuální realitě se mluví už tak dlouho, že se skoro stala retro tématem. Ale pravda je, že v posledních třiceti letech se posunula od zábavy do každodenního života, včetně vyučování, jako například na Khan Academy, kam se každý den připojují miliony dětí a učí se on-line. Tyto virtuální světy se budou rozšiřovat mimo oblast zábavy, aby pomohly rozšíření do pracovního prostředí, a lidé budou vědět, jak se v něm pohybovat, jak ho obsluhovat a vytvářet.

 • 2. Přemýšlet v souvislostech, umět spolupracovat

  Zdroje budou omezené a z mála se bude muset vytěžit maximum. Byli jsme vedeni k domněnce, že omezení zdrojů bude vytvářet tvrdou konkurenci, ale úspěch v přírodě je spíš zajištěn prostřednictvím spolupráce. Již dnes se některé firmy snaží své zaměstnance zapojit do výrobního procesu a z této kooperace profitují.

 • 3. Musíte se umět víc přizpůsobovat

  ...

  Adaptace je nutností. Nakonec se lidé jako druh stanou stejně tvární jako stroje. Budoucí zaměstnanci budou muset přijmout fakt, že se stírá rozdíl mezi technologií a přírodou. A že propojení těchto světů bude čím dál častější. Může se to zdát jako science fiction, ale hranice toho, co lidé mohou dokázat, se v budoucnu ještě posune a lidé budou nuceni pracovat ve zcela nových podmínkách.

 • 4. Musíte umět za pochodu přetavit myšlenku ve skutečnost

  Možnosti: Malé dívky nevědí, co se pro ně nehodí. Neříkejme jim to • VIDEO: 

  Mnoho lidí se stane tvůrci. Na základě poptávky budou vytvářet různé druhy výrobků, ale zároveň budou schopni i opačného procesu. Tzn. rozkládat výrobky na nápady, které potom budou sdílet se spolupracovníky. Již dnes může kdokoliv zhmotnit svůj nápad pomocí 3D tiskárny.

 • 5. Samostatní i bez vedení

  ...

  Musí být schopni pracovat bez přímého vedení v dočasných organizacích, které budou fungovat nezávisle na sobě. Schopnost být týmovým hráčem bude stejně důležitá jako nutnost být samostatný. 

 • 6. Žádné zaměstnání na 50 let

  ...

  Pokud budou hledat jistotu dlouhodobého zaměstnaneckého poměru, musí se stát majiteli vlastních firem. Mnoho podniků nahradí své zaměstnance s nejnižší kvalifikací stroji. Tito lidé se pak budou sdružovat ve firmách, které vyplní skuliny na trhu, jež jsou pro velké společnosti nezajímavé. V těchto situacích bude nutné, aby všichni, od uklízečky po ředitele, měli obchodního ducha. 

 • 7. Musíte umět ovládat stroje myslí

   

  ...

  Pokud mají lidé konkurovat strojům nějakým smysluplným způsobem, budou se muset z části „stát strojem“. Takto s nimi nebudou soutěžit, ale spolupracovat. Už dnes umíme například pomocí kontaktních čoček zaznamenat obraz, takže se strojům dostáváme stále blíž.

 • 8. Musíte umět analyzovat a vyhodnocovat data

   

  ...

  Plaveme v mořích dat, a tak stejně jako v tmavých vodách oceánu potřebujeme navigaci, abychom našli souš užitečných informací. Dokonce už dnes nás nejjednodušší vyhledávání na internetu zahltí miliony odkazů. Aby se vytřídila relevantní data, chce to odborné zkušenosti. 

 • 9. Musíte umět prodat své myšlenky

  ...

  Schopnost zaujmout dobrým příběhem bude cennější než dokonale připravené tabulky a grafy. Data sama o sobě jsou důležitá, ale lidi bude třeba přesvědčit, že určitý směr vývoje a rozhodnutí stojí za jejich čas a peníze.

 • 10. Musíte se umět stát „odborníky na všechno“

  Odborníci zůstanou i nadále důležití, ale vzhledem k rychlosti vývoje v jednotlivých odvětvích nikdo nemůže zůstat expertem ve svém oboru natrvalo. Nejdůležitější základní vlastností budoucích zaměstnanců bude osvojit si nové dovednosti velice rychle tak, aby naplnili očekávání, která budou kladena na jejich pozici, nebo aby byli schopni spolupráce s odborníky.

  9 věcí, které se syn naučil ve školce, a nás to nepříjemně překvapilo

  9 věcí, které se syn naučil ve školce, a nás to nepříjemně překvapilo

  Několik let jsme usilovali o to, aby se syn dostal do státní školky. Povedlo se to, až když mu bylo více než pět let. A teď celkem často myslíme na…celý článek

  Jak vypadá porod: Fotografka nádherným způsobem zachytila příchod na svět

  Jak vypadá porod: Fotografka nádherným způsobem zachytila příchod na svět

  Každá žena, která má strach z porodu, by se měla podívat na fotky, jako jsou tyhle. Protože i když je z nich jasné, že jde o náročné okamžiky, v podání…celý článek

/
Autor: Radka Pilzová
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Doktorky v bikinách, křivák Klaus a…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku