Babičky a dědečkové, tohle nekupujte! Vánoční dárky, které moc nepotěší

 • Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  20. listopadu  2019 
   06:00

  Chcete pod stromečkem udělat radost vnoučatům, ale vůbec se v těch dnešních hračkách nevyznáte? Zkusíme vám poradit, jak se trapasům vyhnout. Protože jinak dívenka milující koně pod stromečkem zase objeví věci, které ji vlastně nepotěší. Protože jí prarodiče z jedné strany nadělí další panenku a z druhé strany dostane s ničím jiným nekompatibilní stavebnici.

  Pokud plánujete, že přijdete do hračkářství a koupíte vnoučatům to, co vás zaujme na první dobrou, raději si to rozmyslete. 

 • Nespoléhejte na seznamy a tipy od kolegů

  ...

  Nebudeme vám tu radit konkrétní seznam dárků, protože to by právě bylo špatně. Dva zdánlivě stejní pětiletí chlapečci mohou mít úplně odlišné zájmy a často takové, jaké vás vlastně ani ve snu nenapadnou. Vy si myslíte na nějaké vláčky pro oba, ale co když jeden je vášnivý rybář a druhý miluje rytíře?

  Rozhodně si nemůžete říct, že sázkou na jistotu je vždycky nějaké to auto (proboha, už padesáté...). Nebo sada stavebnice, jako je lego – ale i tady máte na výběr vážně různorodé množství témat. A ne, stavebnice s hasičskou stanicí není totéž jako stavebnice na motivy Hvězdných válek. Proto se reklamami, letáky, reklamami na webu a výlohami hračkářství nechte nejvýše inspirovat. Stejně jako berte pouze jako inspiraci třeba tipy kolegů, kteří se právě chlubí, co koupili svým dětem nebo vnoučatům. 

  Na Vánoce domů: Tuhle vánoční reklamu milujeme! Dojme i vás?

  Na Vánoce domů: Tuhle vánoční reklamu milujeme! Dojme i vás?

  Tahle reklama má jednoduchý název. Prostě "Na Vánoce domů" a jejími dvěma hrdiny je pár medvídků, od pohledu ne nejmladších. Nebo to medvídci nejsou?…celý článek

 • Čemu se vyhnout vždycky a za každou cenu?

  ...

  Nicméně pokud chcete něco konkrétního, tady máte pár tipů, kterým se pokud možno vyhněte vždycky. Za každou cenu. Protože jimi se prakticky nikdy netrefíte a bývá z toho akorát tak mrzení. 

  • Dárky ze stánků, kterými sice na první dobrou můžete děti nadchnout, ale často jen na těch pár minut, než se jim něco ulomí. 
  • Stavebnice, která vás zaujme při návštěvě hračkářství, když zároveň hledíte na to, aby toho bylo hodně za málo peněz. Pravděpodobně to nebude nic moc, navíc nepůjde dohromady s ostatními stavebnicemi, které už vnoučata mají. Takže z ní nakonec stejně nepůjde postavit skoro nic. 
  • Hračka, která se líbí vám. Vkus je záležitost hodně individuální. 
  • Oblečení. Čím starší je obdarovávané vnouče, tím spíše se v tomto ohledu prašťte přes ruku. Vyhraněný vkus mají děti už zhruba v pěti letech. 
 • Neberte to jako nevděk

  Dojemná vánoční reklama londýnského letiště Heathrow • VIDEO: 

  Možná máte pocit, že by vnoučata snad mohla být vděčná za každý dárek, který jim s láskou vyberete, i když si o něj zrovna nenapsala do dopisu Ježíškovi. Mohla, ale nebudou. Berte to tak, že přece ani vy sami nechcete, aby si nechala všechno líbit a přetvařovala se. Což děti stejně moc neumí. 

  Pozor! Vůbec to neznamená, že se od vás pod stromečkem nesmí objevit nic menšího než plyšový kůň v životní velikosti. Jen na to musíte jít jinak. 

 • Ne stejné hračky, ne stejně drahé

  ...

  Zrovna tak je chybou snažit se kupovat sourozencům podobné, nebo dokonce stejné dárky, aby si je snad nezáviděli. A to minimálně ze dvou důvodů: ani dvojčata obvykle netouží po stejných hračkách, navíc dvě stejné hračky nakonec znamenají méně možností ke hraní než dvě různé. A nesmyslem je i snaha docílit toho, aby hračky pro vnoučata stály plus minus na chlup stejně. Proč? 

 • Prostě se zeptejte

  ...

  Dobře, dárky nosí Ježíšek, a budeme se tak všichni tvářit. Ale pro klid vašich dospělých potomků a radost vnoučat – proberte to, jaké dárky budete dětem pořizovat, předem. Zeptejte se jich na konkrétní doporučení, pro děti to bude úplně stejné překvapení, jako kdybyste se nezeptali, a ještě budete mít jistotu, že se trefíte. Tedy ne vy, ale Ježíšek, že ano. 

 • Proč se neptat dětí?

  ...

  Vnoučat se naopak neptejte. Za žádnou cenu, protože jejich přání a představy o tom, co by vlastně pod stromečkem mohla najít, se mění každý druhý den. V úterý si budou přát autodráhu, kterou si přeje Jáchym ze školky, ve středu křídla jako víla a ve čtvrtek detektor kovů, protože jim Šimon poradil, že se s jeho pomocí dají najít poklady a za ně si lze koupit cokoli. Nemluvě o působení proudu reklam, které se na děti valí. 

 • Nepřeháníme to trochu vlastně?

  ...

  Možná vám manévry kolem Vánoc a dárků a počítání, kolik čeho komu pořídit, lezou krkem. Úplně se jim vyhnout nedá, pokud nevyhlásíme bojkot těchto svátků a nesbalíme se a nevypadneme hluboko do lesů. Ale snažte se nepodlehnout dojmu, že čím více dárků, tím lépe.  

 • Respektujte, ale nenechte si diktovat

  ...

  Až se dáte do nakupování, držte se rad a doporučení, které vám v dobré víře dali rodiče dětí. Znamená to, abyste mimo jiné respektovali cenovou hladinu: když řeknou maximálně za tisícovku, není to jedna věc za patnáct set a další tři po pětistovce. Když vám řeknou něco konkrétního, nekupujte něco dle vás podobného. Pravděpodobně byste se netrefili. Pokud možno objednejte všechno po webu – jinými slovy nechte si od rodičů vnoučat poslat odkazy na konkrétní věci. 

  A na druhou stranu – pokud vás někdo chce zatáhnout do honičky a soutěže o co nejdražší dárek, s klidem to odmítněte. Ten velký plyšový kůň, který řehtá hlasitěji než opravdový, vážně není vaší povinností. 

  Jak vyrobit adventní kalendář pro děti: Desítky nápadů, jak může vypadat

  Jak vyrobit adventní kalendář pro děti: Desítky nápadů, jak může vypadat

  Nechcete dětem kupovat hotový adventní kalendář, ale chcete jim vyrobit originální vlastní? Směle do toho, možností je spousta. Můžete ho vyrobit z…celý článek

  Lulu, Milena, Axl, River... Jaká zvláštní jména daly celebrity dětem a proč?

  Lulu, Milena, Axl, River... Jaká zvláštní jména daly celebrity dětem a proč?

  River, přesněji řečeno River Rocket. Nebo Řeka Raketa. Přesně takhle se jmenuje nejmladší pátý potomek kuchařské hvězdy Jamieho Olivera a jeho ženy…celý článek

/
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku