Co matky řeší: Krmit kojence lžičkou, či ho nechat jíst rukama?

720p480p360p240p
120 dní, během nichž se malé dítě učilo jíst nemixovanou stravu
VIDEO: Chloe Bridge/YouTube
Sdílej na facebooku
19. listopadu  2015 
 06:00

Možná jste si toho už také všimli. Někteří rodiče nedávají svým malým dětem žádné polévky, mixovanou zeleninu či příkrmy ze skleniček, ale pěkně před ně položí kus mrkve či okurky, případně kousky jiného jídla – a ať si s tím kojenci či batolata nějak poradí. Řeč je o metodě nazvané baby-led weaning, neboli o dítětem řízeném odstavování. Setkat se můžete i se zkratkou BLW. Funguje to? Jaké jsou výhody a nevýhody? 

Nešiďte děti tím, že jim budete dávat mixované jídlo, nechte je, ať poznají skutečný tvar a opravdovou chuť různých potravin. Tak nějak by se dal shrnout postoj zastánců metody baby-led weaning, kteří nechávají své potomky, aby už od věku několika měsíců sami jedli rukama více či méně nakrájené jídlo. 

Jedna výhoda se zdá být jasná: nemusíte nic mixovat ani pasírovat, nemusíte vařit či kupovat pro své děti žádná speciální jídla. Další už tak jasná není, ale také dává logiku: děti se učí jíst přirozeně u rodinného stolu stejné jídlo – nebo jeho část – jako jeho rodiče a sourozenci, což mnozí kojenci kvitují s nadšením.  

10 rad, jak posílit dětskou imunitu aneb skoncujte s věčnou rýmou

10 rad, jak posílit dětskou imunitu aneb skoncujte s věčnou rýmou

Jak to, že některé děti jsou celý podzim a zimu zdravé, maximálně mají občas nudli u nosu, zatímco u jiných kašel střídá angínu, rýma se hned mění…celý článek

Obvykle se s baby-led weaning metodou začíná, když je dítěti asi půl roku a začíná samo projevovat zájem o tuhou stravu a o jiné jídlo, než jakým je mateřské mléko. Vždy je třeba čekat, až zájem projeví samo dítě, jeho psychická vyzrálost je důležitým předpokladem úspěchu.

...
...
Dítě by nemělo novinku na svém talíři či stolečku dostat, když je hladové. Poprvé ji má dostat spíše jako předmět ke zkoumání, když je syté a spokojené. Jídlo by mu rozhodně nikdo neměl nutit, takže metoda zjevně není nic pro někoho, kdo je v klidu teprve tehdy, když je miska před potomkem prázdná. 

Mimochodem – nádobí není zpočátku vůbec potřeba. "Dítě jí rukama a kousky potravin lze položit přímo před ně na stůl – doporučujeme používat gumový omyvatelný ubrus. Též je možno jídlo v kouscích dítěti pokládat na plochu, která je součástí jeho jídelní stoličky," píše na svém webu rodinná poradkyně Eva Labusová. Z toho je jasné, že baby-led weaning nenadchne ani rodiče, kteří mají rádi u stolu především pořádek. Také se s dítětem, které se stravuje zrovna takhle, těžko budete moci jen tak vydat na návštěvu nebo do restaurace. 

Odměna by však měla být sladká: samostatné dítě se zdravým vztahem k jídlu. 

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
1080p 720p 360p
Branky, body, kokoti: Pozor na levný pivo, krásný holky a kecy o …

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku