Vybíravé dítě? 5 osvědčených strategií, jak ho naučit jíst | Super mámy

Vybíravé dítě? 5 osvědčených strategií, jak ho naučit jíst

 • Nenuťte děti dojídat za každou cenu.
  Nenuťte děti dojídat za každou cenu.
  Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  11. května  2016 
   06:00

  Žádné dítě nechce jíst všechno jídlo. I rodiče mají své chutě a preference a řada z nich dětskou vybíravost chápe. Co ale dělat, když překročí meze a dítě odmítá téměř jíst běžná jídla?

 • Jídla střídejte

  ...
  Problémy nastávají už ve chvíli, kdy zavádíte první příkrmy. Něco snědí děti bez řečí a s chutí, nad něčím se ošklíbají. Zkuste vytrvat: pokud si neoblíbí například brokolici, zkuste ji za několik dní dát dítěti znovu, třeba v kombinaci s bramborem nebo s rýží. I když jsou děti konzervativní a klidně by jedly stejné jídlo každý den, snažte se o pestrost už od začátku. A pokud dítě něco vysloveně odmítá, nenuťte ho to jíst. Lepší začít později, než mu k nějakému jídlu vypěstovat odpor.

 • Nenuťte je dojídat

  ...
  Možná si říkáte, že pokud budete důslední, váš přístup přinese ovoce. Nebo alespoň donutí dítě ovoce jíst. Strategie: tady budeš sedět, dokud to nesníš ovšem zpravidla účinná není. Mnohem více se vyplatí metoda "Toto je k večeři. Pokud to nechceš jíst, nejez to. Nic jiného ovšem nebude." A tuto metodu dodržet. Nenechat se obměkčit dítětem v pyžamku, které "nemůže usnout, protože má velký hlad". Samozřejmě volte jídla tak, aby mělo mezi těmi nepopulárními třeba k svačině něco ze svých favoritů.
 • Nechte je dochucovat

  Ilustrační foto
  Dochucovat neznamená nechat je polít každé jídlo litry kečupu. Ale pokud dítěti chutná pažitka a chce si ji dávat i na rýži, proč ne. Pokud si rádo dává na plátek ryby citron a brokolici je ochotno sníst jen pěkně okyselenou, proč ne. 

 • Podpořte to, co mají rádi

  ...
  Vařená zelenina nikdy nepatří mezi top jídla mezi dětmi. Možná jim ale bude chutnat grilovaná, když ji v létě přihodíte vedle masa. Nebo jim chutná syrová. V tom případě ji klidně servírujte syrovou. Možná se jim špatně jedí kousky zeleniny v polévce - zkuste je tedy pasírovat nebo rozmixovat. Dávejte jim to, co mají rády, a občas se v obchodě zastavte s nimi a zkuste vybrat společně něco, na co by měly chuť. Malý trik: pokud chcete, aby dítě jedlo zeleninu, zkuste ji syrovou dát na stůl dříve, než přinesete hlavní jídlo. Většina dětí ji jako předkrm sní na posezení.

  Navíc myslete na to, že jíme i očima. Oblíbený hrneček, talířek nebo hezky naservírovaný talíř může učinit jídlo mnohem přitažlivější. Inspirovat se můžete například zde.

 • Jezte společně

  děti a sledování televize
  Dav je nejlepší kuchař. Známe to od sebe, jednou někdo začal ve školní jídelně tvrdit, že "nákyp je strašnej" a v ten den ho pozřel jen hazardér s vlastní pověstí. Na malé děti bude platit to samé, ostatně ve školce jsou většinou o hodně méně vybíravější než doma. Neuplácejte je pohádkami, mobilními aplikacemi, kde "kočička také hezky papá", nebo odměnami typu "když to hezky sníš, půjdeme na hřiště". Jezte raději společně a buďte jim příkladem. Už jenom tím, že když se jí, tak člověk nečte noviny, nesleduje televizi, neodbíhá k telefonu.

  Co se staršími dětmi a dospívajícími? Jak je donutit, aby dostatečně pili a jak se vyrovnat s fast foody? V následujícím videu vám poradí odborníci Karolína Hlavatá a Petr Havlíček.

  480p 360p 240p
  Puberta? Zkuste naučit dospívající děti jíst zdravě • VIDEO: 

/
Autor: is
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
1080p 720p 360p
Branky, body, kokoti: Pozor na hustý chlapy a holky, co můžou za 2.…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku