Nenoste tepláky a šiďte, co můžete! Aneb jak přežít mateřství | Super mámy

Nenoste tepláky a šiďte, co můžete! Aneb jak přežít mateřství

 • Mateřství můžete brát jako oběť. Nebo jako svého druhu skvělou zábavu. Doporučujeme to druhé!
  Mateřství můžete brát jako oběť. Nebo jako svého druhu skvělou zábavu. Doporučujeme to druhé!
  Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  11. prosince  2015 
   06:00

  Vždycky mě nadzvednou všechny ty rozhovory s celebritami, které tvrdí, že jejich život je hektický, ale že díky svým dětem mají kde nabít baterky. Já své děti miluju a život s nimi bych za nic jiného nevyměnila, ale že by to byl zdroj neutuchající energie? Člověk zvaný matka se navíc potýká se spoustou protichůdných pocitů – a tak se třeba na jednu stranu bojí, zda dětem neotročí trochu moc, na straně druhé se obává, zda je nezanedbává. Jak se z toho všeho nezbláznit? 

 • 1. Věnujte se dětem

  ...

  Že je to divná rada, když má jít o to, jak se ze samé péče o děti nezbláznit? Ale platí to: jděte do toho po hlavě. Věnujte se těm malým náročným bestiím a snažte se užít si to, protože ony nakonec hodně rychle vyrostou a vás by mohlo mrzet, že jste to vlastně tak nějak prošvihla. Jak porostou, bude o vás stát méně a méně. 

 • 2. Delegujte

  ...

  Na druhou stranu, vážně nemusíte být u všeho. Muži sice neumějí kojit, ale v rychlosti, s jakou dokážou dítě přebalit, vás klidně trumfnout mohou. Tak jim tu možnost dejte! Týká se to samozřejmě i starších dětí – věděla jste, že otec se dokáže o batole, natož o předškoláka postarat celý víkend, zatímco vy si budete užívat wellness s kamarádkami? 

 • 3. Spěte

  Tropický týden si zahrává i s kvalitou našeho spánku.

  Vaše dítě konečně usnulo a vy už berete do ruky žehličku nebo notebook, abyste dohnala resty? Pokud to není životně nutné, vykašlete se na to a běžte taky spát. Místo toho, abyste si s kamarádkami na netu stěžovala, jak moc vám spánek chybí. 

 • 4. Šiďte, kde můžete

  ...

  Samozřejmě pro děti děláme všechno. Sháníme dárky, po jakých touží, hrajeme s nimi hry, které nás nebaví, uklízíme po nich hračky, trpíme na rodičovských schůzkách a po večerech se s jejich otci dohadujeme o výchově místo toho, abychom se věnovali sexu jako kdysi. Ale nic se nemá přehánět, a proto klidně něco ošiďte. Není hřích, když občas vynecháte rodičák nebo když dětem řeknete, že dneska prostě na další dávku hádek nad Člověče, nezlob se nemáte, a pustíte si s nimi film. 

 • 5. Netajte své emoce

  ...

  Máte pocit, že pokud zazní ještě jedna rána vařečkou do pokličky, rozkřičíte se? Tak to udělejte. Ať potomci vidí, že máte nějaké emoce a že nejste stroj, který snese všechno a nikdy se nerozbije. Dávejte najevo své emoce, stejně jako dejte najevo, že máte třeba rýmu a potřebujete ohleduplnost a péči. 

 • 6. Nesnažte se o dokonalost

  ...

  Chcete mít perfektní domácnost, skvělou práci, které se věnujete na sto procent, a rodinu jako z reklamy na životní pojistku? Tak se radši rychle proberte, protože to prostě není možné. Můžete mít dům, práci i děti, ale nic z toho prostě nebude dokonalé a ani vy se o to nesnažte. Proč byste vlastně měla? 

 • 7. Mějte něco svého

  ...

  Ano, ano, vy víte, že byste si měla udělat čas sama pro sebe, ale to prostě s dětmi a rodinou nejde. Nejde? A jak to, že muži to většinou dokážou? Vezměte si z nich příklad a taky si najděte nějakého koníčka, který vás bude bavit, a přitom ani vzdáleně nebude připomínat péči o rodinu. Třeba tanec. Nebo kurz angličtiny. To je na vás. 

 • 8. Nezapomínejte na partnera

  ...

  Některé ženy položí na oltář svého mateřství nejen vlastní nervy a zdraví, ale také vztah v domnění, že muž pochopí, když se na nějaký čas ocitne na druhé koleji. Tak pár týdnů nebo měsíců to možná skutečně je potřeba, ale několik let? To vážně ne. 

 • 9. Dbejte o sebe

  ...

  Na mateřství se dá svést ledacos. Některé ženy tak omlouvají i to, že tráví den ve vytahaných teplákách a triku s fleky, a taky to, že nechodí k holiči a tak nějak o sebe moc nedbají, protože to přece nemá smysl nebo je to moc složité, drahé a tak dále. Výsledek? Zapšklá bába v teplákách. 

 • 10. Trocha alkoholu neuškodí

  ...

  A co pomáhá mně? Přiznávám, že sklenka vína několikrát týdně. Zvláště pokud večer naše děti usnou, a my si ji tak můžeme s mužem vypít spolu. 

/
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
1080p 720p 360p
Branky, body, kokoti: Pozor na hustý chlapy a holky, co můžou za 2.…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku