5 vět, které dětem nikdy neříkejte! Nesmyslné výčitky a plané sliby | Super mámy

5 vět, které dětem nikdy neříkejte! Nesmyslné výčitky a plané sliby

Kdybys mě měl rád... na děti snad podobná prohlášení raději nezkoušejte
Kdybys mě měl rád... na děti snad podobná prohlášení raději nezkoušejte
Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
17. února  2016 
 10:00

Rodiče se většinou vyhnou skutečně drsným prohlášením vůči potomkům, ale občas vypustí věty, které také dokážou napáchat mnoho škody. Tyto věty používáme v afektu, nebo naopak v rámci jakési rodičovské rutiny a ani nám nedojde, jak škodlivé mohou být. Tady je soupis těch, kterým se snažím vyhýbat já. Jaké jsou ty vaše? 

1. To mi snad děláš naschvál!

Tahle věta je samozřejmě nesmysl – zvláště když ji použijete třeba poté, co dítě omylem strčilo do hrnku s vodou, která se vylila na váš časopis, nebo zakoplo a natáhlo se na chodník tak, že v nových kalhotách je hned díra. Ale přiznávám: taky se mi občas tohle dere na jazyk a mám co dělat, abych to stačila zase spolknout. 

2. Proč mi to děláš?  

Další podobně nevhodná věta. Moje matka ji používala, ať už šlo o špinavé triko, špatné známky ve škole či později o rozvod. Člověk se tím třebas sám trápí a najednou zjistí, že by se za to, co se mu děje, měl omlouvat ještě někomu jinému? 

Chodítka a klokanky nekupujte! 5 věcí, které jsou pro děti nebezpečné

Chodítka a klokanky nekupujte! 5 věcí, které jsou pro děti nebezpečné

To, že má nějaké dětské zboží všemožné certifikáty o zdravotní nezávadnosti, neznamená, že se to pro děti skutečně hodí. A že jim to prospěje. Příkladem…celý článek

3. Co bych si bez tebe počala? 

Věta z jiného ranku, ale taky tak trochu na ránu. Samozřejmě – když ji řeknete poté, co jste s dítětem dohromady upekla bábovku, je to nadsázka, které všichni rozumějí. Ale když ji ke svému potomkovi pronáší rozvedená matka, která si z něj dělá společníka i zpovědníka, je to pro dítě příliš velká zátěž. Matka si to třeba neuvědomí, ale dítě pociťuje zodpovědnost, která vůbec neodpovídá jeho věku. 

4. Jsi starší, musíš být rozumný!

Evergreen, na který po většinu života vzpomínají všichni ti, kdo se narodili jako první, nebo ti, kdo zkrátka měli nějakého toho mladšího sourozence. Bohužel, starší a rozumnější někdy malý člověk musí být, ať jsou mu tři, sedm nebo patnáct, zatímco sourozenec jen o pár let mladší zůstává stále tím, který potřebuje být omlouván a chráněn, a kterému přitom na druhou stranu projde ledacos, co by staršímu bratrovi či sestře neprošlo ani náhodou. Pozor na to. 

Podívejte se: jak se batolata tváří, když poprvé vidí malinkého sourozence

Podívejte se: jak se batolata tváří, když poprvé vidí malinkého sourozence

Při narození druhého potomka už rodiče většinou tuší, do čeho jdou. Přesto je tu jedna situace, kterou zažívají poprvé a na kterou se všichni připravují.…celý článek

5. Za chvilku! 

Tohle je mé slabé místo. Ráda jsem se svými dětmi a ráda se jim věnuju – ale spíš s nimi podnikám nějaké akce, než že by mě bavilo sedět hodiny nad stavebnicemi a skládačkami. A občas se mi nechce, takže mám tendenci jim říkat, že "za chvilku, až si dopiju kafe", "dopíšu článek", "dočtu stránku"... A pak z toho máme špatný pocit já i potomek, protože se tímhle neplodným dohadováním zabije docela dost času. Přitom by stačilo se na chvíli zvednout, pohrát si – dětská potřeba by byla saturována a to kafe by možná ani nevystydlo.  

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
1080p 720p 360p
Branky, body, kokoti: Pozor na hustý chlapy a holky, co můžou za 2.…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku