Proč zrovna vaše dítě poslouchá jednoho rodiče více než druhého? | Supermámy

Proč zrovna vaše dítě poslouchá jednoho rodiče více než druhého?

 • Foto: Shutterstock
  Sdílej na facebooku
  9. června  2016 
   06:00

  Je obvyklé, že děti poslouchají jednoho z rodičů více než toho druhého. A nemluvíme přitom o situaci, kdy je jeden z nich despota, který pouští takovou hrůzu, že se před ním třese celá rodina. Ale jak je to tedy možné? Děti někdy poslouchají více toho, kdo s nimi tráví více času, jindy toho, kdo je trochu přísnější a více na ně zvedá hlas. Co všechno hraje roli? 

 • Kdo je lepší rodič?

  ...

  Vůbec nejde o to, že je někdo lepší a někdo horší rodič. To, že někoho dítě poslechne na slovo, neznamená, že je už jen kvůli tomu lepším rodičem než ten druhý. Ale možná stojí za to zamyslet se nad tím, proč tomu tak je. Ne kvůli tomu, že chcete mít z dětí zakřiknuté osůbky, ale z toho důvodu, že když se s nimi snáze dohodnete, zbude vám pak více času na příjemné věci. 

 • Možná rozhoduje stejný temperament

  ...

  Klíčem k tomu, proč vám dítě moc nevzdoruje, může být to, že vaše povahy jsou podobné – stejně jako míra temperamentu. Pokud je váš potomek jako živé stříbro, je pravděpodobné, že si lépe padne s poněkud hyperaktivním rodičem než s tím, který bude chtít, aby si dítě prostě v koutku samo hrálo. A naopak. Svou povahu těžko předěláte, ale zkuste se občas vžít do pocitů svého dítěte. 

 • Vhodná forma pokynů

  ...

  Existuje mnoho způsobů, jak dát dětem najevo, že po nich něco chcete, nebo naopak nechcete. Na různé děti přitom mohou platit různé věci. Nicméně je fakt, že na většinu z nich zabírají jasné a přímé pokyny spíše než to, když budete používat příliš složitá vyjádření a přehnanou zdvořilost ve smyslu "a chtěl by sis už teď trochu uklidit svoje hračky?". Protože – které dítě by chtělo? 

 • Jak to máte s pravidly a důsledností?

  ...

  Neexistují dva rodiče se stejnou tolerancí pro špatné chování. To je v pořádku. Ale pokud jde o rodinu, měli byste se shodnout na nějakém jakžtakž podobném přístupu, pokud chcete, aby na vás dítě reagovalo stejně. 

 • Příliš mnoho slov

  ...

  Rodič, který mluví příliš mnoho, nemusí být nejlepším vychovatelem, protože dětem jdou jeho slova jedním uchem dovnitř a tím druhým zase hned ven. Jsou to rodiče, kteří neustále vypouštějí pokyny jako "seď klidně" a "že ti dám na zadek", které dítě už ani nevnímá.

 • Dítě má bližší vztah s jedním rodičem

  ...

  Tohle se samozřejmě také může stát a není na tom nic špatného, znamená to jen, že si více sedly jejich zájmy, povahy a temperament. Nevypovídá to nic o vzájemné lásce. Ale zvyšuje to pravděpodobnost, že dítě takového rodiče bude více respektovat a bude pro něj snazší přijmout jeho pravidla. 

/
Autor: wall
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Takhle doopravdy vypadají Vánoce s malými dětmi!

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku