Na vlastní kůži: Je lepší, když jsou mezi dětmi dva, nebo více než čtyři roky rozdíl? | Super mámy

Na vlastní kůži: Je lepší, když jsou mezi dětmi dva, nebo více než čtyři roky rozdíl?

 • Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  28. června  2016 
   06:00

  Každý člověk, který má nebo chce mít více dětí, nutně narazí na otázku, jaký je ideální věkový rozdíl mezi nimi. A zjistí, že ani rodiče, ani odborníci se neshodnou. Někdo bude přísahat na rozdíl maximálně dvouletý, jinde vám vychválí odstup pěti, nebo dokonce deseti let. Osobně doporučuju do toho, který vyšel zrovna vám, nevkládat přehnaná očekávání, a když už, tak se nechat příjemně překvapit. 

 • A co když je to úplně jedno?

  První reakce batolat na mladší sourozence • VIDEO: 

  Zatímco někteří lidé skutečně rodí potomky ve věkovém rozestupu, jaký si naplánovali, jiní, kteří mají potíže s početím, jsou vděční za to, že děti vůbec mají. A upřímně řečeno si myslím, že je nesmysl, aby se trápili tím, že místo vytoužených dvou let jsou od sebe sourozenci třeba čtyři.

  Neplatí totiž, že čím menší věkový rozdíl, tím spíše si spolu děti navzájem vyhrají a péče o ně bude snazší. Moje první dvě děti jsou od sebe právě dva roky a něco jako klidnou společnou hru si u nich nepamatuju. Už kvůli tomu, že jeden byl divoch, který coby malý miloval autíčka a vláčky a hrál si jedině na reálné situace, kdežto druhý byl klidný fanoušek dinosaurů a rytířů s hlavou v oblacích. Kdykoli jsou schopní se do sebe pustit i dnes, když jim je šestnáct a osmnáct. 

 • Tři roky jako přírodní ideál

  ...

  Nestor české dětské psychologie Zdeněk Matějček kdysi celkem doporučoval coby ideální tříletý věkový rozdíl, který podle něj do velké míry vycházel z přírody. Pokud matka dlouho kojila, často ani dříve než po dvou letech neotěhotněla. Mělo by jí to mimo jiné umožnit regeneraci po porodu a péči o miminko.

  Ale upřímně řečeno, je zase tak moc o co stát? Protože tříletý věkový rozdíl mimo jiné znamená, že sotva vypipláte jedno dítě, jdete do toho znovu od začátku. A taky to, že doma máte miminko zrovna v době, kdy by si starší dítě mělo zvykat na školku, nebo že první dítě jde do školy a mladší do školky ve stejnou dobu, přičemž ani jedno nemusí probíhat úplně hladce. Také projevy žárlivosti starších sourozenců na nového člena rodiny bývají v tomto věku nejsilnější. 

 • Po roce, ať to máme z krku

  miminko, novorozenec, láska, sestra, bratr, děti, sourozenci

  Existují odvážní šťastlivci, kteří mají děti se zhruba ročním, nebo dokonce menším věkovým odstupem. Někdy, pravda, neplánovaně. "První dva roky byly bez diskuse strašný, málem jsme se rozvedli, příčin k hádkám bylo tolik, únava, málo peněz, věčně nemocné děti, cokoli. Ale když mladší syn oslavil první narozeniny a krátce potom nejstarší dcera druhé, najednou se to valem začalo zlepšovat," řekla mi Karolína z Kutné Hory, jejímž dětem je dneska šest a sedm let. A ona tvrdí, že by do takového věkového rozdílu šla znova. Ale zároveň přiznává, že měli štěstí v tom, že ač jsou děti opačného pohlaví, vždycky byly parta. 

 • Když už plánujete, spíše podle toho, co vám vyhovuje

  ...

  Každopádně odborníci se vesměs shodují na tom, že ideální věkový rozdíl neexistuje. Psycholog Jakub Jura z webu psychologie.cz proto doporučuje, když už rodiče přemýšlejí, jaký odstup zvolit, ať to naplánují třeba i s ohledem na to, co pro ně bude organizačně jednodušší. "Při věkovém rozdílu šest a více let již obvykle nevzniknou typické sourozenecké vztahy, a jedná se tím pádem spíše o dva jedináčky. Věcí vašich – rodičovských – se týkají například takové záležitosti jako plánování délky rodičáku, školky, návratu do zaměstnání," uvedl s tím, že čím menší je věkový rozdíl, tím spíše se dítě od svého staršího sourozence může přirozeně učit napodobováním. 

 • Čtyři až pět let aneb něco mezi

  ...

  Sama mám sestru mladší o čtyři a půl roku a vždycky mi to připadalo jako nic moc věkový rozdíl – třeba protože hlavně máma se k nám snažila přistupovat jako k věkově rovným, což v praxi znamenalo stejné hračky, ale také třeba stejné oblečení nebo dárky pod stromeček. A my přitom byly od začátku odlišné povahy, nehledě na to, že když mi bylo dejme tomu čtrnáct, už mě bavily jiné věci než dívku ani ne desetiletou. 

  A teď? Asi že odříkaného největší krajíc, moje nejmladší dvě děti jsou od sebe přesně stejně jako já se sestrou. Synovi je pět, holčičce bude na podzim rok. A kupodivu, zatím se mi to zdá docela dobré. I z toho důvodu, že ji s ním můžu nechat, když si potřebuju odskočit. Což by s batoletem nešlo. 

  Ostatně – jak uvádí Jakub Jura: "Ještě mi nikdo neříkal, že by špatně zvolil věkový rozdíl dětí, takže téměř jistě bude i věkový rozdíl vašich dětí ideální, neboť pro jejich spokojenost budou mnohem důležitější věci, než je věkový rozdíl."

   

/
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Doktor rozsévá, muži močí! S kojením si někam…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku