12 míst, která musí navštívit každý fanoušek Harryho Pottera

7. Alnwick hrad, hrabství Northumberland, Alnwick
Foto: Profimedia.cz
Sdílej na facebooku
7. srpna  2016 
 06:00

Od natočení prvního dílu téhle čarodějnické ságy uplynulo už patnáct let, kouzelnický učeň Harry je ale pro své fanoušky nesmrtelný. Pokud k nim patříte i vy, vydejte se po jeho stopách. Určitě nebudete litovat. Podívejte se na skutečná místa, kde se natáčel film o čarodějnickém učni.

 

1. Nástupiště 9 ¾: King Cross Station, Londýn

Bezesporu jedno z nejznámějších míst z knihy o Harry Potterovi. Londýnské nádraží St. Pancras Station bylo použito k natočení exteriérů nádraží King´s Cross, ze kterého odjíždí Harry každý rok do školy kouzel v Bradavicích. To opravdové nádraží King´s Cross je hned naproti, ale vizuálně není tak hezké. S vozíkem můžete dojít na nástupiště 9 a 10 a vyzkoušet si, jestli náhodou není otevřen vstup na nástupiště 9 a ¾. Hned vedle je obchod se suvenýry, kde najdete všechny možné rekvizity z Harry Pottera od šály až po tričko.

GALERIE: Tady se odehrávaly Harryho příběhy

2. Viadukt v údolí Glenfinnan, Lochaber, Skotsko

Po tomhle krásném viktoriánském viaduktu s jednadvaceti oblouky o výšce asi třicet metrů jezdil Harry Potter expresem do Bradavic. Viadukt je tak slavný, že se dostal i na desetilibrovku skotské banky z roku 2007. Pokud se sem budete chtít vypravit, určitě se projeďte vyhlídkovým vlakem „Jakobité“, který je tažený parní lokomotivou, známou právě z filmů o Harrym Potterovi. Vlak vyjíždí z Fort William a jede do Mallaigu.

3. Jeskyně Fingal´s Cave, Vnitřní Hebridy, Skotsko

V šestém díle Harry Potter a Princ dvojí krve se do této krásné jeskyně vypraví Harry s Brumbálem, aby tu našli jeden ze sedmi viteálů, díky kterým může lord Voldemort uchovat svou duši uvnitř různých předmětů. Aby mohl někdo Voldemorta zabít, musí se zničit všechny tyhle viteály. Jeskyni najdete na neobydleném ostrově Staffa, který patří do skotského souostroví Vnitřní Hebridy. Je vysoká dvacet metrů a dlouhá pětasedmdesát metrů a má neuvěřitelnou akustiku díky klenutému stropu.

4. Černé jezero (Hogwarts Lake), Loch Shiel, Lochaber, Skotsko

Tohle jezero musíte poznat na první pohled (pokud jste tedy skalní fanoušek Harryho Pottera). Právě u něj se totiž natáčela většina záběrů na Černé jezero, kde se konaly soutěže mezi kouzelnickými školami. Skvěle je vidět v díle Harry Potter a Vězeň z Azkabanu. Loch Shiel je sladkovodní jezero 120 metrů hluboké a má rozlohu téměř 20 km2. Na severu je uzavřené horami a na východě zase bažinami. Leží dvacet kilometrů západně od Ford William.

Pro fanoušky Harryho Pottera povinné čtení: Ilustrovaná encyklopedie fantastických zvířat

Pro fanoušky Harryho Pottera povinné čtení: Ilustrovaná encyklopedie fantastických zvířat

Milují vaše děti knížní sérii Harry Potter? Pak budou nejspíše milovat i encyklopedii Fantastická zvířata, a to v krásném ilustrovaném vydání, které…celý článek

5. Škola v Bradavicích, Christ Church College, Oxford

Kolej Christ Church je jednou z největších na univerzitě v Oxfordu. A proslavila se mimo jiné i tím, že se zde natáčely scény z čarodějnické série o Harry Potterovi. Christ Church College má strop zdobený více než šesti sty erby a natáčely se zde scény v jídelně, kam sobi přinášejí bradavickým studentům poštu. Součástí budovy je i teologická fakulta, kde Harry „marodil“.

6. Křídová skalní stěna, Seven Sisters, Sussex

Ve čtvrtém díle Harry Potter a Ohnivý pohár se objevují tyto nádherné křídové útesy, které jsou součástí národního parku Seven Sisters Country Parku. Nacházejí se na jižním pobřeží Anglie v Sussexu mezi městy Seaford a Eastbourne. Je to místo, které ve filmu sloužilo jako místo přistání přenášedla, díky kterému se Harry transportoval na Fanfrpálové mistrovství světa.

5 chyb, které nechte dělat svoje dospívající děti. Pomůže jim to!

5 chyb, které nechte dělat svoje dospívající děti. Pomůže jim to!

Rodiče většinou chtějí pro své děti to nejlepší. Logicky – takže se jim snaží v životě všelijak pomáhat. Bohužel pokud to přeženou, paradoxně svým…celý článek

7. Alnwick hrad, hrabství Northumberland, Alnwick

Tento hrad, kdysi sídlo vévody z Northumberlandu, leží nedaleko skotských hranic. Právě ten poskytl své hradby, bašty, věže a padající mosty exteriérovým scénám v Bradavicích Harryho Pottera. Vnější nádvoří sloužilo jako startovací místo pro let na koštěti paní Hoochové a pořádala se zde i utkání ve famfrpálu. Mimo jiné je to taky místo, kde Harry a Ron havarovali s létajícím autem Ronova otce.

8. Velká síň, Christ Church College, Oxford

Jedna z nejznámějších místností v Bradavicích. Je skutečně skvostná a můžete se o tom sami přesvědčit (pokud zde nebudou studenti). V této síni zahajoval ředitel bradavické školy školní rok, konaly se zde slavnosti, skládaly se zkoušky a rozdělovaly se body. Právě v této Velké síni byl Harry Potter zařazen do kojele Nebelvír, ve druhém díle zde byl soubojnický klub, ve třetím tady spali studenti, když se dozvěděli, že se do Bradavic dostal Sirius Black, ve čtvrtém se zde zahajoval turnaj Tří kouzelníků a v sedmém díle zde skončili mrtví po bitvě o Bradavice.

9. Most Millennium Bridge, Londýn

Pokud cestujete do Londýna, tenhle most prostě musíte vidět. Nejenže je to most, na který útočili smrtijedi, následovníci lorda Voldemorta, ale je to taky krásný moderní most přes řeku Temži. Nabízí se z něj taky nádherný pohled na katedrálu svatého Pavla a v jeho blízkosti najdete taky galerii Tate Modern. Most byl pro veřejnost otevřen v roce 2000.

10. Piccadilly Circus, Londýn

Tohle rušné náměstí plné reklam si určitě nenechte ujít. Natáčela se zde jedna z nejpamátnějších scén ve filmu Harry Potter a Relikvie smrti. Právě přes tohle náměstí utíkali Harry, Ron a Hermiona přes smrtijedy a málem je zde přejel červený autobus.

11. Vodopád Steall Falls, Glen Nevis, Skotsko

Jsou druhými nejvyššími vodopády v Británii a současně jsou také místtem, kde se Harry Potter utkal s maďarským drakem ve filmu Harry Potter a Ohnivý pohár. Vodopády posloužily i jako pozadí famfrpálových zápasů. Údolí Glen Nevis leží na Skotské vysočině nedaleko města Fort William a jde o klasické ledovcové údolí ve tvaru písmene U. Je obklopeno strmými svahy a vede jím kamenitá okružní stezka, na níž leží několik vodopádů, a to včetně Steal Falls.

12. Warner Brothers Studio Tour London

V Londýně si dopřejte i tříhodinovou prohlídku filmových ateliérů, kde vznikala sága o Harry Potterovi. Můžete zde vidět Brumbálovu pracovnu, Hagridovu chatrč či kancelář Ministerstva kouzel. Nechybí tu ani Příčná ulice s Ollivanderovým obchodem s hůlkami, Gringottova kouzelnická banka či obchod dvojčat Weasleyových. Samozřejmě tu nechybí filmové rekvizity, například Harryho koště Nimbus 2000, létající auto pana Weaslyeho nebo unikátní model Bradavického hradu.

Matky, neblbněte! Ženy, které nekojí do tří a nespí s dětmi v posteli, je taky milují

Matky, neblbněte! Ženy, které nekojí do tří a nespí s dětmi v posteli, je taky milují

Děláme si legraci z matek, které v sedmdesátých a osmdesátých letech soutěžily, kdo dítě dříve naučí na nočník. Přitom stále děláme to samé, jen disciplíny…celý článek

Tak trefné a vtipné! Ilustrátorka skvěle vystihla problémy těhotných žen

Tak trefné a vtipné! Ilustrátorka skvěle vystihla problémy těhotných žen

O problémech v těhotenství si můžete přečíst řadu odborných článků, ale není nic výstižnějšího než tyhle kresbičky norské ilustrátorky Line Severinsen.…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku