Rozvod! Proč se za něj dětem neomlouvat a co jim netajit?

 • Prostě už si nerozumíme
  Prostě už si nerozumíme
  Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  20. listopadu  2015 
   06:00

  Čeká vás rozvod a přemýšlíte, jak to sdělit vašim nic netušícím dětem? Pravidlo číslo jedna zní: Hrajte s nimi férovou hru! Berte na ně ohledy, ale nelžete jim. A věci jako alimenty nebo pravidla dalšího soužití řešte nejdříve bez nich, návrhy toho, jak často se budete vídat, jim předneste tehdy, až se na nich coby rodiče shodnete. Mimochodem – víte, že byste se dětem za rozchod neměli omlouvat? 

 • Nelžete dětem

  ...

  Děti nepotřebují vědět, že důvodem vašeho rozvodu je opakovaná nevěra jednoho či druhého z rodičů, ale měli byste jim říci, že už si nerozumíte a že spolu už dále nedokážete žít. Nesnažte se je uchlácholit větami typu "teď jsme s maminkou od sebe, ale uvidíme, co bude za pár let".

  Složitější situace nastává tehdy, když je například jeden z rodičů zjevný alkoholik, pak tuhle zkušenost samozřejmě zmínit musíte, ale i tak se snažte vyhnout se invektivám na adresu bývalého partnera.

 • Řekněte jim to co nejdříve

  ...

  Děti většinou dobře poznají, že mezi rodiči panuje napětí, ale pokud nevědí, co se děje, mohou si například myslet, že je to kvůli nim, a zbytečně se kvůli tomu mohou trápit. „Je dobré, když matka s otcem dětem řeknou, že se rozcházejí, dříve, než jim to donese nějaká drbna nebo než se jeden z nich začne fakticky stěhovat,“ říká psycholožka Václava Masáková. Když se tak rodiče rozhodnou a dětem sdělí, že se rodina rozpadá, měl by se jeden z nich odstěhovat co nejdříve. Podle ní mají rodiče děti opakovaně ujišťovat, že je mají nadále rádi. 

  480p 360p 240p
  Na co se musíte připravit, když vás čeká rozvod manželství • VIDEO: 

 • Jděte do toho společně

  ...

  Je vhodné, aby rodiče změnu v rodinném uspořádání dětem společně vysvětlili. Nejlépe doma, protože zahlásit to mezi řečí na výletě se moc nehodí. Stejně jako není dobré takový šok vybalit třeba v restauraci nebo kdekoli jinde na veřejnosti, protože asi nechcete, aby cizí lidé viděli vaše děti třeba plakat a podobně. Ale pokud nechcete, aby zlé zprávy slyšely děti tam, kde jsou doma, zvolte nějaké klidné neutrální prostředí – třeba rodinnou chatu. 

 • Buďte připraveni na jejich otázky

  ...

  Počítejte s tím, že vás děti zahrnou otázkami, jak bude nadále vypadat jejich život. Dětí starších deseti let byste se měli ptát i na to, s kým z rodičů by chtěly zůstat. Možná dojde i na úvahy o střídavé péči, ačkoli té třeba psycholog Jeroným Klimeš moc nakloněn není, zejména ne u batolat či předškoláků, kteří podle něj potřebují jedno zázemí. Měli byste každopádně počítat s tím, že soudy se k ní samy od sebe přiklánějí stále častěji.

  Připravte se na to, že zvláště pubertální děti (které snášejí rozchod svých rodičů paradoxně hůře než třeba desetiletí) dovedou mít velmi nepříjemné otázky. 

 • V žádném případě se neomlouvejte

  ...

  Můžete říci, že vás rozchod s partnerem mrzí, můžete přiznat, že už nebudete mít tolik peněz na různé koníčky, ale neformulujte podobná sdělení jako omluvu. Obrátilo by se to proti vám, i z dětí se totiž mohou stát zdatní manipulátoři.

  Pokud máte pocit, že potomci nesou rozchod hodně těžce, proberte to ve škole s jejich učiteli, kterým důvěřujete, a vysvětlete jim, proč se potomci zhoršili v chování. Případně vyhledejte pomoc psychologa. Ta bude zcela určitě na místě, pokud je důvodem rozchodu například domácí násilí.

/
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
1080p 720p 360p
Branky, body, kokoti: Matky vraždí děti, Antikrist v katedrále.…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku