Pozor na trampolíny! Děti se na nich často zraní. Úrazů na kolech je naštěstí méně

Foto: Shutterstock
Sdílej na facebooku
1. července  2016 
 06:00

Prázdniny jsou tu a to znamená pro většinu rodin výlety za památkami i do přírody, hraní v lese, sporty a další aktivity. S nimi ovšem hrozí i větší riziko úrazů. Dobrá zpráva je, že díky správnému vybavení – například helmám či chráničům – ubývá například úrazů hlavy. Zato ovšem v posledních letech přibývá úrazů na oblíbených trampolínách. Na co si tedy dát o prázdninách pozor?

Pobyt v přírodě, více pohybu i sportu, výlety a koupání – takové prázdniny jsou pro děti prostě skvělé. Pro rodiče ovšem nastává doba zvýšené opatrnosti – hlavně v případě, že se s dětmi pouštějí například do sportů, se kterými nemají dostatečné zkušenosti. A nemusí jít zrovna o cyklistiku nebo nějaké náročné adrenalinové sporty. Nejčastěji se totiž děti zraní na místě, které vypadá na první pohled bezpečně: na trampolíně.

Jak dítě připravit, aby zvládlo tábor bez stesku? Nejezděte pro něj!

Jak dítě připravit, aby zvládlo tábor bez stesku? Nejezděte pro něj!

Letní tábor už máte dávno vybraný a zaplacený, ale zatímco ostatní děti se těší, vaše dítě propadá čím dál větší hrůze? Některé dítě zvládne už v osmi…celý článek

Trampolíny jsou téměř všude – v restauracích, před hotely a penziony, na zahradách i na benzinových pumpách. Jsou oplocené, děti tak vypadají na první pohled v bezpečí a rodiče mohou vedle v klidu odpočívat. Děti skákání milují a dokážou tam ve skupinách vydržet hodně dlouho. Problém je ovšem ten, že právě skákání ve skupinách může nezřídka skončit úrazem.

Více lidí jen výjimečně

Podvrtnutý kotník, zlomené zápěstí nebo loket, oděrky: to jsou nejčastější úrazy z trampolín. Jejich každoroční nárůst dokládají jak lékaři, tak například i statistiky pojišťoven. Na vině je hned několik věcí: na trampolíně často skáče víc dětí najednou a narážejí do sebe, děti nemají zvládnutou základní techniku a s oblibou se pouštějí do akrobatických prvků, jako jsou například salta, které provádějí špatně – a druhé ohrožují o to více.

Na vlastní kůži: Je lepší, když jsou mezi dětmi dva, nebo více než čtyři roky rozdíl?

Na vlastní kůži: Je lepší, když jsou mezi dětmi dva, nebo více než čtyři roky rozdíl?

Každý člověk, který má nebo chce mít více dětí, nutně narazí na otázku, jaký je ideální věkový rozdíl mezi nimi. A zjistí, že ani rodiče, ani odborníci…celý článek

Nepouštět děti na trampolínu rozhodně není řešení – naopak, každý pohyb je lepší než vysedávání před počítačem nebo u tabletu. Jen je potřeba i tady dodržovat jistá pravidla: děti by měly skákat po jednom, a když už je jich na trampolíně více, měly by být přibližně stejně velké a pod dozorem dospělého. Na trampolíně ani v jejím okolí by neměly být ostré předměty, ochranná síť je samozřejmostí. Salta by měl děti učit jen ten, kdo je sám opravdu umí.

720p 480p 360p 240p
Proč děti potřebují pohyb? • VIDEO: 

Dělejte to, na co stačíte

Zatímco úrazů na trampolínách přibývá, díky správné výbavě (chrániče, helmy) ubývá úrazů hlavy z kol nebo in-line bruslí. Ve statistikách pojišťoven vedou tržné rány a odřeniny, na dalších místech jsou pohmožděniny a vykloubeniny. Vždycky platí zásada: dělejte jen to, na co máte, nepodceňujte správné vybavení a odpočinek a mějte po ruce lékárničku a telefon.

Sdílej na facebooku
Autor: is

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
1080p 720p 360p
Testujeme s dětmi: Únikovka je nadchla, mohou hrát i šestiletí

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku