Čistíte dětem uši vatovými tyčinkami? Už to nikdy nedělejte!

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  3. prosince  2017 
   06:00

  Vaše dokonale vymydlené dítě má uši špinavé jako nějaký vandrák? Viditelný žlutý až hnědý mázek se vám nelíbí, a proto se mu snažíte vyčistit uši klasickými vatovými tyčinkami už jen kvuli tomu, aby to nevypadalo, že se o něj nestaráte? Nebe aby z toho dítě nechytlo nějakou nemoc, třeba zánět středního ucha? Jenže to je úplně špatně. 

 • Proč je mázek tak důležitý?

  Víte, co říká otorinolaryngolog neboli ušař Jan Slezák z Radotína? Hlavně si nečistěte uši vatovými tyčinkami a dětem to samozřejmě taky nedělejte. Zní to možná jako výzva k tomu, aby se člověk o uši nestaral, a zadělával si tak na potíže, ale je to přesně naopak.

  Žlutý mázek , který se objevuje v uchu, je možná vizuálně nepěkná věc, ale věřte, že jeho tvorba má svůj význam. Zachycuje totiž prach a různé nečistoty, které by jinak mohly vniknout do ucha a poškodit bubínek. Pomáhá k tomu, aby vnitřní ucho zůstalo suché a nedostaly se do něj bakterie. 

  10 důvodů, proč je pro dítě dobré, aby mělo sourozence. To vás nenapadlo!

  10 důvodů, proč je pro dítě dobré, aby mělo sourozence. To vás nenapadlo!

  Popravdě řečeno, být jedináčkem má také své výhody. Od nedělené rodičovské pozornosti až třeba po vyšší kapesné. Ale mít sourozence jich má možná ještě…celý článek

 • Pozor na tyčinky

  ...

  Lidské tělo produkuje právě tolik mazu, kolik potřebuje. A množství se u každého jedince liší, jak u dětí, tak dospělých. Dokonce i každé ucho u jednoho člověka může potřebovat různé množství mazu. Za normálních okolností není vůbec nutné mázek z oušek odstraňovat a jakkoli je čistit. O to se postarají řasinky v uchu a pravidelné koupání potomka.

  Naopak platí, že pokud budete čistit uši vatovými tyčinkami, způsobíte ještě větší tvorbu mazu. A především - vatovou tyčinkou ho nechtěně zatlačíte hlouběji do ucha. Odsud už se maz sám neodloučí, naopak ucho zablokuje ve formě takzvané mazové zátky a kromě potíží se sluchem může do vnitřního ucha zanést infekcí, kterou provází nepříjemná bolest.

 • Jak tedy uši čistit

  ...

  Velkým rizikem je i samotné mechanické čištění zvukovodu. On i bubínek jsou velmi citlivé orgány a jakékoli nešetrné zacházení je může nenávratně poškodit. Zcela malé miminko se možná čištění oušek bránit nebude, ale už o něco starší kojenec sebou často nekontrolovatelně škube, a dloubnutí tyčinkou hluboko do ucha ho tak může v tom nejhorší případě připravit o sluch. Čím tedy uši čistit? Jednoduše - nečistit je vůbec.

  Dětské nemoci: Všechno, co doopravdy platí na rýmu a kašel!

  Dětské nemoci: Všechno, co doopravdy platí na rýmu a kašel!

  Rýma, kašel, nachlazení – momentálně aktuální témata v mnohých rodinách, které doma mají školáky a předškoláky. Děti jsou nachlazeny v průměru osmkrát…celý článek

  Matky, neblbněte! Ženy, které nekojí do tří a nespí s dětmi v posteli, je taky milují

  Matky, neblbněte! Ženy, které nekojí do tří a nespí s dětmi v posteli, je taky milují

  Děláme si legraci z matek, které v sedmdesátých a osmdesátých letech soutěžily, kdo dítě dříve naučí na nočník. Přitom stále děláme to samé, jen disciplíny…celý článek

/
Autor: Maminka.cz
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku